OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

soud_kladivkoKrajský soud v Táboře se v pondělí začal zabývat loňskou brutální vraždou stařenky z Rynárce na Pelhřimovsku. Podle obžaloby je na vině její vnuk 36letý Karel Bartoň, který se k činu v přípravném řízení přiznal, nyní však jakoukoli vinu odmítá. PODÍVEJTE SE NA REPORTÁŽ Z PROSINCE O HRŮZNÉ VRAŽDĚ!  

Karel Bartoň měl loni 1. prosince svou 83letou babičku při hádce fyzicky napadnout, nejprve ji škrtit zástěrou. Když následkem toho upadla do bezvědomí, vyběhl podle obžaloby na dvůr, kde našel dřevěný kůl a ten ji několikrát vrazil do hlavy v oblasti očí. Tím ženě způsobil mnohačetná zranění včetně těžkého zhmoždění mozku. Podle lékařů by ani rychlý lékařský zásah ženě nedokázal pomoci.

Mrtvou ženu našel její zeť, otec obžalovaného, s kterým měl mladík letité spory.

"Bartoň své babičce často vyčítal, že jeho otce živí, vyvařuje mu, a přitom on se k němu, když byl malý chlapec, nechoval hezky. Navíc mu vadilo, že ve své závěti nenapsala její dům na něj, ale právě na svého zetě. Právě majetkové spory v rodině zřejmě způsobily rozrušení obžalovaného, a ten pak sáhl k takto brutálnímu činu," uvedl soudce Zdeněk Kučera.Obžalovaný muž popírá, že by vlastní babičku zavraždil. I když se k tomu v přípravném řízení přiznal, výpověď popřel s tím, že jej k tomu donutili policisté. "Nevím, proč jsem se přiznal k něčemu, co jsem neudělal. Donutili mne k tomu, řekli mi, že nechtějí slyšet nějaké nevím, nebo nepamatuji si. Jeden z nich mi dokonce dal takovou facku, až mne pálila půlka tváře. Druhý policista mne pak přímo v domě babičky před rekonstrukcí činu zase napadl, škrtil mne, až jsem se pomočil a na chvíli ztratil vědomí," vypověděl před soudem Bartoň.

Tvrdí, že v osudný den přijel z práce, udělal si jídlo a díval se na televizi. Okolo čtvrt na osm večer přišel do domku, kde žil, jeho údajně podnapilý otec a sdělil mu, že babička je mrtvá, že leží naproti přes cestu ve své chalupě a někdo ji zavraždil. "Šli jsme tam, ležela v sednici a okolo hlavy měla kaluž krve. Zavolal jsem pak záchranku a operátorka se mne ptala, zda babička dýchá, nebo jakou má barvu. Sahal jsem ji jen na ruku, protože mne o to záchranářka požádala, abych zjistil, jestli žije," řekl u soudu obžalovaný.

Bartoň poté přivolal policisty. Po dvanáctihodinovém výslechu se ale ke všemu přiznal a dokonce do protokolu přiznání napsal a podepsal jej. Jak ale u soudu řekl, bylo to v psychickém rozpoložení a pod nátlakem, neboť policisté mu řekli, že dobře vědí, že stařenku zavraždil on. Sám přiznal, že ho štvalo, že babička dům napsala na svého zetě - otce Karla Bartoně i přesto, že ji podle jeho slov jen využíval. Obžalovaný prý podle výpovědi svědků často na dvoře vykřikoval, že je potřeba je oba zabít a nadával jak na svou babičku, tak na svého otce. "Ale to bylo jen v rozrušení, to byly jen slova, nikdy bych babičce neublížil. Strašně mne mrzí, co se stalo," dodal u soudu.

Obžalovanému muži teď hrozí 12 až 18 let vězení, neboť čin je kvalifikován jako trestný čin vraždy v prvním odstavci. Kdy padne rozsudek, není zatím jasné. Soud kvůli nepřítomnosti znalkyně z oboru psychiatrie v ČR bude muset další líčení odročit.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA