OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Hady, ty beznohé šupinaté tvory s rozeklaným jazykem nemají lidé zrovna v oblibě. Když na ně v přírodě, anebo hůře v blízkosti svého obydlí narazí, tak berou nohy na ramena, hůl do ruky anebo hledají pomoc u hasičů a zvířecích záchranných stanic. Odchyt hadů a jejich převoz na jinou lokalitu je ale přitom zcela zbytečný. Myslí si to pracovníci vlašimské záchranné stanice pro živočichy, do jejíchž kompetencí spadá mimo jiné i Pelhřimovsko.

Se začátkem prázdnin se ve vlašimské záchranné stanici pro živočichy doslova roztrhl pytel s telefonáty týkajícími se hadů. Lidé vyráží na chalupy, chaty a tráví mnohem více času na zahradě či v přírodě. Teplé počasí přitom láká ke slunění také hady. Mnohonásobně tak vzrůstá pravděpodobnost vzájemného střetu.

REKLAMA

„Od začátku července nám volalo nespočet lidí, kteří narazili na hada. Chtějí po nás jeho odchyt a převoz jinam. Vysvětlujeme jim, že ve většině případů se nejedná o jedovatou zmiji, a i kdyby ano, odchyt není potřeba,“ uvádí Lucie Bohatá, ošetřovatelka Záchranné stanice pro živočichy ČSOP Vlašim.

Ve volné přírodě České republiky lze potkat celkem pět druhů hadů. Nejznámější a náš jediný jedovatý had je zmije obecná. Ta se vyskytuje především ve vyšších nadmořských výškách. Vlhčí a níže položená stanoviště mají rády užovky. Zvláště pak naše nejhojnější, užovka obojková. Tato užovka je šedá až téměř černá a za hlavou má nápadné žluté půlměsíčky. Často můžete narazit také na užovku hladkou anebo vzácněji na užovku podplamatou či stromovou.

„Za zmiji mohou lidé zaměnit především užovku hladkou. Ta je šedivá a na hřbetě má tmavé tečky. Ty však nikdy nesplývají v klikatou čáru. Spolehlivým určovacím znakem je zornička oka. Všechny naše užovky ji mají kulatou. Zmije ji má podélnou, podobně jako kočky. Ať už je to ale užovka anebo zmije, radíme lidem, aby hada neodchytávali. Existují jednoduchá pravidla pro to, jak se lze střetu s hadem bezpečně vyhnout. Když už hada někde najdete, je i po jeho odchytu a převozu vysoká pravděpodobnost, že brzy po tom na dané místo vzhledem k vhodným životním podmínkám přijde z okolí další jedinec,“ vysvětluje Stanislav Němec ze záchranné stanice ve Vlašimi.

Hadi jsou velmi plaší. Většinou před vámi utečou dříve, než si jich vůbec všimnete. A když je překvapíte, tak na vás rozhodně nebudou krvelačně útočit. Kousnutí hrozí, pokud na hada šlápnete anebo jej jinak ohrozíte. Při pohybu venku proto koukejte pod nohy. Především na místech, kde se mohou hadi vyhřívat, tedy třeba na lesních mýtinách, na vyhřátých cestách anebo zahradních skalkách, kamenných verandách chat a osluněné půdě záhonů. Pozor také dávejte u řek, rybníků anebo v blízkosti zahradních jezírek. Na zahradách udržujte krátce střižený trávník, na kterém hada snáze spatříte. Když hada uvidíte, nedrážděte jej, ale jednoduše jej nechte být a odejděte od něj anebo jej zaplašte dupáním či zaboucháním holí do země.

„Zdravé hady odchytáváme pouze v krajních případech. Výjezd přitom chceme zaplatit, protože se mnohdy hadi ještě před naším příjezdem sami odplazí do úkrytu, odkud je není možné chytit. Plýtváme tak časem a prostředky určenými na záchranu zvířat, které naši pomoc opravdu potřebují,“ dodává Němec.

Pokud na hada narazíte, nepanikařte a v klidu odejděte. Pokud je to na vašem pozemku anebo máte podezření, že se jedná o exotického hada uniklého ze zajetí, můžete zavolat vlašimským ochráncům. Poradí vám, jak se v konkrétní situaci správně zachovat a pomůžou vám určit druh hada, kterého jste potkali. Opatrnost je vždy na místě, ale není třeba se hadů přehnaně bát.


Naučte se hady, s nimiž se v našich končinách můžete setkat, rozpoznávat. Podívejte se na náš Facebook!


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

Praha a okolí plné novinek a aktuálních informací

REKLAMA