OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Dívka napadala matku a bratra, policisté ji vykázali z bytu, žena týrala svého manžela, muž opakovaně vyhrožoval manželce, to je jen několik příkladů domácího násilí, které museli policisté v loňském roce řešit. Ze společného obydlí loni na Vysočině vykázali celkem 74 agresorů. I přes výjimky byly ve většině případů obětmi domácího násilí ženy.

Jako domácí násilí je klasifikováno fyzické, psychické, ekonomické nebo sexuální násilí mezi blízkými osobami. Často dochází i k jejich kombinaci. Charakteristické je, že k násilí dochází v soukromí, což znamená beze svědků, kteří by oběti mohli pomoci, případně v přítomnosti dětí. Intenzita útoků zpravidla narůstá a většinou dochází k jasnému rozdělení rolí, a to na oběť a agresora. K domácímu násilí dochází nejčastěji mezi partnery, není ale výjimkou násilí mezigenerační.

REKLAMA

Institut vykázání násilné osoby je platný od roku 2007. Od této doby mají policisté velmi účinný prostředek, jak obětem domácího násilí okamžitě pomoci a jak zabránit agresorovi, aby se dopouštěl dalšího násilného jednání. Efektivní pomoc umožňuje zákonné oprávnění útočníka na deset dní vykázat ze společného obydlí a ihned mu tak vzít možnost přiblížit se k ohrožené osobě, což je pro ni po napadení nejpodstatnější. Zákon umožňuje také přísně postihovat osobu, která rozhodnutí o vykázání poruší.

„Od roku 2007 se v porovnání s loňským rokem počet vykázaných osob více než zdvojnásobil. Neznamená to, že by se počet případů domácího násilí dramaticky zvyšoval, je to odrazem toho, že jsou lidé všímavější a nejsou lhostejní ke svému okolí. Oběti mají více informací o tom, jak se mají bránit a že na problém nejsou sami, uvědomují si, že násilí nemají nečinně snášet,“ řekl vrchní komisař odboru služby pořádkové policie a krajský koordinátor pro oblast domácího násilí Martin Kratochvíl. Jak dále dodal, v současné době je již daleko více zažité, že násilí v rodinách se netoleruje a problematika domácího násilí není tabu.

Kraj Vysočina, rok

počet vykázaných osob

2007

32

2008

26

2009

39

2010

51

2011

42

2012

43

2013

75

2014

74

Chování agresora může začít zcela nenápadně, například zamezováním styku s přáteli a s rodinou, stupňujícími se nadávkami a ponižováním. Násilné jednání útočníka se často v kombinaci s požíváním alkoholu postupně zhoršuje, až dospěje k fyzickým útokům, které obvykle začínají fackami. Pokud se oběť nezačne bránit, může násilí vygradovat až k ranám pěstí, kopy nohou nebo i útokům se zbraní, nejčastěji nožem. Problém je třeba začít řešit včas a nenechat jej přerůst. Agresor ve většině případů sám od násilí neupustí, je proto důležité vyhledat pomoc kompetentních orgánů dříve, než bude mít jeho jednání závažné následky. Člověk, kterému je ubližováno, ať se již jedná o psychické, nebo fyzické násilí, by měl co nejdříve oznámit případ policistům. Oběť domácího násilí mohou podpořit a zároveň jí pomoci také příbuzní, přátelé nebo sousedé.

Když policisté přijmou oznámení, že dochází k fyzickému násilí, na místo okamžitě vyjíždí policejní hlídka. Oznámení nejčastěji učiní oběť v době, kdy je napadena a potřebuje okamžitou pomoc. Policisté zabrání útočníkovi v dalším napadání oběti a zajistí pro ni v případě potřeby lékařské ošetření. Policisté provedou na místě vyšetřování a zjistí všechny nezbytné skutečnosti. Jestliže je osoba útočníka pod vlivem alkoholu a vznikne podezření, že bude ve svém jednání pokračovat, policisté osobu zajistí a převezou na protialkoholní záchytnou stanici.

V odůvodněných případech, obecně pokud se osoba dopustí závažného jednání, policisté ji zadrží a umístí do policejní cely. V obou případech by se ale mohl útočník v poměrně krátké době vrátit zpět za obětí. Policisté využívají velmi účinné oprávnění, a to útočníka vykázat ze společného obydlí a okamžitě mu tak zamezit v přístupu k ohrožené osobě. Tato doba je optimální na to, aby si oběť zvážila další postup, vyřešila nejdůležitější záležitosti nebo například kontaktovala a požádala o radu odborníky.
 
„Institut vykázání je velmi dobrý způsob jak pomoci ohrožené osobě hned. Lze-li na základě zjištěných skutečností, zejména s ohledem na předcházející útoky, důvodně předpokládat, že se osoba dopustí nebezpečného útoku proti životu, zdraví anebo svobodě či zvlášť závažného útoku proti lidské důstojnosti, je policista oprávněn vykázat tuto osobu z bytu nebo domu společně obývaného s útokem ohroženou osobou, jakož i z bezprostředního okolí společného obydlí. Policista je oprávněn tuto osobu vykázat i v její nepřítomnosti,“ upřesnil vrchní komisař Martin Kratochvíl.

Vykázání trvá po dobu deseti dnů ode dne jeho provedení a obsahuje mimo jiné vymezení prostoru, na který se vykázání vztahuje. Rozsah prostoru určí policista podle míry požadavku účinné preventivní ochrany osoby ohrožené útokem. Dobu vykázání nelze zkrátit, a to ani se souhlasem ohrožené osoby. Podáním návrhu na vydání předběžného opatření lze ale vykázání prodloužit. Ohrožená osoba má možnost využit psychologických, sociálních nebo jiných služeb v oblasti pomoci obětem násilí.

Vykázaná osoba je povinna opustit prostor vymezený policistou neprodleně a dále již do něho nevstupovat. Musí se zdržet styku nebo navazování kontaktu s ohroženou osobou a vydat policistovi všechny klíče od obydlí. Vykázaná osoba má právo vzít si z obydlí v přítomnosti policisty osobní věci, svoje cennosti, doklady a věci nezbytné pro podnikání nebo povolání. Policista poskytne vykázané osobě informace o možnostech ubytování.

Případy vykázání v loňském roce

HAVLÍČKOBRODSKO:

Dívka napadala matku a bratra, policisté mladou ženu vykázali z bytu
V pondělí 8. prosince přijali policisté oznámení o agresivním chování osmnáctileté dívky, která v bytě v obci na Havlíčkobrodsku napadá svoji matku a nezletilého bratra. Následně policisté zjistili, že mladá žena, která je uživatelkou drog, opakovaně přinejmenším od března předcházejícího roku se stoupající vulgaritou slovně napadá matku i bratra. Její jednání vyvrcholilo několika fyzickými napadeními matky, která musela vyhledat i lékařské ošetření. Poškozená z obavy o své zdraví a zdraví syna případ nakonec oznámila. Policisté po provedení nezbytných úkonů agresivní dívku vykázali na deset dní z bytu. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestných činů týrání osoby žijící ve společném obydlí a ublížení na zdraví, případ dále prověřují.  

JIHLAVSKO:

Žena týrala svého manžela
Kriminalisté vyšetřují závažný případ domácího násilí, ke kterému došlo na Jihlavsku. Seniorka se dlouhodobě hrubě, násilně a ponižujícím způsobem chovala ke svému manželovi. Muže napadala slovně i fyzicky a nutila ho dělat činnosti, které mu způsobovaly psychickou i fyzickou újmu. Oznámení o násilném jednání ženy přijali policisté na začátku prosince a ihned začali případ prověřovat. Na základě shromážděných informací rozhodli o vykázání ženy ze společného obydlí. Kriminalisté shromáždili důkazy a následně zahájili trestní stíhání ženy, která byla obviněna ze spáchání zločinu týrání osoby žijící ve společném obydlí.  

PELHŘIMOVSKO:

Muž opakovaně vyhrožoval manželce, policisté ho vykázali z domu
Pelhřimovští policisté prověřovali případ domácího násilí, ke kterému došlo v rodinném domě v obci na Pelhřimovsku. Ve středu 3. prosince odpoledne přijali policisté na tísňové lince 158 oznámení o napadání ženy ze strany jejího manžela. Okamžitě vyjeli na místo, kde zjistili, že sedmačtyřicetiletý muž v domě napadal svoji manželku, vulgárně jí nadával a vyhrožoval jí usmrcením. Žena ze strachu před ním utekla z domu. Policisté dalším vyšetřováním zjistili, že muž se násilného jednání nedopustil vůči ženě poprvé. Svoji manželku měl v bytě napadat opakovaně, a to nejen slovně, ale i fyzicky. Žena tyto útoky neoznámila ze strachu, muž jí totiž opakovaně vyhrožoval i fyzickou likvidací. Policisté agresorovi při dechové zkoušce naměřili 2,76 promile alkoholu a odvezli ho na protialkoholní záchytnou stanici. Dále ho na deset dní vykázali z domu a zakázali mu přibližovat se k objektu, kde jeho manželka pracuje. Policisté muži sdělili podezření ze spáchání přečinu nebezpečného vyhrožování.

Mladá žena se dopouštěla násilí vůči své matce
Závažný případ násilí, kterého se dopouštěla mladá žena na svojí matce, řešili policisté vloni v únoru. Žena svoji matku v bytě v Pelhřimově dlouhodobě slovně i fyzicky napadala. Vulgárně ji urážela, bila ji, časté byly facky, kopy nohou a mimo jiné také o ženu uhasila cigaretu, dále jí vyhrožovala usmrcením a poškozovala vybavení domu. Po přijetí oznámení o napadání policisté mladou ženu vykázali ze společného obydlí. Případ prověřovali pro spáchání trestného činu nebezpečného vyhrožování, napadená žena ale nedala souhlas s trestním stíháním své dcery a policisté případ odložili.

TŘEBÍČSKO:

Opilý muž napadl svoji manželku, násilník měl téměř dvě promile alkoholu
V pátek 5. prosince zasahovali policisté v obci na Moravskobudějovicku, kde opilý muž napadl svoji manželku. Devětatřicetiletý muž zaútočil na svou o tři roky mladší ženu po třetí hodině v noci na dvorku u domu. Ženu napadal slovně, přitom držel v ruce sekyru, kterou následně poškodil dveře do dílny. K fyzickému napadení nedošlo a ani sekyrou muž ženu neohrožoval. Přivolaní policisté muže zajistili. Provedli u něho dechovou zkoušku, při které mu naměřili hodnotu 1,74 promile alkoholu. Opilého muže eskortovali na protialkoholní záchytnou stanici k vystřízlivění. Po vyšetřování na základě vyhodnocení všech zjištěných skutečností rozhodli o vykázání muže ze společného obydlí. Případ řešili jako přestupek proti občanskému soužití, který oznámili k projednání správnímu orgánu.

ŽĎÁRSKO:

Policisté vykázali z domu muže, který dlouhodobě slovně i fyzicky napadal manželku
V sobotu 27. prosince krátce před polednem přijali policisté oznámení o neshodách mezi manžely v rodinném domě ve Velké Bíteši. Policisté po příjezdu na místo zjistili, že padesátiletý muž, který byl pod vlivem alkoholu, v domě napadal svoji manželku. Provedeným vyšetřováním zjistili, že muž ženu slovně i fyzicky napadá již od začátku předchozího roku a intenzita a četnost útoků se zvyšuje. Policisté muže zajistili a převezli na protialkoholní záchytnou stanici. Dále ho na deset dní vykázali z domu. Dopustil se přestupku proti občanskému soužití, který policisté oznámili k projednání správnímu orgánu.


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

Jižní Čechy plné novinek a aktuálních informací

REKLAMA