Pracovní návštěva začíná v jihočeském Táboře a bude pokračovat v dalších regionech. Jde o druhou aktivitu projektu Asociace poskytovatelů sociálních služeb České republiky (APSS ČR) a islandské partnerské organizace Soltun Nursing Home s názvem „Komparace služeb sociální péče o seniory“.
"Evropský systém sociální péče ve stále větší míře čelí nepříznivému demografickému vývoji, problémům ve financování sociálních služeb, v kvalitě a dostupnosti sociální péče a v participaci rodiny na péči o své blízké. Posláním projektu „Komparace služeb sociální péče o seniory“ je vytvoření platformy pro rozvíjení spolupráce a výměnu zkušeností a praktických dovedností v oblasti poskytování sociální péče o seniory mezi Českou republikou a Islandem," řekl Kašpárek.
V rámci projektu už proběhla studijní cesta sedmi českých odborníků na Island v červnu letošního roku. Čtyři zástupci APSS ČR a po jednom reprezentantovi Ministerstva práce a sociálních věcí, Asociace krajů ČR a občanského sdružení Trianon Čechy si mohli prohlédnout tři domovy pro seniory, Centrum sociálních služeb města Reykjavíku, volnočasové centrum pro seniory a navštívili také vedoucí odboru sociální péče Ministerstva pro sociální péči a sociální zabezpečení Islandu.
"Odborný program zářijové návštěvy islandských expertů, tří zástupců partnerské organizace a dvou pracovníků veřejné správy obsahuje také návštěvu několika zařízení sociální péče v Jihočeském a Karlovarském kraji a Praze či program na Ministerstvu práce a sociálních věcí," dodal Kašpárek.
Cílem odborných stáží je předání všeobecných i specifických informací o praktickém fungování systému sociální péče o seniory v obou zemích, přičemž zvláštní pozornost je věnována rolím státu, regionálních a místních orgánů samosprávy i soukromého sektoru a strategiím dalšího rozvoje péče o seniory. Součástí studijních cest jsou také návštěvy zařízení poskytujících pobytovou, ambulantní či terénní péči.
V návaznosti na studijní cesty bude v jazycích obou zemí zpracována komparační studie porovnávající kvalitu, dostupnost, financování či disproporce sociální péče o seniory. Mezi závěry studie budou patřit možnosti a doporučení přenosu příkladů dobré praxe mezi Islandem a Českou republikou či podklady pro legislativní a organizační úpravy modelů sociálních služeb. "Tato studie bude zdarma distribuována poskytovatelům sociálních služeb, veřejné správě, vysokým školám a dalším zainteresovaným subjektům," doplnil Kašpárek.
Projekt je podpořen z Fondu technické asistence Blokového grantu CZ 0001 v rámci Finančních mechanismů EHP/Norsko, jehož zaměřením je podpora spolupráce a výměny zkušeností mezi českými subjekty a organizacemi zemí Evropského sdružení volného obchodu.
zdroj: MEDIAFAX