jordan_tabor01Trestní oznámení kvůli plánované revitalizaci nejstarší uměle vytvořené vodní nádrže ve střední Evropě, táborskému Jordánu za 464 milionů korun, podali členové občanského sdružení Za zdravou Planou. Agentuře Mediafax to ve čtvrtek sdělil jeho předseda Jiří Rangl.

Trestní oznámení podali členové sdružení jak na starostku Tábora Hanu Randovou (ODS), tak také na dva další lidi, kteří měli vytvářet odborný posudek a na jeho základě pak schvalovat možné uložení vybagrovaného bahna z rybníka na skládku Hůrka u Plané nad Lužnicí. Celkem sem mělo být uloženo 250 tisíc kubíků sedimentu. S tím ale už delší dobu nesouhlasí většina obyvatel Plané, ani občanské sdružení Za zdravou Planou, neboť bahno z Jordánu podle posledních výzkumů obsahuje vyšší limit arsénu, než je povoleno.

"Trestní oznámení jsme podali na tři lidi, a to pro podezření ze zpracování křivého odborného posudku, na jeho autora Petra Velebu, dále na Karla Novotného, zástupce firmy Dekonta, která pro Tábor dělala rozbory bahna a geologický průzkum skládky, a také na starostku města Hanu Randovou. Ta podle nás odpovídá za uvedení špatných informací do zadávací dokumentace k projektu," uvedl Jiří Rangl.

"Podle mého názoru je v dokumentaci vše v pořádku podle platné legislativy. Okolnosti k odbahnění nádrže i k ukládání sedimentu na skládku projednávala celá rada města, nešlo tedy jen o mé rozhodnutí," reagovala Randová. Podle ní je podivné, že trestní oznámení bylo podáno těsně před zahájením komunálních voleb, v kterých ona kandiduje. Zástupci sdružení jsou přesvědčeni, že bahno nebude možné ukládat na skládku v Hůrce právě pro to, že je toxické a nesplňuje předpisy stanovené podmínky.

"Podle našeho názoru porušila zákon zřejmě i společnost Českomoravský štěrk, která požádala na Krajském úřadě v Českých Budějovicích o změnu v provozním řádu skládky, a to přesto, že v té době neměla stanovisko hygienické stanice," dodal Rangl.

S revitalizací nádrže se mělo začít už letos, projekt má ale zpoždění. To je způsobeno hned několika faktory. Jedním z nich bylo váhání, zda má město přijmout 406 milionovou dotaci, kterou získalo z Evropské unie, následně právě spory o možnosti či nemožnosti ukládání vytěženého bahna. A nyní projekt zkomplikoval spor o výběrovém řízení na zhotovitele prací. Odbahnění Jordánu bude muset předcházet výlov a potom složitý pyrotechnický a archeologický průzkum.

Následně je v plánu i oprava prosakující hráze a vybudování spodní výpusti, díky níž bude možno regulovat výši hladiny vody, především pak při vydatnějších deštích, či v případě povodní. Rozpočet celé investice, která by měla začít po průtazích v listopadu a skončit nejspíš do konce v roce 2012, je 464 milionů korun.
REKLAMA