OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

kraj_vysocina_logoÚsilí vedení kraje Vysočina o změnu oficiálního názvu územního samosprávného celku na Kraj Vysočina podpořili v úterý poslanci a novelu poslali do druhého čtení. Chybějící slůvko 'kraj' totiž prý komplikuje regionu uzavírání smluv.

"Významným důvodem jsou zápisy do katastru nemovitostí, kde je bezchybný název územního samosprávného celku nutností pro zapsání nemovitosti do příslušné evidence," uvedl hejtman Vysočiny Jiří Běhounek (ČSSD).

Problémy podle hejtmana vznikaly i při pojmenování orgánů kraje - hejtmana, zastupitelstva, rady i krajského úřadu. V dosavadní právní situaci byly správné pouze názvy 'Hejtman Vysočiny', 'Zastupitelstvo Vysočiny', 'Rada Vysočiny' a 'Krajský úřad Vysočiny'. V mnohých případech ovšem docházelo užitím současného názvu kraje nebo některého z orgánů kraje k omylu nebo nejistotě, upozornil hejtman. "Pokud totiž název kraje neobsahuje slovo kraj, pak by se toto slovo nemělo užívat ani v případě pojmenování orgánů kraje," vysvětlili zastupitelé, kteří návrh zákona předložili.

Problematické byly podle zastupitelů Vysočiny i překlady oficiálních názvů. "Zaznamenány byly i negativní reakce na možnost snadné záměny názvu kraje s obchodními firmami (názvy) řady společností respektive podnikatelských subjektů a obchodních značek (názvů) různých produktů," napsali v důvodové zprávě.

Komplikace nastaly také po zavedení datových schránek, tedy po 1. listopadu loňského roku. "Dochází ke kolizím, kdy datová schránka zní pouze Vysočina a některé datové zprávy pro Katastrální úřad pro Vysočinu končí v datové schránce kraje Vysočina," uvedl hejtman Běhounek.

Další nejasnosti vznikaly podle slov hejtmana v soudnictví, kde soudy nižších i vyšších instancí nerespektovaly název kraje Vysočina a docházelo tak k nesprávné interpretaci názvu územního samosprávného celku.

Ministerstvo vnitra s návrhem souhlasilo, ale doporučilo ho doplnit o přechodná ustanovení, která by určila, že tam, kde je v současných smlouvách uvedeno spojení 'kraj Vysočina', bude se po nabytí právní moci rozumět, že se jedná o 'Kraj Vysočina'. Vzhledem k nutnosti technické přípravy na navrhovanou změnu (například změna razítek nebo formulářů) doporučilo, aby byla v návrhu stanovena dostatečná lhůta, což znamená, aby návrh nenabýval účinnosti dnem vyhlášení.

Kraj Vysočina předpokládá náklady spojené se změnou názvu na půl milionu korun.

Návrh ústavního zákona měl na stole již úřednický kabinet Jana Fischera letos v březnu, vláda ale tehdy stanovisko nezaujala.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA