OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

fc vysocina logoFotbalová Vysočina se v létě po šesti letech snažení konečně vrátila mezi elitu. Do Gambrinus ligy vtrhla s velkým nováčkovským nadšením a elánem, ofenzivním fotbalem bavila diváky a uspokojovala odborníky, zaujala talentovanými odchovanci i výkony veteránů, několikrát vyprodala domácí stadión a především dokázala sbírat body.

Během podzimní části, v níž včetně jedné jarní předehrávka sehrála 16 těžkých duelů, vybojovala velice solidních 19 bodů. V jiných ročnících nejvyšší fotbalové soutěže by tento součet představoval velmi nadějný základ pro jarní záchranu, ovšem pohled na obrovsky vyrovnanou tabulku tak pozitivní není. Jihlavskému celku náleží 10. příčka, když má stejně bodů jako devátý Liberec, jenž obhajuje mistrovský titul. Tým kouče Františka Komňackého ztrácí jen 5 bodů na 5. příčku, na druhou stranu je sestupovým příčkám vzdálen o pouhé 4 bodíky.

REKLAMA

Kolik týmů bude podle ředitele klubu Zdeňka Tulise na jaře bojovat o setrvání mezi elitou?

Myslím si, že před námi bude velice dramatické a vyrovnané jaro, v němž bude mít každý tým, o co hrát. Fanoušky čekají dramatické souboje, které snad do ochozů českých stadiónů přilákají ještě více diváků. My věříme, že budeme schopní o naší záchraně rozhodnout co nejdříve.

Měl jste před startem ligy obavy z toho, jak si nováček povede? V přípravě se týmu příliš nedařilo a úvodní los nebyl příliš příznivý...

Nevěděli jsme, do čeho jdeme, tudíž naše obavy byly na místě. Papírově těžký los se nakonec ukázal být naší výhodou. Hráči i realizační tým k úvodním zápasům proti favorizovaným celkům přistoupili maximálně zodpovědně a koncentrovaně, navíc soupeři nás asi trošku podcenili. My jsme tuto vhozenou rukavici zvedli, dokázali jsme uhrát cenné bodíky a předvedli jsme dobré výkony. Předváděli jsme atraktivní fotbal, v našich zápasech padalo hodně branek, naše domácí zápasy byly vyprodané a poutali jsme zájem médií a televizních kamer. Díky množství přímých televizních přenosů se fotbalový klub Vysočina Jihlava dostal do podvědomí sportovních fanoušků z celé republiky. Tímto jsme obrovsky zviditelnili práci našeho klubu a propagovali naše reklamní partnery v čele s PSJ a výbornou reklamu jsme dělali rovněž městu Jihlava a Kraji Vysočina.

Odpovídá zisk 19ti bodů možnostem týmu? Maloval jste si před startem soutěže takový bodový součet?

Rozjížděli jsme se po jednobodových ziscích a dlouho nám scházel tříbodový zápas, který tým vždy nastartuje a pomůže mu poskočit tabulkou kupředu. Prakticky od začátku podzimu jsme se opírali o velmi dobře chytajícího Blažka, herně se chytil Vaculík, rozehrál se Koloušek a rozstřílel se Tecl. S takovou fungující osou týmu jsme v polovině podzimu měli zaděláno na zisk 20 – 22 bodů. To by byl zisk, který absolutně nikdo nečekal. Bohužel, postihlo nás zranění dvou klíčových hráčů Kolouška a Tecla a s tím poklesla úderná síla mužstva. Navíc přišly karetní tresty a zdravotní problémy dalších fotbalistů. Výsledných 19 bodů tak představuje výborný vklad do těžkých jarních utkání. Těší nás, že máme v tabulce pravdy velice solidní -2 body. Zároveň to ale představuje velký závazek, neboť úvodní dva jarní zápasy sehrajeme na domácí půdě, kde zažije generálku náš vyhřívaný trávník. Vstup do jara potřebujeme bodově zvládnout, k čemuž by nám i v chladném počasí mohl výrazně pomoci vyprodaný stadión a velká touha jak hráčů, tak i diváků.

Jak zpětně hodnotíte letní doplnění týmu?

Největší posilou pro nás byl kouč František Komňacký. V jeho osobě jsme získali renomovaného, zkušeného a moudrého trenéra. Díky jemu se z mužstva, které jsme přes léto dali dohromady, podařilo vyzískat maximum. Složení mužstva jsme přizpůsobili herní styl, projev i taktiku. 

Dojde během zimy k posílení kádru? Na jakých postech?

Trenér Komňacký v létě přišel k týmu, který příliš neznal, tudíž podzim využil k důkladnému poznání a otestování hráčů při zápasech a trénincích. Nyní je schopen posoudit potenciál a perspektivu jednotlivých fotbalistů. Věřím, že společně se sportovním manažerem Jinochem bude schopen provést v kádru takové kroky, které pomohou splnit náš cíl.

Ohledně zimních změn ještě nemůžeme být konkrétní. S ohledem na zranění Mešanoviće určitě musí přijít alespoň jeden útočník. Jeden hráč by mohl přijít i do zálohy, kde bychom navíc chtěli změnit hostování Jungra na přestup. Pro zvýšení konkurence v obraně by se nám hodil jeden stoper. Každopádně by v zimním přestupovém termínu měli přijít 2 – 3 noví hráči.

Fanoušci, média i odborná veřejnost spekulují o přestupu útočníka Tecla... 

Standa Tecl v letošním roce udělal ohromný posun ve své fotbalové kariéře. Dosáhl ho díky své pracovitosti a též hře celého kolektivu. Nyní by se měl především uzdravit, aby týmu pomohl v jarní části k záchraně v Gambrinus lize. Pokud bychom na jeho přestup obdrželi zajímavou nabídku, tak bych se velice přimlouval za to, aby k jeho odchodu došlo nejdříve v létě. 

Jak se prvoligové účinkování promítlo do zájmu sponzorů a reklamních partnerů? S jakým rozpočtem klub v roce 2012 pracoval? Jaký je jeho předpoklad pro rok příští?

Já i marketingový manažer klubu Miroslav Fuks můžeme potvrdit, že jsme se v uplynulé sezóně setkali, s co největší možnou vstřícností ze strany podnikatelských subjektů a to nejen z Kraje Vysočina. Za to všem náleží obrovský dík. Věříme, že v jarní sezóně potvrdíme naděje a vírů našich reklamních partnerů a s jejich pomocí si dokážeme co nejdříve zajistit účinkování v nadcházejícím ročníku Gambrinus ligy.

Rozpočet klubu byl v postupovém roce 2012 historicky nejvyšší. I v příštím roce bychom se chtěli pohybovat zhruba na stejné úrovni. Nezastíráme však, že náš rozpočet je každoročně napjatý a zhruba 10% jeho obsahu se nám velice těžko dokrývá.

Samostatnou kapitolu si jistě zaslouží diváci a fanoušci FC Vysočina. Jak jste byl v roce 2012 spokojen s jejich „výkony“?

Fanoušci FC Vysočina za týmem stojí v časech dobrých i zlých a za to jim náleží velký projev díků. Jsou skutečným 12. hráčem svého týmu, svojí aktivitou mužstvu vytváří výborné domácí prostředí, k povzbuzování strhávají další diváky a dávají o sobě slyšet i na hostujících stadiónech. Jejich výkony je dokonce vynesly v tabulce fanoušků, kterou po každém kole sestavuje Deník Sport, na vyšší pozici, než má dnes náš první tým. Věřím, že jak hráči, tak i fanoušci budou ve svých tabulkách neustále stoupat a tímto získávat stále více příznivců. Našim společným cílem musí být neustále vyprodaný stadión, který bude těžko dobytnou tvrzí FC Vysočina.

Mohou se v příštím roce těšit na nějaké změny či novinky týkající se stadiónu?

Víme, že disponujeme útulným stadiónem s perfektním trávníkem. Za to náleží nesmírný dík městu Jihlava a Kraji Vysočina.  Zároveň nás i naše příznivce trápí, že kapacita stadiónu je na nejnižší možné úrovni. Doufám proto, že v příštím roce budou probíhat intenzivní jednání s kompetentními orgány o možnosti postupného dobudování stadiónu a jeho infrastruktury. V celém kraji vnímáme divácký potenciál a zájem o fotbal na vyšší průměrnou návštěvnost, než je současných zhruba 3.700 diváků na zápas.

Co říci k fungování klubové mládeže?

Letos jsme završili první rok samostatné existence občanského sdružení FKM Vysočina Jihlava. V jeho čele stojí rada sdružení a sportovní manažer mládeže Josef Morkus. Myslím si, že FKM jde správnou cestou a snaží se zdokonalovat svoji činnost a odstraňovat chyby tak, aby potvrzoval a prohluboval svoji pozici největší fotbalové líhně na Vysočině. O tom, že práci s mládeží v FC Vysočina děláme dobře, svědčí fakt, že dokážeme konkurovat nejlepším mládežnickým baštám v Česku a že v kádru ligového týmu dospělých působí řada našich odchovanců. Rád bych též připomenul, že hned čtveřice produktů Vysočiny obléká dres reprezentačního „áčka“, popř. usilovně klepe na jeho dveře. Jde o Theodora Gebre Selassieho, Matěje Vydru, Jana Kopice a Stanislava Tecla.


Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací

Praha a okolí plné novinek a aktuálních informací

Facebook i-Vysočina.cz

REKLAMA