OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Bílé místo v okolní červené. Tak vypadalo Pelhřimovsko na oficiálních českých mapách nákazy koronaviru ještě do dnešního dne. I to je ale minulostí. Poslední okres bez zachyceného případu nákazy už také hlásí první případ. Přesto jsou ale pelhřimovská čísla anomálií.

„Máme první zachycený případ, který budeme dnes k sedmnácté hodině hlásit,“ potvrdila nákazu na Pelhřimovsku ředitelka protiepidemického odboru krajské hygienické stanice Alena Dvořáková. I ta si ale v posledních dnech kladla otázku, proč se žádný případ nákazy na Pelhřimovsku nevyskytl. „Na Pelhřimovsku se testuje v obdobném rozsahu a podle stejné metodiky jako v jiných regionech. Byli zde lidé, kteří se vrátili z ohrožených oblastí a byli v karanténě, přesto nedošlo k zachycení žádného případu. Jde tedy spíše o náhodu,“ řekla Alena Dvořáková.

REKLAMA

Zázračná voda nebo pivo?

Lidé na Pelhřimovsku se otázkou nulového výskytu nakažených ve svém regionu poměrně intenzivně zabývají. I hejtman Vysočiny Jiří Běhounek, který je lékařem pelhřimovské nemocnice se ale domnívá, že jde o náhodu. „Vysvětlení fakt nemám. Mohl bych říci: křemešnická voda, ale je to spíše štěstí v náhodných vzorcích,“ řekl nám Běhounek.
Křemešnická voda je předmětem diskusí i mezi lidmi. Studánka na vrchu Křemešníku je totiž vyhlášená léčivými účinky. Tamní voda obsahuje málo minerálů, je mírně radioaktivní a má i stopové množství stříbra. V minulosti prý ochránila místní před epidemiemi cholery a moru. „V podstatě se veřejnost dělí na dvě skupiny. Jedni říkají, že nás chrání voda z Křemešníku, druzí, že je za tím místní pivo,“ shrnul debaty pelhřimovský zastupitel Pavel Hájek.

REKLAMA