odklizeni_snehuPřívaly sněhu komplikují život také obyvatelům jihočeských měst. S jejich odklízením pomáhají občané, dobrovolníci nebo také nezaměstnaní lidé, což je třeba příklad Milevska na Písecku, řekl ve středu Mediafaxu Michal Polanecký ze společnosti Služby města Milevska.

Se zimní údržbou zde pomáhá asi desítka pracovníků, kteří vykonávají veřejně prospěšné práce. "Jsou to většinou nezaměstnaní lidé. Pracují v místech, kam se nedostane běžná technika, různé pluhy, frézy či multikáry," uvedl Polanecký. Práci lidí pracující na veřejně prospěšné práce si nemůže vynachválit. "Je to skvělé, funguje to dobře a nejen těm lidem patří dík, ale také úřadu práce a ministerstvu práce a sociálních věcí, že tento systém umožnili. Bez pomoci těchto pracujících bychom nebyli vůbec schopni udržovat ani ty nejdůležitější komunikace," podotkl.

Nezaměstnaní pomáhají prohazovat štěrkem či solí chodníky u přechodů, u vchodů do veřejných budov a chodníky, kam se technika nedostane. Město jim nyní pořídilo i jednu benzínovou frézu. Pravidelně jim také zajišťuje obědy a teplé nápoje.

Město Milevsko má 36 kilometrů chodníků, 20 kilometrů udržují Služby města strojně, šest kilometrů pak ručně. Zbytek je bez údržby a je označen tabulkami. Roční rozpočet na zimní údržbu je milion korun. Pravidelně radnice vyčerpá okolo 800 tisíc korun. V letošním roce může být rozpočet překročen kvůli hustému sněžení a častějšímu úklidu.

Pokud bude moc, odvezou ho pracovníci k víceúčelovým nádržím. V ulicích města je už sněhu tolik, že tam mnohdy nelze ani zaparkovat. A právě kvůli parkujícím automobilům nelze často sníh pořádně uklidnit. "Zvažujeme, že některé ulice, kudy třeba jezdí autobusy, dočasně zjednosměrníme dopravním značením, tedy tam, kde jsou dvě souběžné ulice, aby jedna vedla tam a druhá zpět. Uvidíme, jak to bude dál vypadat s počasím," dodal Polanecký. Město zatím nezaznamenalo žádné vážnější úrazy na komunikacích, které by byly špatně nebo vůbec udržované.

V Písku na odklízení sněhu pracují Městské služby Písek, které se starají o většinu komunikací. "Někde se chodníky neudržují vůbec a je tam tabulka s upozorněním, jinde si naopak lidé před domy uklízí sami, jak byli ještě donedávna zvyklí," řekl starosta Ondřej Veselý (ČSSD).

Podobně to funguje i v Protivíně, kde většina obyvatel města vyslyšela prosbu vedení města, aby technickým službám pomohli při zimní údržbě chodníků. "Lidé si tak často prostory před svými domy uklízí sami a zatím nemáme žádné vážnější úrazy ani stížnosti. Lidé jsou ohleduplní a zároveň ochotni pomáhat,“ uvedl starosta Jaromír Hlaváč (ODS).

V Táboře zase fungují kromě běžné údržby chodníků a silnic takzvané sněhové hlídky. Jedná se o šest dobrovolníků, kteří za denní poplatek a paušál odklízí několikrát denně vytipované komunikace okolo centra města. Radnice vytipovala celkem osm lokalit, šest se jich podařilo obsadit, jednu uklízí Technické služby města a jedna je téměř bez údržby. Lidé ve sněhových hlídkách, mezi nimiž jsou studenti, starobní či invalidní důchodci, si tak při tuhé zimě mohou vydělat během tohoto období až 15 tisíc korun.

"Přebytečný sníh odvážíme, tedy pokud to jde, celkem na čtyři depozity. Většinou jsou to volné plochy na okraji města. Zatím toho sněhu nebylo tolik, ale pokud to bude takhle pokračovat, budeme s odvozem muset začít," uvedl dispečer stálé služby Technických služeb města Tábora.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA