OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

policie_Sérii pětatřiceti případů krádeží vloupáním do osobních automobilů na parkovištích především v blízkosti hřbitovů na různých místech ve třech krajích České republiky v uplynulých dnech objasnili kriminalisté z oddělení obecné kriminality Územního odboru Policie České republiky Havlíčkův Brod ve spolupráci s krajskými kriminalisty.

„Případ jsme pro jeho rozsáhlost co do počtu skutků i teritoria, kde pachatelé páchali trestnou činnost, převzali pod krajskou působnost,“ řekl plk. Mgr. Pavel Peňáz, vedoucí odboru obecné kriminality Krajského ředitelství policie kraje Vysočina. Dva pachatele - otce se synem - kriminalisté koncem uplynulého týden obvinili z trestných činů krádeže a neoprávněného opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku. Jedná se o sedmapadesátiletého muže z Chrudimi a jeho třicetiletého syna z Hlinska.

Trestnou činnost začala dvojice páchat už loni v polovině prosince, kdy si za cíl krádeže vybrali rekreační chatu v chatové oblasti na Havlíčkobrodsku. Z chaty odcizili různé nářadí v celkové hodnotě 22 400 korun.

Další trestnou činnost pak páchali většinou společně od května letošního roku. Za svůj cíl si vybírali osobní vozidla, která jejich majitelé zaparkovali na parkovištích u hřbitovů. Scénář zlodějů byl téměř vždy stejný. Někdy přes otevřené okno, jindy násilím za pomoci šroubováku vnikli po rozbití nebo vypáčení okna dovnitř vozidla a odcizili věci, které se ve vozidlech nacházely.

Muži vykrádali auta různých továrních značek na parkovištích u hřbitovů v obcích na Havlíčkobrodsku, v Čáslavi, Chotěboři, v obcích na Pardubicku, Hradci Králové i Pelhřimovsku. Zevnitř vozidel brali všechno, co jim přišlo pod ruce. Majitelé tak přišli o kabelky, tašky, doklady, mobilní telefony, klíče od bytů, platební karty a další nejrůznější osobní věci.

„Do většiny zaparkovaných vozidel vnikli za pomocí šroubováků, kterým rozbili boční okno auta a pak vnikli dovnitř. Muži ale okrádali také návštěvníky hřbitovů,“ upřesnil krajský kriminalista kpt. Mgr. Petr Šváb, zabývající se rozsáhlým případem.

V září v Chrudimi nejdříve procházeli hřbitov a čekali na příhodný okamžik, kdy využili nepozornosti ženy, která odešla od hrobu pro zálivku a odcizili její odloženou tašku s osobními věcmi a platební kartou.  Z této karty  pak neoprávněně vybrali 4000 korun, když další výběr v stejné výši se jim nezdařil.
Starší z mužů v září okradl o batoh také ženu na hřbitově v Horním Studenci na Havlíčkobrodsku. Žena si odložila batoh s osobními věcmi na lavičku a odešla ke hrobu. Než se vrátila zpět, zloděj jí batoh odcizil. Posledního případu krádeže vloupáním se muži dopustili 6. listopadu v Ústí nad Orlicí, kde se vloupali do zaparkovaného vozidla Ford Fiesta. I zde odcizili platební kartu, ale výběr z ní se jim nezdařil.  Oba muži na odcizených věcech způsobili škodu v celkové výši asi 235 000 korun a na poškození věci škodu v celkové výši téměř 88 000 korun. Oběma mužům hrozí za jejich skutky trest odnětí svobody až na pět let.
 
REKLAMA