OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

zyc5Občanské sdružení Hodina H vyslalo na jeden týden v září skupinu mladých lidí převážně z Vysočiny na mezinárodní výměnu mládeže v rámci programu Mládež v akci. Eliška ze Želiva, Marcela a Veronika z Humpolce, Lenka z Vysokého Mýta a Martin z Karolínky – to byla česká reprezentace na projektu Zooming your culture ve Španělsku.

zyc1
Česká účastnice Eliška nám přesně popsala, co a jak dělo během jejich výpravy.

zyc2
„Je 7. září a naše česká skupina vyráží na výměnu mládeže Zooming your culture. Prahu opouštíme v úterý ráno, počasí je uplakané a chladné, a tak se nám zdá téměř nemožné, že tam kdesi na jihu, ve Španělsku, ještě panuje nádherné léto. Po celodenním cestování dorazíme do Santanderu, ale konečný cíl naší cesty je ještě před námi – malá vesnička Tama, na severu Španělska, ležící nedaleko Atlantského oceánu v pohoří Picos de Europa. Hned druhý den se budíme do krásného dne. Obloha je blankytně modrá a všude kolem nás nádherné hory. A těchto úžasných scenérií si můžeme užívat celý příští týden.
Výměny se účastní dohromady 30 účastníků z šesti zemí (Česká republika, Bulharsko, Polsko, Itálie, Maďarsko, Rakousko) a také účastníci ze Španělska. Jak už název napovídá, hlavním cílem je vzájemně se naučit o našich tradicích, zvycích, způsobu života. Během programu jednotlivé národní skupinky představují své typické jídlo, zpívají národní písničky, zahrají ostatním nějakou svou tradiční pohádku či legendu. Vzájemně se učíme tradiční řemesla i národní tance a vyřádíme se při hraní našich typických her.
A co se týče kultury a způsobu života ve Španělsku, tak ty si vyzkoušíme přímo na vlastní kůži. Zažijeme fiestu, obrovskou slavnost v ulicích města, kdy všichni chodíme v průvodu za muzikanty, tančíme a zpíváme a najednou si dokážeme rozumět s místními, i když vlastně neumíme španělsky. Účastníme se soutěže o nejvtipnější plavidlo, vlastně něco jako naše „neckyáda“, jen okořeněná o velké množství španělského temperamentu. Navštívíme Vaquillas, cosi na způsob býčích zápasů, ale s menšími býčky a „toreadory“ z řad místních obyvatel. Absolvujeme túru do hor a návštěvu tradiční místní výrobny sýrů a mnoho dalšího.
Týden uteče jako voda. Jak to tak bývá, když je člověku krásně, čas letí jako splašený. Během sedmi dní strávených v malé vesničce Tama jsme se naučili spoustu o kultuře, tradicích a způsobu života všech zúčastněných zemí, užili si plno legrace a seznámili se se spoustou úžasných lidí. Bylo by skvělé vidět je zase všechny znovu. Tak třeba se někdy příště sejdeme znovu na podobně vydařeném projektu.“

zyc3
Děkujeme Elišce za zápisky z deníku výměny mládeže, přejeme další krásné zážitky a ostatním mladým lidem bychom rádi sdělili, že mezinárodní projekty jsou otevřeny všem, stačí kontaktovat Hodinu H.

zyc4

REKLAMA