jindrichohradecky_klokanekJediný jihočeský Klokánek, azylové zařízení Fondu ohrožených dětí (FOD), které letos vzniklo v Jindřichově Hradci, má již své první obyvatele. V úterý zde ostrý provoz vedení FOD zahájilo za účasti představitelů kraje, Jindřichova Hradce, okolních měst a obcí.

Marie Vodičková, předsedkyně Fondu ohrožených dětí pro agenturu Mediafax uvedla, že se stacionář Klokánek podařilo v jižních Čechách zprovoznit i přes počáteční velké problémy.

“Jen za loňský rok jsme museli v rámci celé republiky odmítnout na 960 dětí, což je poměrně alarmující číslo. Jižní Čechy jsou druhým největším krajem v republice a jsem přesvědčena, že právě zde jistě najde naše zařízení své využití,“ uvedla Vodičková.

Objekt bývalého pensionu po opravě slouží pro 32 dětí. “Vždy jsou to takzvané “rodinky“ po čtyřech dětech, o které se starají dvě profesionální tety. Teď tady už máme několik malých dětí z jedné rodiny, od matky, která přišla o byt. Děti tak v Klokánku našly dočasně azyl,“ vysvětlila Vodičková.

Jihočeský Klokánek se stal 35. v Česku, který poskytuje azyl zneužívaným, týraným a jinak strádajícím dětem všech věkových kategorií. “Má oproti klasickému kojeneckému či dětskému domovu tu výhodu, že se sourozenci nemusejí dělit. Tak se to děje běžně v ústavech, což je pro děti velké trauma. Navíc tety na ně mají více času. Jsme i rádi za podporu regionálních politiků, kraje, starostů i poslanců,“ řekla Vodičková.

Rekonstrukce objektu v Jindřichově Hradci přišla na zhruba 15 milionů korun. Fond ohrožených dětí stavbu financoval ze svých zdrojů, úvěrů a také z peněz dárců. Na oficiální otevření přijela i seniorka Irena Hájková z České Lípy, která prodala svůj dům a věnovala na dobudování stacionáře jeden milion korun. "Jsem ráda, že jim to pomohlo, co já stará ženská bych dělala s penězi. Když jsem viděla v televizi a četla, do jakých problémů se ne vlastní vinou fond dostal, neváhala jsem ani chvilku a peníze jsem věnovala," svěřila se Mediafaxu Hájková.

Fond ohrožených dětí měl totiž původně přislíbenou evropskou dotaci 20 milionů korun. Po přehodnocování dotací kvůli podvodům s přidělováním, se fond dostal takzvaně pod čáru a peníze neobdržel. "Stáli jsme před rozhodnutím, buď projekt opustit, nebo pokračovat. Jsem ráda, že i přes tyto všechny věci jsme se rozhodli jít dál a dokázali jsme to s pomocí mnoha dobrých lidí," prohlásila Marie Vodičková.

Vedení města Jindřichův Hradec, ale i jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) vznik zařízení na jihu Čech vítá. "Samozřejmě bych byl osobně nejraději, kdyby taková zařízení vůbec být nemusela a děti by mohly být ve svých rodinách šťastné a spokojené. Protože však život je trochu jiný než naše představy, přeji si, aby tu děti byly spokojené, tety se o ně dobře staraly, a aby vše fungovalo pokud možno bez potíží. Fond ohrožených dětí má samozřejmě naší velkou podporu a budeme rádi, když budeme moci být nějak nápomocni," uvedl Zimola.

V Klokáncích je možno umístit děti od narození až do 18 let věku. Výjimečně zde mohou bydlet i nezletilé matky s malými dětmi. Občanské sdružení Fond ohrožených dětí funguje od roku 1990. V současné době má 22 poboček zaměřených na vyhledávání a pomoc ohroženým dětem, 35 zařízení pro děti vyžadující okamžitou pomoc Klokánek s celkovou kapacitou okolo 500 míst a pět azylových domů pro rodiny s dětmi s kapacitou 120 míst. Pro nedostatek kapacity ale jen v loňském roce musel fond odmítnout na 960 dětí.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA