OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Minulý týden proběhlo krátké slavnostní setkání u příležitosti dokončení první etapy restaurátorských prací spojených s obnovou uliční fasády židovského domu na ulici Leopolda Pokorného č. 25 v Třebíči.

Slavnostního setkání se účastnili Jana Štefánková za Nadaci ČEZ, restaurátor fasády Martin Kovařík, referentka památkové péče MěÚ Třebíč Lenka Matoušková, majitelka domu Simona Míšenská a členové vedení města v čele se starostou Pavlem Heřmanem a místostarosty Milanem Zeibertem, Marií Černou a Pavlem Svobodou.

REKLAMA

trebic obnovena fasada 1

Na fotce Martin Kovařík, Pavel Heřman, Simona Míšenská, Jana Štefánková a Lenka Matoušková

Na židovském domě v Třebíči v ulici Leopolda Pokorného se restaurátorům podařilo dokončit první etapu obnovy klasicistní fasády. Dům č. 25 stojí v jádru známé židovské čtvrti, která je od roku 2003 zapsána na seznamu UNESCO. Na obnově fasády se podílelo Město Třebíč a Ministerstvo kultury z Programu regenerace městských památkových rezervací a městských památkových zón, vlastník objektu a také Nadace ČEZ, která přispěla částkou 150 000 korun.

trebic obnovena fasada 3

Restaurátor Martin Kovařík

Jediná zcela původní fasáda v židovském městě byla v havarijním stavu. Odpadávaly z ní části ozdobných prvků, čímž docházelo k nenávratnému poškození. Restaurátorský průzkum fasády domu ukázal, že omítkové vrstvy byly postupně překryty silnou vrstvou nátěrů, a tím došlo k potlačení a deformaci plastických částí. Díky nynějšímu zásahu restaurátora byly jejich původní tvary obnoveny. „Z pohledu vedení města nešlo tento krok už déle odkládat. Jsme rádi, že se záchrana vzácné fasády podařila a že mohl být další ze skvostů třebíčského židovského města zachován příštím generacím,“ říká Pavel Heřman, starosta města Třebíče.

trebic obnovena fasada 2

Obnovená fasáda

Židovské město a židovský hřbitov v Třebíči jsou jedinými památkami židovské kultury mimo území Izraele, které jsou zapsány na prestižním seznamu UNESCO. Pro čtvrť jsou typické úzké uličky mezi domy, veřejné průchody, malá náměstíčka, verandy a pavlače. Čtvrť tvoří 108 dochovaných staveb a 2 stavební parcely. Výjimečné jsou dvě synagogy, židovská radnice, rabinát, chudobinec, nemocnice, škola a výrobní areál.

Na opravu klasicistní fasády s pavlačí přispěla Nadace ČEZ v rámci grantového řízení Podpora regionů, které je zaměřeno na rozvoj veřejně prospěšných projektů. Předkládané projekty se mohou týkat podpory dětí a mládeže, vzdělání, sportu, kultury, sociálních služeb nebo právě historie. „Židovské město je vedle Baziliky svatého Prokopa hlavním turistickým tahounem města Třebíč. Jsme rádi, že jsme mohli přispět k zachování historické architektonické památky a k dalšímu zatraktivnění jedinečné čtvrti,“ doplnila Michaela Herkner, ředitelka Nadace ČEZ.


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

REKLAMA