OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

krajsky_urad_vysocinaKraj Vysočina získal od roku 2005 z finančního mechanismu EHP/Norsko (tzv. norských fondů) 600 tisíc eur a využil je jako dotaci pro šest projektů. Jako povinnou spoluúčast musel kraj doplatit 78 tisíc eur, informoval Jan Nechvátal z krajského úřadu.

"Vítězi konkurenčního boje o dotace se stalo šest individuálních projektů s nejlepšími návrhy. Celková finanční výpomoc dosahovala až 90 procent celkových nákladů rozpočtu projektů," řekl Nechvátal. Díky evropským dotacím získalo novou tvář šest kulturně-historických památek.

Posledním z projektů byla obnova kostela sv. Filipa a sv. Jakuba v Žirovnici v závěru roku 2009. "Letošní rok byl už pouze ve znamení ukončování veškeré agendy včetně kontroly náležitého využití prostředků ze strany Ministerstva financí ČR," dodal Nechvátal.

REKLAMA

Peníze budou ve fondech na žadatele čekat také v následujících letech. V letech 2009 - 2014 je pro Českou republiku z fondů vyčleněno v přepočtu zhruba 327 miliard korun.

Finanční mechanismus EHP/Norsko byl založen v roce 2004 třemi nečlenskými státy EU (Islandem, Lichtenštejnskem a Norskem). Hlavním cílem je snížení sociálních a ekonomických nerovností v Evropském hospodářském prostoru. Peníze z fondů lze využít na projekty především z oblasti uchovávání evropského kulturního dědictví, ochrany životního prostředí, rozvoje lidských zdrojů, zdravotnictví a péče o dítě, podpory udržitelného rozvoje a vědeckého výzkumu a vývoje.

Podpořené projekty (v mil. Kč)
Projekt Dotace
Rekonstrukce krovu a opláštění střechy barokního zámku v Myslibořicích 5,3
Stavební úpravy kostela sv. Filipa a Jakuba v Žirovnici 4,8
Obnova objektu radnice v Telči (1. etapa) 3,7
Rekonstrukce věže kostela sv. Petra a Pavla v Nové Říši 3,2
Stavební úpravy kostela sv. Jakuba Staršího v Křeči 1,3
Restaurování oltáře svatého Floriána v kostele sv. Víta v Pelhřimově 0,8
zdroj: Kraj Vysočina
REKLAMA