OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

dalnice_zimaRozsáhlou preventivní akci s názvem Auto není trezor ani výkladní skříň spustili policisté z Dálničního oddělení policie ve Velkém Beranově ve spolupráci s Preventivně informačním oddělením Krajského ředitelství polici kraje Vysočina. PŘINÁŠÍME VÁM REPORTÁŽ Z POLICEJNÍ PREVENTIVNÍ AKCE S NÁZVEM AUTO NENÍ TREZOR ANI VÝKLADNÍ SKŘÍŇ! 

Cílem akce, která se bude v průběhu příštího roku pravidelně opakovat, jsou především zahraniční řidiči osobních i nákladních vozidel, kteří projíždějí po dálnici D1 a k odpočinku využívají některého z odpočívadel u dálnice.

„V poslední době se nám začínají množit případy krádeží věcí ze zaparkovaných vozidel. Terčem této trestné činnosti jsou ve většině případů právě cizinci. Nejčastěji dochází k případům této majetkové trestné činnosti na odpočívadlech na 139. kilometru dálnice D1 v obou směrech,“ řekl k bezpečnostní situaci u nejfrekventovanější dopravní tepny kraje plk. Mgr. Tomáš Martinec, náměstek ředitele pro Službu kriminální policie a vyšetřování Krajského ředitelství policie kraje Vysočina. Právě proto se první ze série preventivních akcí, při které budou policisté kontrolovat zaparkovaná vozidla a upozorňovat řidiče na možná rizika krádeží, uskuteční na odpočívadlech na 139. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno. Policisté mají pro řidiče připraveny jednoduché letáčky s varováním v českém jazyce, němčině, angličtině a maďarštině. Letáčky budou v rámci akce policisté rozdávat řidičům, ale také je postupně vylepí na čerpacích stanicích a restauračních zařízeních i bistrech kolem dálnice D1.


O bezpečnost a pořádek na vysočinském úseku dálnice D1 v délce 92,5 kilometru se od 1. ledna letošního roku starají policisté z Dálničního oddělení Policie ČR ve Velkém Beranově. K vysočinskému úseku dálnice přiléhá také deset čerpacích  stanic a šest ploch s motoresty.

Současný tým dálničního oddělení tvoří policisté, kteří sledují v rámci výkonu služby dálniční  provoz,  vyšetřují dopravní nehody, dohlížejí na bezpečnost a veřejný  pořádek a vyšetřují také  trestnou činnost, včetně násilných trestných  činů a trestných činů majetkového charakteru.

Od začátku letošního roku k 17. prosinci dokumentují policisté  Dálničního oddělení Velký Beranov  celkem 137 trestných činů, z toho je 114 majetkového charakteru. V prostoru v okolí Velkého Meziříčí, tedy na parkovištích v kilometrech 139 směr Brno, 139 směr Praha, 137 směr Praha a 145 směr Praha došlo k 49 majetkovým trestným činům.

Zloději si vybírají většinou zahraniční řidiče a využívají jejich důvěřivosti. Vykrádají jejich zaparkovaná vozidla v době, kdy se posádka nachází uvnitř čerpací stanice nebo restaurace. „Terčem zlodějů bývají velice často řidiči kamionů, kteří přespávají v kabinách svých vozidel na dálničních odpočívadlech. Zatímco řidič odpočívá, zloději mu odcizí přepracovaný náklad. Časté jsou také případy, kdy zloději vniknou do kabiny vozidla a okradou spící řidiče. V poslední době narůstá počet případů krádeží různých osobních věcí ze zaparkovaných osobních vozidel. V oblasti přestupků se množí případy kapesních krádeží, ale také případy ujetí od čerpacích stanic bez zaplacení,“ uvádí npor. Bc. David Jirák, zástupce vedoucího dálničního oddělení PČR Velký Beranov. Dobře organizované skupiny pachatelů také okrádají řidiče, kterým předtím na parkovišti nepozorovaně sami poškodí pneumatiku, a pak využijí momentu, kdy řidiči defekt opravují. Policisté proto radí řidičům, aby při opravě defektu nikdy nenechávali neuzamčené vozidlo bez dozoru. Pokud si v blízkosti svého vozidla všimnou pohybu podezřelých osob, měli by se svým poznatkem obrátit na linku 158.

REKLAMA
REKLAMA