Práce na revitalizací nádrže Jordán v Táboře zatím ještě stále nezačaly. Jak agentuře Mediafax řekl tajemník radnice Lubomír Šrámek, město stále čeká na dokumentaci z ministerstva financí.
Právě na ministerstvu je, aby potvrdilo svým podpisem uvolnění finančních prostředků ze Státního fondu životního prostředí. Na investici za 370 milionů korun získal Tábor většinovou dotaci.
“Předpokládáme, že by souhlasné stanovisko mělo přijít každým dnem a počítáme s tím, že práce by ještě do konce října mohly začít,“ uvedl Šrámek.
ČTĚTE DÁLE
Do konce roku by měly na Jordánu začít přípravné práce, od jara 2012 se má začít s upouštěním hladiny. Nejprve jedné poloviny rybníku a následně po opravené hrázi a vytěžení bahna se vybraná firma vrhne i na druhou polovinu. Na půlku se musí Jordán rozdělit i kvůli rybám, které v nádrži žijí. Kromě toho se musí vybudovat i spodní výpusť tak, aby bylo možno regulovat hladinu nádrže.
Z nejstarší uměle vytvořené vodní nádrže ve střední Evropě bude nutné odtěžit 250 tisíc kubíků bahna. To mají nákladní auta vozit na bývalou skládku do Plané nad Lužnicí a větší část pak do Mydlovar. Důvodem, proč veškerý sediment nemůže skončit v Plané je, že v části bahna je zvýšená míra arsenu.
Všemu ale bude předcházet částečný archeologický, ale i pyrotechnický průzkum. Ten pak bude vesměs i součástí postupného odtěžování sedimentu. Na dně Jordánu by totiž mohly být zbraně a různé další věci z období konce druhé světové války. Mezi obyvateli města se traduje, že když Němci utíkali z Tábora, naházeli spoustu zbraní právě do vody.
Práce na Jordánu by měly být hotovy v létě 2014.
Zdroj: MEDIAFAX
Vysočina plná novinek a aktuálních informací
Úspory energie sledujte na EnergyTV