OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

zeliv_klasterV želivském klášteře bude v sobotu 13. srpna slavnostně odhalena stěna ručně napsanými jmény 464 řeholníků a diecézních kněží, kteří zde byli za komunistického režimu vězněni v internačním táboře. Vzpomínková mše, která každoročně probíhá v želivském chrámu Narození Panny Marie, se letos zúčastní také arcibiskup Dominik Duka a hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek.

„Rozhodli jsme se tímto způsobem uctít památku kněží a řeholníků, kteří za zdmi kláštera v minulém režimu prožívali krušné chvíle. Nechali jsme upravit jednu stěnu v ambitech kláštera a na ní jsou napsány jména všech uvězněných. Tento památník a přilehlá výstavka dokumentů o internačním táboře budou připomínat návštěvníkům kláštera, jaké nespravedlnosti zde komunistický režim prováděl v letech 1950 -1956 nevinným, bez soudu vězněných lidech, uvádí správce želivského kláštera František Marek.

Mši povede arcibiskup Duka
V padesátých letech minulého století totiž klášter sloužil jako koncentrační tábor pro nepohodlné kněze, mezi nimiž nechyběl například kardinál František Tomášek nebo arcibiskup Karel Otčenášek. „Jeden z vězněných, páter Antonín Šuránek, je autorem veršované části křížové cesty, kterou složil při příležitosti setkání se svými spoluvězni v šedesátém osmém,“ páter Jaroslav Šimek, provisor kláštera a administrátor želivské farnosti.

Slavnostní mši svatou za internované kněze a řeholníky bude celebrovat arcibiskup Dominik Duka a pozvání na akci přijali i další významné osoby církevního a světského života. Křížová cesta začíná od 9.15 a samotná mše svatá od 10.00. Po mši mons. Duka povede vzpomínkou modlitbu za internované a požehná památník. Večer se v kostele uskuteční slavnostní koncert „Recital Tomáše Flégra  - varhany a muselaar  a budou se hrát skladby Ch. Erbacha, F. X. Brixiho. Wbyrda a dalších. Koncert je součástí festivalu duchovní hudby  Musica Figurata 2011 probíhajícího od 1. 7. do 3. 9. 2011 v želivském klášteře.  Jedním z nezapomenutelných uměleckých zážitků festivalu bude provedení novodobé premiéry oratoria z želivského kláštera v 18. století, které bylo objeveno v želivském hudebním archivu. Koncert se uskuteční 27. 8. 2011 od 19.30 v opatském kostele.

   
REKLAMA