OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

ovoce_zeleninaObchodníci Vysočině zvýšili ceny rajčat o 21,5 procenta, nejvíce zlevnili banány. Vyplývá to z pátečních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). Na Vysočině mezi 7. a 21. zářím šlo s cenou nahoru 11 z 26 sledovaných potravin, osm jich naopak zlevnilo, cena se neměnila u chleba, bílého pečiva, pšeničné mouky, hovězího masa, pomerančů, přírodní minerální vody a bílého vína.

Nejvýraznější zdražení zaznamenali statistici na Vysočině u rajčat, o 21,5 procenta na 43,42 Kč/kg. To je nad celostátním průměrem, který u rajčat činí 41,34 Kč/kg. S cenou šla nahoru například i vepřová pečeně s kostí, kuřata, mléko, světlé pivo, konzumní brambory či jablka.

Nejvíce zlevnily banány, a to o 11,6 procenta. Kilogram stojí průměrně 26,58 Kč. To je lehce pod celostátním průměrem, který u banánů činí 26,93 Kč / kg. Obchodníci upravili směrem dolů například i ceny jugurtů, vajec, čerstvého másla, šunkového salámu, či rostlinného másla.

Za poslední tři týdny obchodníci v České republice nejvíce zdražili červená rajčata, o 22,3 procenta na 41,34 koruny za jeden kilogram. Dražší jsou i šunkový salám, kuchaná celá kuřata, pasterované polotučné mléko, čerstvé máslo nebo papriky. Naopak nejvíce zlevnila mrkev, a to o 6,6 procenta na 13,34 koruny za kilogram. Spolu s paprikami snížili čeští obchodníci také cenu dlouhozrnné loupané rýže, krystalového cukru, pomerančů a jablek.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA