zamek_dacice16. dubna se poprvé v roce 2011 pro veřejnost otevřely brány zámku Dačice. Vyčkat na začátek sezóny se ale návštěvníkům vyplatilo, spatřily totiž čtyři nově instalované pokoje v patře zámku -  pánské apartmá hraběte Friedricha Dalberga.

Návštěvníci zde dosud mohli vidět estetizující instalaci z 80. let, která představovala empírový a biedermeierovský styl v jeho ryzí podobě. Při vytváření nové podoby čtyř pokojů – předpokoje, pracovny, ložnice a pokoje komorníka - se naopak přistoupilo k historické rekonstrukci. „Vzhledem k nálezu starých fotografií z roku 1908 jsme mohli částečně rekonstruovat historické interiéry,“ uvedla Mgr. Zuzana Vaverková, garantka tohoto projektu. Na přípravě se dále podíleli PhDr. Ludmila Ourodová, Mgr. Maja Havlová, Mgr. Jan Mikeš a Mgr. Renata Hejtmanová. Původní libreto a scénář bylo zpracované v roce 2009 tehdejší kastelánkou zámku PhDr. Janou Bisovou. „Jedná se o první část plánované reinstalace zámku Dačice, která bude dle finančních možností v následujících letech pokračovat,“ doplnil kastelán zámku Jan Mikeš. Za dva poslední roky se investovalo do nového mobiliáře a restaurování interiérů celkem 1 405 299 korun.

miniatura-080_web
„Jedním z momentů, který rozhodl o přestavbě nové trasy, byl objev hodnotných tapet se secesní bordurou z doby kolem r. 1900 v patře zámku. Takto dochované tapety se v zámeckých interiérech objevují velmi málo,“ upozornila Zuzana Vaverková. Tapety byly následně restaurovány a zčásti rekonstruovány restaurátorkou Janou Náprstkovou s kolektivem. Dekorativní stropy zdobené ornamentem z papírmašé byly obnoveny kolektivem restaurátora Lubomíra Zemana.

pracovna-1909-3a_web
Restaurováním prošla také většina nábytku, obrazů, grafických listů a osvětlovadel. „Dva jedinečné rohové stojany na dýmky a hole byly zhotoveny jako kopie na základě starých fotografií,“ popisuje část rekonstrukce Zuzana Vaverková. Nábytek v reinstalovaných pokojích je původní přibližně z jedné třetiny, téměř kompletně se ale dochovaly obrazy. Nejčastěji zobrazují Dalbergovu početnou rodinu, autorem jednoho z nich je tehdy neznámý mladý portrétista a dnes slavný abstraktní malíř František Kupka. „Velká část z těchto předmětů byla prozatím ukryta v zámeckých depozitářích, návštěvníci budou mít vůbec poprvé možnost je spatřit,“ dodala Zuzana Vaverková. Za zmínku stojí mimořádná litinová kamna vídeňské provenience umístěná v ložnici hraběte. „Jsou to jediná dochovaná a prokazatelně původní dačická kamna, při náročné rekonstrukci je bylo nutné poskládat doslova z jednotlivých kousků,“ poznamenala Ludmila Ourodová.

Více informací naleznete na webových stránkách www.npu-cb.eu nebo www.zamek-dacice.eu



Původní renesanční vzhled zámku Dačice, postaveného roku 1591 Krajíři z Krajku, připomínají dnes pouze dvě patra arkád v nádvoří. Dnešní klasicistní podobu zámku určila stavební úprava iniciovaná rodem Dalbergů na počátku 19. století. Ve 30. letech 19. století byla provedena přestavba interiéru pod vedením vídeňského architekta Karla Shlepse, který vložil do východního zámeckého křídla monumentálně empírově upravenou schodišťovou halu, a který rovněž upravil pokoje prvního patra zámku. Poslední majitelé z rodu Salmů (spřízněn s Dalbergy) jej vlastnil až do roku 1945.

Friedrich Dalberg byl především vědcem, jeho ornitologická sbírka obsahuje více než 400 vycpaných ptáků a díky své ucelenosti a kvalitní dokumentaci patří k nejcennějším sbírkám ptáků v České republice. Dnes je možné ji spatřit v Muzeuu Vysočiny v Jihlavě, na zámku v Dačicích je vystaveno několik ukázek vycpaného ptactva.
REKLAMA