miloslava_laiblovaCelkem 14 soutěžících se bude ucházet o titul Živnostník roku 2010. Mezi nimi i Miloslava Laiblová ze Strakonic – majitelka firmy Umkera, která se zabývá výrobou originálních keramických knoflíků a šperků.

Zatímco v krajském kole mezi drobnými podnikateli vybírala ty nejlepší odborná porota, o absolutním vítězi soutěže Zlaté stránky.cz Živnostník roku 2010 rozhodne veřejnost v celorepublikovém hlasování. Chcete-li podpořit strakonickou podnikatelku, můžete až do 21. listopadu zasílat SMS ve tvaru ZIV 2 na číslo 900 11 04.  Cena jedné SMS je 4 Kč.

Představte si vyhlášený módní salón někde v Paříži, Milánu nebo třeba v Praze. Dámy známých jmen si zkoušejí luxusní oblečení a když se zapínají do skvěle padnoucích blůzek či kostýmů, drobný detail zaujme jejich pohled. Knoflíky. Neobyčejné keramické knoflíky. Každý z nich je samotným uměleckým artiklem. Právě takové knoflíky vyrábí už téměř dvacet let Miloslava Laiblová ze Strakonic.

Letošní ocenění Živnostník roku je především uznáním píle a houževnatosti, s jakou tato podnikatelka ve své keramické dílně firmy Umkera oživuje již téměř zaniklé tradiční řemeslo. Miloslava Laiblová vystudovala Střední umělecko-průmyslovou školu v Bechyni a svůj první knoflík vyrobila v roce 1991. Krátce na to se její manžel vypravil s nabídkovým katalogem přímo do tehdejšího centra módního odívání – Domu módy na Václavském náměstí v Praze.

„Naše výroba tehdy měla raketový vzestup. V Domě módy v oddělení luxusních látek, byli z knoflíků nadšeni a získali jsme tam výlučné postavení. Na naše kolekce knoflíků pořídili krásné skleněné vitríny. Díky této spolupráci jsme také získali první kontakty do ciziny,“ vzpomíná paní Laiblová.

Pec v prádelně, kde mladá podnikatelka vypalovala první sady knoflíků přestávala stačit na nové a nové zakázky, které se jen hrnuly.  OP Prostějov, Makyta Púchov. „Výrobu jsme museli rozšířit do kůlny na dvoře,“ usmívá se Miloslava Laiblová při vzpomínce na hektické začátky. „Do té kůlny, kam jsme měli zavedený telefon s faxem nám chodily třeba objednávky z Buttonely Lyon a Buttonely Paris.“

Po čtyřech letech se firma Umkera stěhuje do Bezděkovské ulice ve Strakonicích. Kromě dílny je zde i veřejně přístupná galerie Leticia, kde paní Laiblová vystavuje mimo jiné kolekci svých keramických šperků. Knoflíky ze Strakonic putují za oděvními značkami po celé Evropě i za oba oceány: do Spojených států, Japonska či Austrálie. Firma Miloslavy Laiblové má za sebou léta úspěšná i ta „hubenější“, kdy po zániku některých oděvních firem musela její majitelka nesnadno hledat odbyt pro své keramické knoflíky.

„Ráda bych svými výrobky šířila i dobré jméno Strakonic,“ uvažuje podnikatelka a strakonická patriotka. „V budoucnu bychom mohli například nabízet i tvořivé dílny pro obyvatele a návštěvníky města.“ K tomu, aby se Strakonice v povědomí turistů staly i městem luxusních keramických knoflíčků má letošní nejlepší jihočeská živnostnice dobře nakročeno.
REKLAMA