REKLAMA

febio2Mezinárodní filmový festival Febiofest, který se uskuteční od 24. března do 1. dubna v pražském CineStaru Anděl, přiveze jako hlavní hvězdu festivalu režiséra Fridrika Thóra Fridrikssona a kameramana Edwarda Lachmana. Informoval o tom na středeční tiskové konferenci ředitel festivalu Fero Fenič.

Islandský režisér Fridrik Thór Fridriksson, autor Sokolů, Ďáblova ostrova a Dětí přírody, uvede na Febiofestu snímek Mama Gogo. Tato tragikomedie vypráví o ambiciózním režisérovi, který právě dokončil film o starých lidech uprchlých z domova důchodců.

Edward Lachman je americký kameraman, který přivedl na plátno režijní vize Todda Haynese (Daleko do nebe), Todda Solondze (Život za časů války), Sofie Coppolové (Smrt panen) nebo Stevena Soderbergha (Erin Brockovich).

V programu se objeví řada novinek světové kinematografie, mezi ně patří například film Někde od Sofie Coppolové oceněný Zlatým lvem v Benátkách nebo režijní titul Bena Afflecka Město, ve kterém Affleck ztvárnil nelítostného bostonského zloděje.

Zvláštní pozornost věnuje Febiofest švédské kinematografii, kterou představí ve velké retrospektivě. Nabídne filmy Jana Troela, Hannesa Holma nebo Tarika Saleha. "Všechny tyto filmy se budou promítat v digitalizované podobě. Díky špičkové promítací technice, kterou jsou některé sály multiplexu CineStar vybavené, mají diváci možnost vidět je v kvalitě, jíž často archivní kopie nedosahují," uvedl programový ředitel Štefan Uhrík.

Na Febiofestu bude udělena cena Grand Prix festivalu. "Porota bude složená z návštěvníků Febiofestu, kteří se přihlašují prostřednictvím našich webových stránek. Zatím jsem napočítal kolem 50 přihlášek. Každý den nám však napíše dalších deset až 12 nových zájemců," řekl mluvčí festivalu Pavel Sladký. Celkem bude porota čítat 33 členů, různého věku a profesí.

Na letišti Praha-Ruzyň se budou i letos konat projekce mimo kina, které uvedou filmy o letadlech, letcích a letectví. Prostor náměstí před CineStar Anděl doplní výstavy velkých kovových objektů Leopolda Habermanna.

Letošní ročník festivalu podle ředitele Feniče zkomplikovala finanční situace. "Věřím ale tomu, že diváci tyto změny nepocítí. Nejsem schopen přesně určit rozpočet festivalu, ale letošní ročník se pohybuje kolem deseti milionů korun. Loňský rozpočet byl asi 15 milionů korun," řekl agentuře Mediafax Fenič.

Vstupenky na projekce se letos o šest korun zdraží. Cena lístku bude tedy 85 korun. Promítání na letišti bude zdarma, vstupné v kině Ponrepo bude stát 60 korun a v regionech 85 korun.

Ozvěny Febiofestu v regionech se uskuteční v Liberci, Hradci Králové, Pardubicích, Plzni, Českých Budějovicích, Brně, Olomouci a Ostravě.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA