OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

V konkurenci dalších 22 vesnic z 9 různých států bojuje vysočinský Heřmanov, jako vítěz celorepublikové soutěže Vesnice roku 2017, o Evropskou cenu obnovy vesnice. Tříčlenná mezinárodní mezioborová porota strávila v úterý s Heřmanovskými půl dne, aby na vlastní kůži okusila život pravé české vesnice. Rozhodnutí o evropském titulu padne koncem června, propůjčení ceny je naplánováno na září 2018 v Tyrolsku v Rakousku.

„Každý úspěch obcí z Vysočiny je zároveň úspěchem regionu. Energie a elán, se kterými Heřmanov celý rok titul prožívá, jsou obdivuhodné,“ říká náměstek hejtmana Kraje Vysočina pro oblast regionálního rozvoje Pavel Pacal.

REKLAMA

hermanov porota evropske ceny obnovy vesnice KR VYS 1

Pětihodinový program připravený pro evropskou porotu, do které byli přizváni Marija Markešová ze Slovinska, Peter Haider z Rakouska a Karl Mayr z Dolního Rakouska, byl v Heřmanově nabitý ukázkami tradic, obnovených zvyků a práce spolků, dále prezentacemi úspěšných investic obce, ukázkami obnovy venkovské architektury, práce s dětmi i spolupráce s místními zemědělskými firmami a nechyběla ani ochutnávka tradičních pochutin a nápojů či připomínka historie obce s důrazem na 100. výročí založení republiky. „Přípravy na návštěvu poroty jsme příliš neprožívali. Stejně jako před rokem krajské i národní porotě jsme i té evropské naservírovali postupně vše, čím tu žijeme. Nic jsme nepřikrášlovali, nic neskrývali, na druhou stranu bylo na místě se některými věcmi pochlubit, připomenout je a zdůvodnit,“ říká starostka Heřmanova Pavla Chadimová.

hermanov porota evropske ceny obnovy vesnice KR VYS 2

Pořadatelem evropské soutěže, která se od roku 1990 vypisuje vždy po dvou letech, je evropská společnost Rozvoj venkova a obnova vesnice ARGE. Vedle „Evropské ceny obnovy vesnice“ budou předána také vyznamenání za „vynikající celistvé a komplexní rozvojové projekty“ i za „zvláštní výkony v jednotlivých oblastech rozvoje venkova“. Vedle trofejí a plaket je nejúspěšnějším účastníkům soutěže umožněn zápis do elektronické „cestovní mapy“, na níž se dají najít nejlepší příklady obnovy vesnice po celé Evropě.

hermanov porota evropske ceny obnovy vesnice KR VYS 3

Heřmanov shodou okolností figuruje i v další mezinárodní soutěži vsí. Kraj Vysočina reprezentuje v letošním prvním ročníku Vesnice Evropského regionu Dunaj Vltava.

REKLAMA