OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Druhý červnový pátek a sobotu byla pro rekordmany zřejmě vhodná konstelace, na festivalu Pelhřimov – město rekordů se jim dařilo. V průběhu jubilejního 25. ročníku bylo do výsledkové listiny zapsáno 61 rekordů a kuriózních výkonů, mezi nimi největší sekera, obří nápis ze štrúdlu, ohnivé rekordy, rychlostní rozbíjení kamenů holýma rukama, nejdelší vlasy v ČR i automobil zavěšený na knihách.

REKLAMA

Událost se nesla v duchu 25. výročí rekordmanských festivalů v Pelhřimově. Do expozic Muzea rekordů a kuriozit přibylo během dvou dnů hned několik pozoruhodných exponátů – například 10 kilometrů dlouhý uháčkovaný řetízek 86leté Jarmily Bursové, kolibřík z kovové pásoviny vytvarovaný silou paží Železného Zekona či vizionářské karikatury výtvarníka Lubomíra Vaňka. Prestižní cenu Světové unikáty z České knihy rekordů převzala Česká televize za pořad Večerníček a Kostnice v Sedlci (Kutná Hora).

Stále vyhledávanější tradicí se stává zařazení dalších festivalových scén a s tím související rozprostření festivalu i do dalších částí města mimo Masarykovo náměstí: ROCK aréna, scéna folk & country – letos i s expozicí Trampského muzea, aréna Muzea rekordů a kuriozit – tentokrát zaměřená na dětské návštěvníky, scéna dechových hudeb s výstavami chovatelů a zahrádkářů nebo aréna šikovných rukou SPŠ a SOU Pelhřimov.

Akce, probíhající pod záštitou hejtmana Kraje Vysočina Jiřího Běhounka a starosty Pelhřimova Františka Kučery, byla avizována již několika předfestivalovými rekordy a proběhla podle předem stanoveného harmonogramu a bez zranění rekordmanů.

VÝSLEDKY – VÝKONY – DOSAŽENÉ REKORDY – ZAREGISTROVANÉ KURIOZITY

PŘEDFESTIVALOVÉ AKCE

Točení 25 obručemi na těle na výdrž
Patrik Jandejsek z Letohradu udržel na svém těle 25 roztočených obručí HULA HOP po dobu 30,06 s. Rekordu bylo dosaženo 28. dubna 2015 v rámci tiskové konference k 25. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů na zahradě expozice Zlaté české ručičky Muzea rekordů a kuriozit.

Nejpočetnější kolekce velkoformátových puzzlí
Anna Počarovská, Eliška Počarovská a Jan Nohavica iniciovali vznik 20 obrazů – puzzlí, jejichž předlohou byla Slovanská epopej Alfonse Muchy. Obrazy mají jednotnou výšku 180 cm, jejich šířka se pohybuje od 110 do 265 cm. Jsou složeny ze 163 846 dílků, které dohromady vážily 97 kg. Na jejich skládání se od 28. února do 20. května podílelo 266 osob, vystaveny budou na nově zrekonstruovaném zámku v Miroslavi. Po dobu dvou týdnů byla však rekordní kolekce k vidění i v Pelhřimově.

1. den festivalu – PÁTEK 12. června 2015

Hod baseballovým míčkem do největší výšky
Kevin G. Pavek z Elka v Minnesotě (USA) dokázal vyhodit jednou rukou míček do výšky 28,27 m a následně jej opět chytit do baseballové rukavice. Hmotnost míčku činila 143,07 g.

Auto zavěšené za knihy
Laborky.cz (studenti a vyučující Gymnázia Václava Beneše Třebízského ve Slaném) uskutečnily pokus, při kterém byl neobvyklým způsobem zavěšen a vyzdvihnut do výšky 80 cm automobil vážící 760 kg – spojnici mezi autem a jeřábem tvořily dvě knihy. Nejprve byly do sebe list po listu seskládány dvě knihy Czech Book of Records o 200 stranách. Horní kniha byla upevněna k jeřábu a na spodní knihu byl zavěšen vrak auta. Spoj tedy fungoval jen díky tření mezi jednotlivými listy obou publikací. Automobil zůstal takto zavěšený po dobu stanovených 15 min. Během pokusu nedošlo k žádnému porušení knih.

Největší jízdní kolo
Martin Zehnal z Hrušek vyrobil 450 cm dlouhé a 201 cm vysoké jízdní kolo. Průměr předního kola tohoto bicyklu činí 169 cm a průměr zadního kola 180 cm, řetěz je 145 cm dlouhý. Toto maxikolo, na němž rekordman dokáže jezdit, bylo v rámci programu letošního festivalu Pelhřimov – město rekordů k vidění na Masarykově náměstí.

Největší sekera
Pavel Šín s řemeslníky z Konice přivezl univerzální tesařskou sekyru o hmotnosti 610 kg. Kovová část sekyry, vysoká 2 m a 15 mm, je vyrobena z tlustostěnného 10mm plechu, přičemž ostří je vykováno z pevného materiálu o tloušťce 15 mm. Jan Havelka vyrobil toporo dlouhé 6 m a 6 cm z jednoho kmene jasanu. Sekera, jejíž výroba zabrala 200 hodin práce, bude z Pelhřimova převezena do Muzea řemesel Konicka.

Největší rámová pila
Studenti SPŠ a SOU Pelhřimov pod vedením učitelů odborného výcviku (Jiří Němec, Rostislav Straka, Josef Brabec a Lukáš Tříska) vyrobili obří rámovou pilu o délce 4,74 m a výšce 1,9 m. Rekordní nástroj je osazen pilovým listem z nerezového plechu o síle 3 mm, přičemž pracovní délka pilového listu je 3,4 m a výška jednotlivých zubů pily 3,7 cm. Při výrobě pily, vážící cca 140 kg, bylo spotřebováno 0,3 m3 smrkového dřeva a 20 m lana.

Nejdelší dráha pro lineární vláček z tužkové baterie
Laborky.cz (studenti a vyučující Gymnázia V. B. T. ve Slaném) a pořad „Zázraky přírody“ České televize iniciovaly zhotovení dráhy pro lineární vláček o délce 5 metrů, která sestávala z „tunelu“ (pružina o délce 4,3 m a průměru 2 cm stočená z 250 m cínomosazného drátu) a „mostu“ o délce 0,7 m. Design dráhy navrhl architekt Jaroslav Svoboda. Do této dráhy byl vložen „vláček“, tj. tužková baterie, na jejíchž obou stranách byly upevněny magnety – vláček tak mohl samovolně projet připravenou dráhou prostřednictvím stacionárních elektromagnetických polí.

Roztlačení dodávky oštěpem zapřeným o hrdlo
Zdeněk Knedla, zvaný Železný Zekon, dokázal dotlačit dodávku Opel X 83 Vivaro o hmotnosti 2 192 kg (včetně řidiče) oštěpem ostřím zapřeným o silákovo hrdlo do vzdálenosti 25 m. Pokus proběhl v čase 30,2 s.

Nejvíc hráčů na ukulele v jednom hudebním seskupení
Ukulele Orchestra jako Brno je hudební uskupení hráčů na ukulele. V rámci programu festivalu Pelhřimov – město rekordů společně zahrálo na tento netradiční hudební nástroj celkem 11 muzikantů, navíc doprovázených baskytaristou a hráčem na cajon. Na koncertní show zazněla celá řada světových hitů.
Ukulele Orchestra vystoupilo ve složení: Andrew Philip Oakland, Jiří Kostelecký, Karel Heřman, Kyle Kristoffersen, Libor Vyhnálek, Martin Krajíček, Michal Reich, Michal Řihánek, Paul Holland, René Senko, Tomáš Oakland, Aleš Svoboda (baskytara) a Jiří Suchý (cajon).

Pití piva ve stoji na hlavě na čas
David Kopecký z Prostějova dokázal vypít ve stoji na hlavě půllitr piva Gambrinus 10° za 7,6 vteřiny s tolerancí 10 % nedopitého objemu. Stávající rekord tohoto borce 6,85 vteřiny však nebyl překonán.

Lidská houpačka na fakírském loži
Zdeněk Knedla alias Železný Zekon vydržel ležet na fakírském loži, sestávajícím z hřebů o délce 120 mm (rozteč mezi jednotlivými hřeby činila 3,5 cm), po dobu 34,1 s, přičemž během celého pokusu byla na jeho hrudi umístěna železná konstrukce – houpačka. Na obou koncích houpačky seděl člověk a uprostřed stál třetí. Celková zátěž činila 219 kg a sedící asistenti se na fakírovi zhoupli celkem 9krát.
 
Nejvíc plivnutých plamenů na jedno „napití“
Petr Fiedor dokázal poté, co se „napil“ hořlavé kapaliny, 41krát plivnout oheň, a to za 26,3 s.

Opalování ruky fakírskou loučí na výdrž
Petr Fiedor si po dobu 46 vteřin nepřetržitě a jednosměrně zdola vydržel opalovat hořící loučkou část levé ruky (50 cm od zápěstí k rameni). Rekordman byl během pokusu v kontaktu s ohněm o teplotě až 352 °C.

Uhašení podpalovače PePo v ústech
Petr Fiedor dokázal postupně ve svých ústech uhasit celé balení tuhého podpalovače PePo (19 kostek o celkové hmotnosti 272 g). Fakír nejprve na nehořlavé podložce jednotlivé kostky podpalovače zapálil a poté je začal po jedné odebírat a hasit v ústech. Pokus proběhl v čase 1 min 15,72 s.

Plivání ohně na výdrž
Petr Fiedor dokázal poté, co se „napil“ hořlavé kapaliny, chrlit oheň po dobu 4,04 s.

Minutovka plivání ohnivých plamenů
Petr Fiedor dokázal během časového limitu jedné minuty plivnout celkem 118 ohnivých plamenů.

REKORDMAN ROKU – KURIOZITA ROKU 2015

výroční rekordmanské ceny

Již podvanácté bylo součástí festivalu Pelhřimov – město rekordů vyhlášení výročních rekordmanských cen REKORDMAN ROKU, KURIOZITA ROKU a také prestižní nadčasová cena SVĚTOVÉ UNIKÁTY Z ČESKÉ KNIHY REKORDŮ.
Pokusů o zápis do České knihy rekordů a Databanky českých a světových NEJ… zaznamenala pelhřimovská Agentura Dobrý den vydávající Českou knihu rekordů v uplynulém roce téměř tři sta. Z nich mnohé vskutku pozoruhodné. V rámci pátečního Galavečera kuriozit se držiteli cen v jednotlivých kategoriích stali...

kategorie Světové unikáty z České knihy rekordů
Nejdéle vysílaný televizní pořad pro děti a nejdéle používaná televizní znělka
Pořad České televize Večerníček je již od roku 1965 uváděn stále stejnou tradiční znělkou, přičemž Večerníčkem se už předtím vysílaná nedělní pohádka stala 2. ledna 1965. Duchovním otcem myšlenky Večerníčka a jeho prvním dramaturgem byl Milan Nápravník. Znělka vznikla během července a srpna roku 1965. Výtvarníkem byl Radek Pilař a režisérem Václav Bedřich, který svěřil animaci Antonínu Burešovi. Hudbu zkomponoval Ladislav Simon a hlas Večerníčkovi propůjčil tehdy pětiletý Michal Citavý. Prvním Večerníčkem, jemuž předcházela tato znělka, byla pohádka režiséra Václava Bedřicha O televizním strašidýlku. Jediná změna, kterou Večerníček prošel, byla změna loga ČT a kolorování. První barevný Večerníček mohli diváci sledovat v roce 1973.

kategorie Kolektivní rekord roku
Největší setkání požárních automobilů v ČR
Sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska zorganizovalo akci s názvem PyroCar 2014, v rámci které se na jedno místo sjelo celkem 303 požárních automobilů zařazených do integrovaného záchranného systému (IZS). Navíc se mimo tento rámec vozidel provozu v požární ochraně zúčastnily další desítky doprovodných a historických hasičských aut a zařízení. Rekordu bylo dosaženo v sobotu 30. srpna 2014 na Letišti Přibyslav u příležitosti výročí 150 let od založení prvního dobrovolného hasičského sboru na českém území.

kategorie Kuriozita roku
Konstruktér největšího počtu kuriózních kol
Martin Zehnal z Hrušek je výrobcem osmnácti kuriózních bicyklů, které jsou specifické bizarním vzezřením či funkčností. Kromě jiného zhotovil miniaturní kolo zvané Spermia, které je vysoké 41 cm, dlouhé 50 cm a průměr jeho kola je 17 cm. Rekordman na něm ujel 1 km za 8 min 19,83 s. Z jeho dílny pochází i tzv. kotrmelcové kolo umožňující cyklistovi udělat s kolem za jízdy kotoul vpřed a rovněž největší jízdní kolo, jež má 450 cm na délku, je 201 cm vysoké a jeho řetěz je dlouhý 145 cm. Průměr zadního kola tohoto bicyklu, na němž autor zvládá bez problémů jezdit, činí 169 cm.

kategorie Návrat do minulosti – Rekordman roku 2001
Nejvíc růžových keřů v jednom sadu
Růžový sad na pietním území v Lidicích, který byl založen roku 1955 na základě iniciativy vzniklé 10. června 1954 v Anglii, je aktuálně tvořen 24 tisíci keři, které na ploše 3,5 ha vytvářejí základní obrazce tří růží za oběti lidické tragédie za II. světové války. Obnova sadu probíhající v letech 2001–2002 představovala 12 měsíců každodenní práce 20 osob. Součástí sadu s 240 odrůdami růží jsou také záhony pro nové dárce, kteří tak zvyšují počet vysazených keřů.

2. den festivalu – SOBOTA 13. června 2015

Rychlostní pojídání štrúdlu
Štefan Raškovský z obce Senné (Slovensko) dokázal sníst 500 g jablečného štrúdlu za 57,74 s.

Největší štrúdlový nápis
Zaměstnanci pelhřimovské pekárny Adélka dokázali vyrobit obří jablečný závin, z něhož byl sestaven nápis XXV značící 25. ročník mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů. Výška každé římské číslice činila 1,8 m, a pokud bychom štrúdl rozložili na jednu část, dostali bychom závin dlouhý 13 m. Na výrobu rekordního cukrářského výrobku bylo použito 484 jablek (cca 28 kg), 10 kg mouky a 8 kg potravinářského tuku.
Rekordní „snídaně“ byla oficiálně představena, rozkrájena a rozdána návštěvníkům 25. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Nejvíc otoček o 360° bez přerušení na kuriózním kole
Martin Zehnal z Hrušek dokázal na kole zvaném baletka, jehož přední i zadní kolo zatáčí samostatně, udělat 10 piruet bez dotyku se zemí. Délka kola je 148 cm, výška 100 cm a průměr kol 49 cm. Celý pokus trval 21,2 vteřiny a skončil dotykem rekordmana se zemí. Dosavadní rekord (10 piruet) se však tímto výkonem překonat nepodařilo.

Rychlostní žonglování třemi fotbalovými míči
Antonín Koutný z Rumburku (narozen 12. června 1937) dokázal udělat ve stoje rukama 500 žonglérských nadhozů třemi fotbalovými míči za 2 min 58,25 s. Hmotnost každého míče je 443 g.

Žonglování třemi fotbalovými míči za běhu
Tentýž rekordman jako výše dokázal uběhnout 50 metrů za 28,10 s za současného nepřetržitého žonglování třemi fotbalovými míči. Hmotnost každého míče je opět 443 g.

Pití piva ve stoji na hlavě na čas
David Kopecký z Prostějova dokázal v sobotu vypít ve stoji na hlavě půllitr piva Gambrinus 10° za 6,72 vteřiny s tolerancí 10 % nedopitého objemu. Překonal tak nejen svůj páteční výkon, ale i dosavadní český rekord.

Největší kolekce háčkovaných večerníčkovských postaviček
Lenka Bednářová z Vraného nad Vltavou uháčkovala kolekci 31 pohádkových postav souvisejících s televizním pořadem Večerníček. Její součástí je postava samotného Večerníčka a dále například Křemílek a Vochomůrka, Bob a Bobek či Káťa a Škubánek.

25 rychlokarikatur na čepicích z papíru
Lubomír Vaněk z Brna nakreslil na 25 papírových „večerníčkovských“ čepic za 11 min 58,78 s 25 karikatur návštěvníků akce Pelhřimov – město rekordů.

Nejdelší háčkovaný řetízek
Jarmila Bursová z Pardubic (babka z Babovřesk – 86 let) dokázala v průběhu 14 měsíců uháčkovat z vlny 10 kilometrů dlouhý řetízek. Výtvor představující dva miliony oček smotaný do klubka o průměru 50 cm vážil 16 kg. Řetízek vznikl háčkováním prsty, háček autorka používala pouze sporadicky nebo v případě, že se na vlně vyskytl uzlík nebo se jednalo o vlnu nadměrně roztřepenou.

Rychlostní pití mléka
Štefan Raškovský z obce Senné u Michalovců na Slovensku dokázal vypít 2 litry mléka za 9,84 vteřiny. Vlastní rekord z 12. 9. 1998 tímto výkonem však nepokořil, v Banské Bystrici tenkrát vypil 2 litry mléka za 7,90 s. Při svém pokusu použil mléko ve dvou litrových sáčcích.

Největší čtyřvrstvý hlavolam
Oldřich Jahodář z Vlašimi vyrobil obří čtyřvrstvý (pětiřadý) dřevěný hlavolam. Hlavolam spočívá v sestavení 12 321 různých dílků. Výsledná řada takto sestavených dílků měří 18,637 m. Výroba hlavolamu z dubového dřeva zabrala rekordmanovi zhruba 2 roky.

Rychlostní vyřezání 20 sov motorovou pilou
Jiří Halouzka z Jiříkova zvaný „Dřevorubec od hradu Sovinec“ dokázal z lipového dřeva vyřezat motorovou pilou 20 sov za 3 hodiny a 7 minut. Výška každé ze sov je 54 cm a průměr jejich základny činí 18 cm. Sochy byly následně předány do expozice Muzea rekordů a kuriozit v Pelhřimově.

Nejmladší držitelka čtenářského průkazu
Abigail Petrášková z Vodňan (narozena 13. 9. 2014) je od 23. února 2015 držitelkou průkazky do Městské knihovny Vodňany. Jako první si malá čtenářka vypůjčila knihu Méďa a kamarádi dne 25. února 2015, tedy ve věku 5 měsíců a 12 dní. V době registrace rekordu měla na kontě již 22 vypůjčených dětských knih.

rekordy 2015 nejdelsi vlasy AG.DD

Nejdelší vlasy má Adéla Němcová, měří 236 centimetrů.

Nejdelší vlasy – ženy
Adéla Němcová z Plzně se pyšní nejdelšími vlasy v České republice, jež k 13. červnu 2015 dosáhly délky 236 cm. Délka byla oficiálně přeměřena v rámci 25. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Pes s nejdelšími řasami
Lucie Mičulková z Přímětic je majitelkou fenky Betynky narozené 24. 9. 2005, které byla při oficiálním přeměření 13. června 2015 zjištěna délka nejdelší z řas 9,3 cm. Tato řasa je na pravém oku. Fenka Betynka je hravá, veselá, vychovaná, společenská, gaučák, voříšek (matka pudl, otec voříšek).

Karikatura s pohledem do budoucnosti zhotovená otisky razítek
Lubomír Vaněk z Brna vytvořil u příležitosti 25. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů karikaturu prezidenta pořádající Agentury Dobrý den Miroslava Marka zachycující karikaturistovu představu jeho podoby v roce 2040 (tedy po 25 letech), a to za použití razítka s číslicí 25. Karikatura má rozměry 79 x 52 cm a k jejímu vytvoření potřeboval rekordman během 4 minut a 59 vteřin 295 otisků razítka.

rekordy 2015 hackovana taska AG.DD

Zdeněk Troška a 22 lidí v největší háčkované tašce, kterou vyrobila Jarmila Bursová. Foto: archiv Agentury Dobrý den

Největší háčkovaná taška
Jarmila Bursová z Pardubic (86 let, známá jako babka z filmu Babovřesky) dokázala uháčkovat tašku, tzv. síťovku, vysokou 175 cm (+ 40 cm uši). Horní obvod tašky činí 341 cm, šířka v nejširším místě 240 cm a průměr dna tašky je 67 cm. K háčkování autorka nepoužívala háček, háčkovala pouze tzv. přes prst. Vlnu rekordmanka získávala darem od svých příznivců. Na festivalu Pelhřimov – město rekordů se do rekordní tašky vešlo 22 lidí (děti + 1 dospělý).

Rychlostní vyřezání 20 čápů motorovou pilou
Jiří Halouzka z Jiříkova dokázal z lipového dřeva vyřezat motorovou pilou v průběhu dvou hodin 20 čápů. Průměrná výška každého z čápů byla 80 cm a šířka v nejširším místě 30 cm.

Nejvíc lidí v Mini Cooperu
BBC TV uspořádala v rámci natáčení pořadu All Over the Place pokus, při němž se do automobilu BMW Mini Cooper vměstnalo celkem 13 lidí starších 15 let. Tam poté všichni účastníci vydrželi po dobu stanoveného limitu jedné minuty.

Točení 60 obručemi na těle na výdrž
Patrik Jandejsek z Letohradu udržel na svém těle 60 roztočených obručí HULA HOP po dobu 6,10 s.

Ekvilibristika s fotbalovým míčem
Jiří Kremser dokázal bez doteku rukou přemístit vleže na zádech fotbalový míč ze svého pravého ucha na pravé oko, poté na levé oko a levé ucho a zpět celkem 55krát, a to v čase 9 min 54,22 s.

Ekvilibristika s fotbalovým míčem
Jiří Kremser dokázal bez doteku rukou přemístit fotbalový míč z pozice za krkem na nárt pravé nohy, poté zpět za krk, na nárt levé nohy a nakonec zpět za krk celkem 76krát. Pokus proběhl v čase 9 min 59,37 s.

Poprvé zahraný Montiho čardáš na heligonku
Miroslav Stančík z Prahy dokázal jako první hudebník v historii zahrát dle původního notového zápisu čardáš od Vitoria Montiho na tzv. diatonickou harmoniku neboli heligonku. Skladba byla původně napsána pro housle, náročnost jejího přehrání na heligonce spočívá v tom, že na každý knoflík heligonky lze zahrát dva tóny, jeden při tahu, druhý při tlaku. Nácvik skladby rekordmanovi trval 2,5 roku, průměrně 1,5 hodiny denně. Hudebník skladbu veřejně přehrál dne 13. června 2015 v rámci 25. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů, a to sólově za doprovodu pana Pavla Koláře s chromatickou harmonikou, kterou skladbě dodal basový doprovod a harmonie. Skladba měla v tomto provedení délku 4 minuty 21 vteřin.

Největší dort ve tvaru šachového pěšce
Domácí jídelna ve spolupráci s cukrářkou Drahomírou Kaňkovou dokázala zhotovit dort ve tvaru šachového pěšce vysoký 60 cm s průměrem 54 cm. Zhotovení 39 kg vážícího dortu bylo inspirováno obřím pěšcem umístěným na Svatovítském náměstí v Pelhřimově. Na jeho výrobu trvající 17 hodin padlo 220 vajec, 8 kg polohrubé mouky, 8 kg cukru a 8 kg potahovací hmoty, na krém potom 10 litrů mléka a 20 másel.

Nepřetržitá lukostřelba na pingpongové míčky
František Hadaš z Průhonic sestřelil ve venkovních podmínkách kladkovým lukem na vzdálenost 9 m celkem 53 pingpongových míčků klasické velikosti v nepřetržité sérii za sebou. Série úspěšných zásahů trvala lukostřelci 42 minut.

Desetiminutovka vrhání hřebů
František Olbort z Kačic dokázal v časovém limitu 10 minut vrhnutím zabodnout do 3,5 m vzdáleného terče celkem 152 hřebů krováků dlouhých 250 mm.

Rychlostní kreslení vizionářských karikatur
Lubomír Vaněk z Brna dokázal nakreslit 25 „vizionářských karikatur“, znázorňujících kreslířovu představu o podobě zobrazovaných osob za 25 let. Všechny kresby vytvořil za 19 min 58,34 s. Jako modely karikaturistovi posloužilo 25 návštěvníků 25. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů.

Dog frisbee
Alena Smolíková z Jaroměře se svou border kolií jménem Jerry (5 let) dokázala během 30 vteřin zopakovat celkem 36krát trik „dog frisbee“. Tato dovednost spočívá v tom, že cvičitelka hází psovi na krátkou vzdálenost střídavě dva létající talíře frisbee a pes je vždy chytí do tlamy.

Nejvíc obtisklých rukou v leporelu
Rodinné centrum Krteček Pelhřimov zorganizovalo pokus, v rámci kterého si 169 lidí obtisklo ruku na papír formátu A4. Tyto listy se posléze staly základem společného leporela, na jehož každé straně byl jeden otisk ruky. Každý zájemce se mohl zúčastnit pouze jednou.

Nejvíc namalovaných vlaječek
Dům dětí a mládeže Pelhřimov zorganizoval pokus, v rámci kterého namalovalo vlaječku (libovolný motiv na papíře ve tvaru trojúhelníku) celkem 250 lidí. Každý zájemce se mohl zúčastnit pouze jednou. Všechny namalované vlaječky byly postupně věšeny na šňůru, jejíž výsledná délka činila 13,55 m.

Nejdelší vzdálenost ujetá na handbiku
Dušan Petřvalský dokázal v průběhu 29 h 15 min ujet na handbiku 259 km. Trasa vedla z náměstí Míru ve Zlíně přes Otrokovice, Napajedla, Spytihněv, Staré Město, Nedakonice, Moravský Písek, Bzenec, Temice, Žeravice, Ježov, Žádovice, Kyjov, Svatobořice-Mistřín, Šardice, Hovorany, Čejč, Terezín, Kobylí, Bořetiče, Velké Pavlovice, Starovičky, Hustopeče, Velké Němčice, Vranovice, Přibice, Pohořelice, Branišovice, Olbramovice, Dobelice, Vémylice, Tulešice, Rešice, Rouchovany, Hrotovice, Odunec, Zárubice, Lipník, Klučov, Střítež, Třebíč, Krahulov, Okříšky, Zašovice, Vísku, Kněžice, Stonařov, Třešť, Batelov, Bezděčín, Horní Cerekev, Novou Bukovou, Zajíčkov, Rynárec až na Masarykovo náměstí v Pelhřimově.

Vytrvalostní provedení tanečního prvku Iron-X
Denisa Kudláčková z Brna, přední pole dance tanečnice ČR, dokázala setrvat ve výdrži v tanečním prvku Iron-X po dobu 31 vteřin. Prvek spočívá v tom, že rekordmanka v této pozici svírá svisle upevněnou tyč oběma rukama (úchop twisted grip) a má roztažené nohy tak, že levá ruka je v jedné přímce s pravou nohou a pravá ruka s levou nohou – tělo tak v této pozici připomíná písmeno X.

Nejvíc kliků na jedné ruce – senioři
Bob Divílek ze Zlína (narozen 2. 7. 1945) dokázal udělat 55 kliků na pravé ruce. Pokus proběhl v čase 39,22 s.

Rychlostní míchání 20 drinků mojito
Karel Krejzar z Karlových Varů dokázal namíchat 20 porcí drinku mojito v čase 3 min 57,94 s.

Rozbíjení říčních kamenů holou rukou
Miloš Smejkal z Martina dokázal za 52 vteřin rozbít holou rukou 20 říčních kamenů o průměrné hmotnosti 448 g na jeden kámen. Pokus proběhl tak, že rekordman uchopil jeden konec kamene do dlaně, druhý konec opřel o desku stolu a poté malíkovou hranou druhé ruky udeřil přibližně do středu kamene.

Nejvíc bust V. I. Lenina vytištěných na 3D tiskárně
Studenti oboru informační technologie Střední průmyslové školy a Středního odborného učiliště Pelhřimov realizovali hromadný tisk bust V. I. Lenina. 3D tiskárna značky Prusa i3 OpenSource 3D vytiskla z materiálu ABS (Akrylonitrilbutadienstyren) za 24 hodin 8 různobarevných bust (1 busta se tiskla 3 hodiny).
Tisk probíhal v prostorách SPŠ a SOU Pelhřimov.

Koláž z největšího počtu dokladových fotografií
Studenti oboru Fotograf Střední průmyslové školy a Středního odborného učiliště v Pelhřimově uspořádali pokus, při němž bylo v průběhu 8 hodin zhotoveno 126 dokladových fotografií dobrovolníků z řad návštěvníků 25. ročníku mezinárodního festivalu Pelhřimov – město rekordů. Tyto fotografie byly následně uspořádány do grafické koláže ve tvaru usmívajícího se obličeje („smajlíka“).

Puzzle v demižónu
Leopold Heneš z Třebenic dokázal seskládat puzzle znázorňující obraz Betléma z kostela sv. Martina v Třebíči, a to do tvaru válce umístěného v 20litrovém skleněném demižónu. Rozměry složeného puzzle jsou 78 x 29 cm a skládají se ze 494 dílků. Jeho nosná konstrukce je sestavená z 545 různých částí. Průměr demižónu činí 30 cm, celková výška 40 cm (užitná 33 cm) a průměr hrdla 3,4 cm. Postup výroby spočíval ve složení vždy dvou kousků puzzle dohromady, jejich slepení a následně umístění na patřičné místo uvnitř demižónu. K umisťování dílků puzzle do demižónu si rekordman zhotovil speciální „ohýbačku“ dílků puzzle a „žehličku“ na vsazování dílků do sebe a jejich vyrovnávání uvnitř demižónu. Umisťování puzzle do demižónu autorovi zabralo 58 dní a 86 hodin čistého času skládání.

Skládaný rekordmanský dort v demižónu
Leopold Heneš z Třebenic dokázal také zhotovit ve 20litrovém demižónu tablo s fotografiemi ve tvaru dortu. Průměr demižónu je 26 cm, celková výška 54 cm (užitná výška 40 cm) a průměr hrdla 3,6 cm. Uvnitř demižónu rekordman složil a slepil tablo s 25 fotkami rekordmanů, jednou fotografií Agentury Dobrý den a jednou fotografií představitelů. Rám tabla byl vytvořen ze špejlí. Dílo má tvar tříposchoďového dortu s 25 vyřezávanými svíčkami a číslovkou 25. Autor tak vzdal hold 25. výročí konání festivalu Pelhřimov – město rekordů, kde svůj výtvor také oficiálně veřejně představil. Od prvotní myšlenky zhotovení tabla k jeho dokončení uplynuly dva roky, během kterých rekordman věnoval práci přibližně 760 hodin čistého času.

Dálková přeprava vody vedená na oválu
31 hasičů z 13 hasičských družstev z okrsku Pelhřimov dokázalo společnými silami z hadic a čerpadel pospojovat 532 m dlouhé vodní vedení, a to v čase 3 min 54,18 s. Pokus probíhal tak, že hasičské družstvo postupně po dvojicích odstartovalo od startovní čáry k základně (9 m), kde se každý vyzbrojil jedním kusem hadice a posléze postupně rozhozením, rozvinutím a spojením hadic bylo vytvořeno dopravní vedení. Zároveň s přípravou hadicového dopravního vedení vytvořili další členové družstva ze 4 kusů savic a sacího koše přívodní vedení, které napojili na požární stříkačku PS12. Strojník pak provedl nasátím vody z kádě zavodnění přívodního a dopravního vedení a pokus skončil výstřikem vody z proudnice napojené na poslední hadici.

Nejvíc lidí se stuhou ve společné choreografii s mažoretkami
Hodonínské mažoretky pod vedením Markéty Raškové iniciovaly v rámci svého veřejného vystoupení vytvoření společné choreografie s návštěvníky Galavečera Rekordman roku 25. ročníku festivalu Pelhřimov – město rekordů, při kterém bylo rozdáno celkem 531 barevných stuh. Lidé poté na skladbu pohybovali stuhami do rytmu písně.

GALAVEČER REKORDMAN ROKU

Držiteli výročních rekordmanských cen se v průběhu sobotního Galavečera stali...

kategorie REKORDMAN ROKU – MUŽI
Nejohebnější muž a největší nášlapná hmotnost na zádech
Bohumil Bob Divílek ze Zlína dokázal poté, co se v sedu rozkročném (rozštěpu) předklonil natolik, že jeho břicho spočívalo na podlaze pódia, a rukama se chytil za chodidla (tzv. gymnastická placka), udržet na svých zádech stojícího asistenta vážícího 140,4 kg po dobu 1 min 00,93 s. Rekordmanovi bylo v době pokusu 69 let.
Navíc na festivalu Pelhřimov – město rekordů vměstnal své tělo do průhledné skříňky o vnitřních rozměrech 40,5 x 53 x 58 cm a po uzavření boxu v ní vydržel po dobu 27,03 vteřiny.

kategorie REKORDMAN ROKU – ŽENY
Farmářský běh
Nejdelší vzdálenost překonaná se zátěží 100 kg. Michala Struppová z Havlíčkova Brodu dokázala v disciplíně Farmářský běh, probíhající v rámci 14. skotských her Sychrov, přenést dva kameny vážící každý 50 kg opatřené držadly do vzdálenosti 65 m. Úkolem soutěžícího bylo uchopit zátěže za pohyblivé dřevěné rukověti upevněné k balvanu řetězem, zvednout je a ujít co nejdelší trasu, aniž by jeden či oba kameny upustil či postavil na zem nebo jinou podložku. Rekordu bylo dosaženo v zahradě zámku Sychrov při akci společnosti KILT a Klubu přátel Skotska dne 30. srpna 2014.

kategorie REKLAMNÍ REKORD
Logo DACIA tvořené lidmi
Společnost Renault Česká Republika uspořádala 1. ročník akce nazvané Dacia Piknik 2014, při které se na jedno místo sjelo 808 automobilů této značky. V rámci programu akce bylo vytvořeno logo DACIA z 966 lidí, když členové posádek jednotlivých vozů a další příznivci značky dostali modré čepice s nápisem DACIA a poté nastoupili do předem vyznačených obrysů loga. Rekordu bylo dosaženo v sobotu 21. června 2014 v areálu Šiklova mlýna u Zvole nad Pernštejnem.

Světové unikáty z České knihy rekordů
Kostnice s ostatky největšího počtu zesnulých
Součástí hřbitovního kostela Všech svatých v Sedlci u Kutné Hory je kostnice s nevídanou výzdobou vytvořenou z kosterních ostatků 40 tisíc těch, kteří zde byli před námi. Po zrušení zdejšího hřbitova byly exhumované kosti uloženy vně i uvnitř podzemní kaple, kde je poloslepý sedlecký mnich v roce 1511 seskládal do obrovských pyramid. Z nich pak v roce 1870 vytvořil František Rint mimořádně nápaditou výzdobu této kaple, k níž použil výhradně kostí a lebek zde kdysi pochovaných lidí.
Celek, jehož návštěvnost 250 tisíc turistů ročně vypovídá o jeho přitažlivosti a o touze člověka nahlédnout do věcí nevšedních, tvoří unikátní ztvárnění myšlenky memento mori nesoucí hlubokou symboliku a odkaz napříč staletími.


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

REKLAMA