soudOkresní soud ve Strakonicích se v úterý začal zabývat případem z července 2008, kdy po porodu mrtvého novorozence ve zdejší nemocnici zemřela i jeho čtyřiačtyřicetiletá matka z Volyně. Obžalovanou z ublížení na zdraví s následkem smrti je lékařka Hana Jirková.

Událost vyšetřovala policie, která navrhla obvinit lékařku z gynekologicko-porodnického oddělení. Ta dostala spolu s tehdejším primářem oddělení výpověď a v současné době již pracuje jen v privátní lékařské praxi ve Volyni.

Obžalovaná byla jen lékařka, policisté bývalého primáře nestíhali ani neobžalovali.

Smrt ženy měla být z větší části zapříčiněna zanedbáním lékařky, částečně však, ale také stavem rodičky. Žena, která trpěla těžkou nadváhou a cukrovkou, nedbala podle zjištění na rady lékařů před samotným porodem a údajně pravidelně nedocházela na vyšetření.

"Byla navíc velmi obézní a ani při samotném porodu nespolupracovala, jak byla poučena. To, co se stalo, mne velmi mrzí, avšak jsem přesvědčena, že na smrti nenesu žádnou vinu," uvedla před soudem lékařka Hana Jirková.

"Dítě této ženy se narodilo již mrtvé, jeho matka pak vykrvácela do břicha, což není úplně nestandardní jev, avšak ve většině případů se na něj přijde a ruptura dělohy, tedy protržení, se zašije a krvácení se tak zabrání," popsala u soudu ve výpovědi obviněná gynekoložka.

Podle rodiny zemřelé ženy je ale na vině právě lékařka a bývalý primář, kteří měli rodičce provést porod císařským řezem, neboť se v jejím případě šlo o čtvrtý porod. Příbuzní ženu viní i ze smrti dítěte, které se zřejmě udusilo na pupeční šňůře. “Měli ji udělat císařák, mohla žít ona i synek,“ uvedl manžel mrtvé rodičky.

"Nic nenasvědčovalo tomu, že by rodička nemohla podstoupit porod klasickou cestou, proto jsme tehdy zvolili přirozenou cestu," dodala lékařka.

"Pro nás byl a stále je tento případ velmi smutný a politováníhodný, nicméně my s ním v současné době nemáme vlastně již co dočinění, ti lidé nejsou již našimi zaměstnanci, nyní je to věcí soudu. S rodinou té paní jsme se také za účasti advokátů obou stran už mimosoudně vyrovnali," uvedl ředitel Nemocnice Strakonice Tomáš Fiala.

"Ročně zemře v souvislosti s porodem podle statistik Gynekologicko-porodnické společnosti v České republice 10 až 12 rodiček. V naší nemocnici se tato smutná událost stala po čtyřiadvaceti letech," doplnil Fiala.
U soudu budou vypovídat také soudní znalci z oboru lékařství, kteří se ale z úterního jednání kvůli pracovní zaneprázdněnosti omluvili.

Rozsudek by mohl být vynesen pravděpodobně až po novém roce.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA