doktor_nemocniceCelkem pět lékařů z 99, kteří se původně připojili k protestní akci Děkujeme, odcházíme, hodlá odejít z jihočeských nemocnic. Jak pro agenturu Mediafax uvedl regionální předseda LOK Jan Vorel, tito doktoři si už našli práci jinde.

Tři lékaři by měli odejít z nemocnice v Táboře a dva z Českého Krumlova. Další dva lékaři pak mají opustit nemocnici v Jindřichově Hradci, avšak jejich výpověď s protestní výzvou nijak nesouvisí. Zbytek doktorů má během následujících dnů svá rozhodnutí o rozvázání pracovního poměru vzít zpět.

"Myslím si však, že ti doktoři, kteří se skutečně chtějí vrátit, problém mít nebudou, neboť i jim kraj garantoval možnost návratu," uvedl jihočeský předseda Lékařského odborového klubu Jan Vorel.

Jihočeský hejtman Jiří Zimola (ČSSD) a náměstkyně Ivana Stráská (ČSSD) se už ve čtvrtek sešli se zástupci odborů. Ti je informovali, že lékaři už jen čekají na pokyny ústředí odborů.

Memorandum, které by mělo odvrátit krizi ve zdravotnictví, ve čtvrtek podepsal ministr zdravotnictví Leoš Heger (TOP 09) s předsedou Lékařského odborového klubu Martinem Engelem. Lékařský odborový klub na základě dohody vyzve lékaře k ukončení protestů, vláda navýší tarifní tabulky mezd.

Pokud vláda přijme podpis dohody mezi Lékařským odborovým klubem a ministrem Hegerem, mohli by lékaři začít výpovědi stahovat v následujících dnech tak, aby to do konce února stihli.

„Jsem rád, že se snad podaří odvrátit hrozbu kolapsu jednotlivých nemocnic. U nás v jižních Čechách nebyla velká a od začátku jsme ubezpečovali, že i po dohodě s lékaři a řediteli nemocnic máme situaci pod kontrolou,“ uvedl hejtman Zimola s tím, že kraj byl v případě nutnosti připravený navýšit rozpočet Zdravotnické záchranné služby a zřídit informační linku.

Některé nemocnice už na svých webových stránkách a v regionálním tisku podaly inzeráty, že hledají lékaře. Pokud budou mít kapacity a finanční prostředky, budou nemocnice přijímat i nové síly bez ohledu na návrat účastníků akce Děkujeme, odcházíme.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA