REKLAMA

Spolurozhodovat o rozdělení pěti milionů korun a navrhovat vlastní menší projekty k realizaci. Taková možnost se nyní otevírá obyvatelům Zlína díky takzvanému participativnímu rozpočtu a s ním spojeným projektem s názvem „Tvoříme Zlín“.  Jedná se o další z již fungujících zapojení veřejnosti do rozhodování o věcech veřejných.

„Smyslem participativního rozpočtu je dát lidem větší možnost přímo ovlivnit své okolí. Sami Zlíňané mohou navrhovat projekty, které by se dle nich měly či mohly na území města realizovat. Vítězné návrhy pak vyberou přímo lidé v hlasování. Chceme zkrátka Zlíňany více vtáhnout do rozhodování o podobě města,“ naznačil smysl projektu primátor Zlína Miroslav Adámek.

REKLAMA

Technicky vzato budou moci lidé rozhodnout o rozdělení pěti milionů korun. Návrhy se však musí vztahovat k území vnitřního Zlína, nikoli k místním částem. Vysvětlení je jednoduché.

„Místním částem se již několik let vyhrazuje z městského rozpočtu 25 milionů korun, které mohou použít dle vlastního uvážení. Lidem z vnitřního Zlína však tato možnost dosud chyběla. Tímto to chceme napravit,“ vysvětlil Bedřich Landsfeld, náměstek primátora pro oblast ekonomiky.

A jak tedy bude první, zkušební ročník projektu Tvoříme Zlín vypadat konkrétně?

„Na jaře budeme veřejnosti tento projekt představovat. Zároveň již budou moci lidé podávat své návrhy a nápady. Během léta bude nutné tyto nápady rozpracovat a prověřit, zda jsou reálně proveditelné. V závěru prázdnin by mělo dojít na veřejná představení soutěžních projektů a budeme veřejnost informovat o možnosti hlasování. Samotné hlasování by se uskutečnilo v listopadu. Poté by se vítězné návrhy představily veřejnosti a začalo by se pracovat na jejich realizaci, která by se uskutečnila v roce 2019,“ představila časovou osu projektu „Tvoříme Zlín“ jeho koordinátorka Kamila Gamalová.

Zlíňané budou moci navrhovat dva druhy projektů, a to tzv. malý projekt (do 0,5 milionu korun) a velký projekt (až 1 milion korun).

Realizováno bude právě tolik projektů, kolik se jich vejde do stanoveného rozpočtu pět milionů korun. O vítězných návrzích rozhodnou lidé v hlasování prostřednictvím internetu a mobilního telefonu. Zapojit se však mohou i Zlíňané bez přístupu na síť.

„Chceme dát všem lidem možnost hlasovat. Kdo nemá přístup na internet, tomu pomohou s hlasováním pracovníci městského informačního centra nebo může hlasovat v kancelářích místních částí za asistence příslušného pracovníka kanceláře,“ ujistila radní Jana Bazelová.

Hlasovat se bude formou algoritmu Demokracie 21. To znamená, že lidé mohou dát kladné hlasy i více projektům a k dispozici mají naopak také hlas záporný.

„Podle tvůrců Demokracie 21 zajišťuje toto hlasování větší názorovou shodu mezi lidmi. Pokud mohou lidé hlasovat pro více projektů, ilustruje to, na kterém projektu je největší shoda, a tedy u čeho jsou nejmenší rozpory,“ uvedl Lukáš Fabián z tiskového oddělení zlínského magistrátu. 

Navrhovat projekty mohou nejen přímo obyvatelé Zlína, ale i lidé, kteří ve Zlíně „jen“ bydlí, a nemají zde trvalé bydliště. Příkladem jsou studenti univerzity. Návrhy lze zasílat od 15 let. Podrobná pravidla a další informace budou k nalezení na webu města, webu projektu – tedy na www.tvorimezlin.cz, na stejnojmenném facebookovém profilu a s dotazy se lze obracet také přímo na e-mail koordinátorky projektu Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript..

REKLAMA