OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

trebic_01Historické centrum Třebíče už se nebude muset obávat povodní. Nejohroženější část města ochrání protipovodňové stěny, které se tu v současné době staví, potvrdila pro agenturu Mediafax mluvčí Povodí Moravy Veronika Hrdá.

Práce na stavbě protipovodňových stěn jsou ve své polovině. Město by měly ochránit už od roku 2012. V současné době totiž koryto řeky Jihlavy zvládne průtok sotva dvacetileté vody. Obyvatelé historické židovské čtvrti, zapsané na seznamu památek UNESCO, přitom v minulých letech velké vodě čelili hned několikrát. Jenomže město trvá i na zachování historického rázu čtvrti. „Je pro nás velmi důležité, aby historický ráz Třebíče zůstal zachovaný. Lidé se tak nemusejí obávat, že by po stavbě zůstaly kolem koryta nehezké betonové zdi. Už nyní začínáme s jejich obkládáním. Používáme přitom zdivo, které je téměř k nerozeznání od původního. Všechny kroky samozřejmě konzultujeme s památkáři,“ ujistil techniko-provozní ředitel Povodí Moravy Mojmír Pehal.

"Jsme velice rádi, že k ochraně města se přistoupilo takto komplexně a zodpovědně," řekl starosta Třebíče Pavel Heřman (hnutí Heřman zprátky na radnici). Ten připomněl, že ačkoli poslední velké povodně zažili obyvatelé Třebíče před více než pětadvaceti lety, měla před šesti lety ochranná zeď namále. „V roce 2006 jsme zaznamenali prosakování původní zdi, chránící naši nejcennější památku – Židovské město zapsané na seznamu UNESCO. Pokud by tam nedošlo k nějakému zásahu, tak by hrozilo do budoucna i protržení,“ dodal Heřman.

Protipovodňová zeď ochrání téměř kilometr dlouhý úsek od Podklášterského mostu k Novodvorskému mostu. Většina míst, kde projektanti doporučili navýšení zdí, tak bude v období sucha na první pohled vypadat téměř stejně jako před zahájením stavby.

"Na místech, kde by mohly vyšší zídky narušovat historický ráz města, se zdi budují tak, aby se na ně při zvýšeném průtoku mohlo jednoduše nainstalovat mobilní hrazení. Na některých místech se tak při povodních zvětší ochrana až o 1,2 metru,“ dodal Martin Řehořek, ředitel společnosti, která zábrany staví.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA