OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

V Kraji Vysočina je v současnosti 191 zvláště chráněných maloplošných území. Jen v jediném se však vyskytuje masožravá rostlinka z čeledi bublinatkovitých – tučnice obecná, latinským názvem Pinguicula vulgaris.

„Nachází se v přírodní rezervaci V Mezence na Pelhřimovsku nedaleko pramene řeky Želivky. V přírodní rezervaci se vyskytují i jiné zvláště chráněné druhy rostlin, například rosnatka okrouhlolistá, suchopýrek alpský, bařička bahenní, tolije bahenní, vachta trojlistá, prstnatec májový a další,“ informoval radní Kraje Vysočina pro oblast životního prostředí a zemědělství Zdeněk Chlád.

REKLAMA

Výše zmíněné území je významné právě výskytem silně ohrožené tučnice obecné, kterou jinde v Kraji Vysočina nenajdeme. V České republice je nejrozšířenější v jižních a západních Čechách, nejhojněji na Šumavě – cca 30 lokalit. Tučnice se živí nejrůznějším drobným hmyzem. Povrch listů obsahuje velké množství maličkých, téměř mikroskopických žlázek, které produkují lepkavou slizovitou látku. Ta se na světle třpytí a je pro hmyz neodolatelným lákadlem. Po dosednutí na list se hmyz přilepí a je pomalu stráven. Na postupném trávení kořisti se u tučnic podílejí jednak trávicí enzymy produkované rostlinami a jednak symbiotické bakterie a houby neustále přítomné ve slizovitém výměšku listů.

V přírodní rezervaci V Mezence roste tučnice v malém množství na několika nevelkých mikrolokalitách a i z toho důvodu vyžaduje zvláštní péči. Speciální opatření k posilování její populace spočívá v tom, že se zde musí ručně narušovat, případně odstraňovat, drn a nůžkami opatrně vystřihávat okolní travinno-bylinný a ostřicovo-mechový porost, protože se jedná o světlomilný druh, který by zde okolní rostliny příliš zastínily. Druh je navíc náročný na vysokou hladinu podzemní vody. Nebezpečí pro populaci spočívá také v ohrožení divokými prasaty, která rozrývají půdní povrch. Kdyby si prasata vybrala plošku s výskytem tučnice, rázem by o tento unikátní druh Vysočina přišla. „I proto byla původně jedna mikrolokalita s výskytem tučnice uměle rozšířena do více takových plošek v rámci rezervace,“ uzavírá Zdeněk Chlád.

Pinguicula vulgaris 150506

Pinguicula vulgaris 150506“ od Bernd HaynoldVlastní dílo. Licencováno pod CC BY 2.5 via Wikimedia Commons.


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

Informace pro gurmány a milovníky jídla na Vysočině - Vysočinachutná

REKLAMA