OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

dukovanyVe středu odpoledne skončila plánovaná odstávka 3. bloku Jaderné elektrárny Dukovany. Ve čtvrtek o tom informoval mluvčí elektrárny Petr Spilka. Třetí blok elektrárna odstavila 8. listopadu kvůli plánovaným revizím zařízení, která jsou společná pro 3. a 4. blok.

"Třetí výrobní blok připojil včera odpoledne obě své turbíny k elektrické síti. První turbínu TG31 v 11.29 a druhou turbínu TG32 v 17.28. Plného výkonu dosáhnul dnes ráno v 5.00," konstatoval Spilka. Z původně plánovaných 25 dní byla odstávka zkrácena o 1,4 dne, což znamená, že vůči původnímu plánu elektrárna navýšila výrobu o 16 733 MWh.

„V zimě, která právě dorazila do Česka, to je velmi dobrá zpráva, blahopřejeme všem, kteří odstávku připravovali a tak dobře realizovali,“ dodal Spilka.

Zároveň pokračuje odstávka 4. bloku, u kterého probíhá obvyklá výměna pětiny jaderného paliva, kontrola tlakových nádob a také investiční akce zvyšování výkonu bloku ze zhruba 460 megawattů na 500 megawattů. Tento blok by měla elektrárna znovu připojit do sítě na přelomu roku.

Dukovanská elektrárna letos oslavila 25. výročí. Za čtvrt stolení provozu vyrobila nejvíce elektrické energie ze všech elektráren v Česku. V areálu fungují čtyři reaktorové bloky, ty ročně vyrobí asi 14 miliard kilowatthodin proudu. Stavět se v Dukovanech začalo už v roce 1978, první jaderný blok byl spuštěn v roce 1985. Další dva bloky elektrárna zprovoznila o rok později. Poslední čtvrtý blok byl spuštěn v červenci 1987, elektrárna tehdy dosahovala maximálního výkonu 1760 MW. Díky postupné modernizaci by elektrárna měla mít do roku 2013 výkon 2000 MW.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA