nejstarsi_vodni_mlyn_hosloviceNové zázemí dostane nejstarší vodní mlýn v Čechách, v Hoslovicích na Strakonicku. Stavba technického objektu vyjde na deset milionů korun, uvedl v pondělí pro agenturu Mediafax ředitel Muzea středního Pootaví ve Strakonicích, které objekt spravuje, Miroslav Špecián.

Stavba technického objektu už začala vedle mlýna, který je nejstarším dochovaným vodním mlýnem v Čechách, možná i ve střední Evropě. "V nové přístavbě bude přednáškový sál, informační středisko, depozitář, občerstvení, ale i sklady," uvedl Špecián.

Lze předpokládat, že budovu otevře správce příští rok v září. Na stavbě se náklady deset milionů korun podílí Jihočeský kraj, který také získal část dotací.

Před dvěma lety skončila dvouletá rekonstrukce dochovaného mlýna, stála 18 milionů korun. Objekt získal kraj od původních vlastníků rodiny Harantů, kteří jej uchovali v původním stavu, i proto, že zde bydleli.

Více než 600 let starý mlýn, který se stal skanzenem, navštíví ročně okolo 17 000 turistů z domova i ze světa. Vždy od jara do podzimu se zde koná řada akcí, včetně ukázek mlácení obilí, pečení chleba a podobně.

Další sezonu zahájí ve mlýně v Hoslovicích příští rok v dubnu.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA