V plném proudu je výroba makety letounu Junkers F 13 pro Památník Tomáše Bati. Vzniká v hale olomoucké firmy TechProAviation a hotová bude na jaře.

V letounu Junkers F 13 zahynul krátce po startu z Otrokovic do švýcarského Möhlinu v roce 1932 zakladatel obuvnického impéria Tomáš Baťa. Už o rok později byl jemu na počest postaven ve Zlíně památník, jehož součástí se stalo i letadlo. V roce 1954 došlo k přestavění Památníku Tomáše Bati na Dům umění, původní význam i vzhled dostala budova zpět v roce 2018. „Nyní s Nadací Tomáše Bati pracujeme na tom, aby se do památníku vrátilo i letadlo. Stane se tak už letos,“ ujistil náměstek primátora Miroslav Adámek.

REKLAMA

Stroj bude postaven v měřítku 1:1, oproti originálu bude maketa jiná pouze v tom, že nebude mít motor a interiér pro pasažéry. Výroba vyjde na cca 6 milionů korun. Město Zlín přispělo částkou 2,8 milionu korun, rodina Baťů věnovala 2,6 milionu korun, přes 100 tisíc korun poslalo město Möhlin, zbytek peněz zajistila u sponzorůNadace Tomáše Bati.

Obnově památníku předcházela mnohaletá diskuse architektů, urbanistů, památkářů a představitelů města, neboť je svým významem srovnáván s takovými funkcionalistickými skvosty, jakými jsou brněnská vila Tugendhat či pražská Müllerova vila. „Věříme, že se stane jedním z hlavních turistických lákadel Zlína,“ uvedla Eva Husáková, vedoucí Odboru kultury a památkové péče magistrátu.

Náklady na obnovu Památníku Tomáše Bati přesáhly částku 50 milionů korun. Hned 32 milionů korun město získalo ve formě dotace z Ministerstva kultury. Přispěly také firmy a veřejnost, prostřednictvím sbírky nazvané Zlíňané sobě zaslali cca 600 tisíc korun.

Památník Tomáše Bati už má své pravidelné otevírací hodiny. V sobotu je možné si jej prohlédnout od 14 do 18 hodin, ve středu od 10 do 12 hodin, nebo od 13 do 17 hodin. Prohlídky probíhají každou hodinu. Více informací zájemci naleznou na www.pamatnikbata.eu.

REKLAMA