dudacky_festivalDudáci z celé Evropy obsadili ve čtvrtek večer Strakonice. Začal tu 19. ročník Mezinárodního dudáckého festivalu, na který se přijel podívat i prezident Václav Klaus, jenž převzal nad akcí záštitu.

Festival, který se ve městě koná každé dva roky, potrvá do neděle. Letos se ho zúčastní na 1100 hudebníků.

“Máme zde 20 zahraničních souborů z 18 evropských zemí, sedm dětských souborů a dvacet dospělých souborů z Čech i Moravy," uvedla ředitelka Kulturního centra Strakonice Eva Dresslerová.

Prezident Klaus a další hosté, včetně jihočeského hejtmana Jiřího Zimoly se ve čtvrtek večer zúčastnili slavnostního kasaci, které bylo ale jen pro pozvané hosty. Hlava státu přivítala na hradě zástupce dudáků, města, kraje a ocenil úsilí, s jakým se ve Strakonicích mezinárodní festival pořádá.

Dudáci poté slavnostním průvodem prošli městem. Průvod je čeká ještě v neděli, kdy akci pochod účinkujících z celé Evropy zakončí.

Mezinárodní dudácký festival nabízí i poněkud netradiční programy. Hudbu středověké krčmy v pátek večer představí v rámci programu In Taberna historické dudácké skupiny. V sobotu se v kostele sv. Markéty koná koncert duchovní hudby a v domě kultury zahrají dudáci spolu s Jihočeskou komorní filharmonií. Chybět nebudou ani tradiční skotští dudáci.

Více informací, včetně podrobného programu, najdou zájemci na webu www.dudackyfestival.cz

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA