bleskNoční bouřka, která zasáhla celé jižní Čechy, zapálila na Strakonicku u Chrášťovic plynovod. Hasiči vytvořili kolem požáru ochrannou zónu a nechali plyn kontrolovaně vyhořet, řekla ve čtvrtek agentuře Mediafax mluvčí hasičů Vendula Matějů.

Ve středu v noci ve 22:18 přijalo operační středisko hasičů Jihočeského kraje informaci o požáru plynové stanice v obci Chrášťany na Strakonicku. K zásahu vyjely profesionální jednotka ze stanice Strakonice a jednotky SDH obcí Sedlice, Strakonice a Chrášťany.

REKLAMA

"Po provedeném průzkumu se zjistilo, že hoří ve stanici vysokotlakého potrubí se zemním plynem. Zřejmě úder blesku poškodil tlakové čidlo a přívodní potrubí v jednom ze tří vysokotlakých potrubí. Z poškozeného potrubí unikal plyn, který se vznítil a hořel," řekla Matějů.

Poškozené potrubí pracovníci firmy okamžitě odstavili z provozu, následně postupně odtlakovali 25 kilometrů potrubí. "Hasiči společně s odborným technikem firmy řešili, jakým způsobem se bude požár likvidovat. Zda naše jednotky svým zásahem přeruší hoření či budeme provádět monitoring kontrolovaného vyhoření. Velitel zásahu na základě konzultace s Operačním střediskem HZS Jihočeského kraje, které pro řešení událostí využilo zpracovanou pomocnou dokumentaci o zvládání tohoto typu požáru, vytýčil na místě zásahu 800 metrovou zónu. Poté bylo rozhodnuto, vzhledem k vysoké teplotě poškozeného potrubí, u nějž by v případě hašení hrozilo prasknutí, že hasiči budou zatím požár monitorovat," vysvětlila Matějů.

V 5:28 velitel zásahu nahlásil, že tlak v potrubí je již tak nízký, že je možné k potrubí přistoupit. Únik plynu byl zastaven, požár se tak uhasil. "V okolí požáru se nenacházela žádná obytná budova, nikdo nemusel být evakuován, nikdo nebyl zraněn. Vzniklá škoda byla stanovena na pět milionů korun," dodala Matějů.

Zdroj: MEDIAFAX


[prazskezpravy][/prazskezpravy]

[jihoceskezpravy][/jihoceskezpravy]

[fcbpridejte][/fcbpridejte]

REKLAMA