OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

nemocnice_pe_otevreni_ikonaPo dvou letech skončila 25. listopadu 2010 zásadní modernizace Hlavní lůžkové budovy v Nemocnici Pelhřimov. Celkové náklady na stavbu i přístrojové dovybavení byly vyčísleny na zhruba půl miliardy korun. Jeden z historicky největších projektů v oblasti zdravotnictví financoval sedmdesáti procenty kraj Vysočina, zbylých třicet procent bylo dofinancováno z Regionálního operačního programu Jihovýchod. PODÍVEJTE SE NA VIDEO Z OTEVŘENÍ HLAVNÍ LŮŽKOVÉ BUDOVY PELHŘIMOVSKÉ NEMOCNICE!

Novou etapu své existence začala psát Nemocnice Pelhřimov v červenci 2008, kdy do areálu přijely první stavební stroje. „Modernizace hlavní lůžkové budovy byla z důvodu zajištění bezproblémového chodu zdravotnického zařízení rozdělena na tři části, při nichž byla vždy třetina budovy uvolněna a ve zbývajících dvou třetinách pokračoval provoz zdravotnických pracovišť,“ uvedl ředitel Nemocnice Pelhřimov Jan Mlčák. V objektu zůstalo dnes již modernizované radiodiagnostické oddělení, blok interních ambulancí a lůžková oddělení chirurgie, interny, ortopedie a urologie. V 62 dvou a třílůžkových pokojích je k dispozici samostatné sociální zařízení, zdravotníci budou pracovat v 23 vyšetřovnách a osmi sesternách. „Nový je centrální administrativní a lékařský příjem pacientů. Odpadá přecházení mezi budovami. Zásadní změnu však vidím hlavně v digitalizaci radiodiagnostického oddělení, kde již laboranti, ani lékaři nebudou pracovat s klasickými snímky, ale pouze s elektronickými daty, což zrychlí přenos informací a také zjednoduší jejich evidenci a uchovávání,“ uvedl hejtman kraje Vysočina Jiří Běhounek.


Nově bylo v modernizovaném pavilonu zřízeno detašované pracoviště rehabilitačního oddělení. Zaměstnanci mohou využívat také centrální šatny s odpovídajícím zázemím pro sestry i lékaře.

Hlavní lůžková budova zůstala i v novém projektu zachována v původním půdorysu, tak jak historicky vznikala. Výškově však byla vyrovnána s Pavilonem akutní medicíny (dokončen v roce 2003) a tvoří s ním jeden harmonický celek. „Západní a východní křídla budovy jsou svým moderním vzhledem spojnicí s předchozí rekonstrukcí, střední část si ponechala svůj historický vzhled, včetně sedlové střechy,“ popisuje technický náměstek Nemocnice Pelhřimov Tomáš Koubek. Během přestavby došlo k výměně všech oken, rozvodů, bylo provedeno zateplení budov a také výměna střešních krytin. Celkovou změnu podtrhl i nově vybudovaný vstup do nemocnice a prosvětlení čelní budovy.

Hlavní lůžková budova v Nemocnici Pelhřimov mohla být modernizována díky dotaci z Regionálního operačního programu Jihovýchod. 30 % nákladů z téměř půlmiliardové investice pomohla zafinancovat právě EU.

Stavební práce realizovalo sdružení společností Skanska a.s., závod Brno a PSJ a.s. pod vedením Skanska a.s. „Rekonstruovat tak rozsáhlou stavbu za plného chodu nemocnice bylo velmi náročné. Zvláště bourací práce měly svou hlučností negativní dopad na činnost personálu a pohodlí pacientů i přesto, že jsme se snažili dopady stavby omezit na minimum, aniž bychom tím ohrozili termín předání díla,“ sdělil hlavní stavbyvedoucí závodu Brno, Skanska a.s. Michal Reitoral.
Zdravotnickou technologii dodala společnost PURO-KLIMA a. s. Praha.
Architektem nové podoby Nemocnice Pelhřimov je Jaromír Homolka ze společnosti Atelier Penta v.o.s Jihlava.

Rekonstrukce Nemocnice Pelhřimov, p. o. probíhala ve 3 etapách:
  • 1. etapa: rekonstrukce přístavby hlavní budovy – část směrem k městu - s plánovaným termínem ukončení v březnu 2009
  • 2. etapa: rekonstrukce „východního“ křídla – směrem do horní části areálu - plánovaný termín ukončení v lednu 2010 
  • 3. etapa: rekonstrukce střední části budovy (kolem hlavního vchodu) - s plánovaným termínem dokončení v říjnu 2010
Hlavní lůžková budova je po rekonstrukci připravena sloužit pacientům cca 20 let bez nutnosti dalších investic do stavební části a po dobu cca 10 let bez nutnosti investovat do oblasti zdravotnické techniky. Bude dosažena kvalitativně vyšší úroveň zajištění péče o pacienty.
REKLAMA