geologicky pruzkum_ikonaDesítky obcí by mohly v příštím roce čerpat peníze, určené na geologický průzkum, kterým se má vybrat lokalita k případné výstavbě úložiště jaderného odpadu. V úterý to řekla Věra Šumberová ze Správy úložišť radioaktivního odpadu.

V Jihočeském kraji jsou obce v okolí dvou lokalit, o nichž se jako o úložištích přemýšlí. Jednou je Magdaléna na Táborsku. Obce okolo tohoto areálu by mohly získat dohromady více než sedm milionů korun, z toho čtyři miliony korun Jistebnice, více než dva miliony korun Nadějkov a milion korun Božetice. Příspěvek se vypočítává podle fixní částky 600 tisíc, a poté podle velikosti zkoumaného území v katastru dané obce. Za každý metr čtverečný dostane 0,3 koruny.

REKLAMA

Druhou lokalitou je Čihadlo na Jindřichohradecku, obce okolo něj by mohly získat přes devět milionů korun, z toho Lodhéřov maximální částku, která činí čtyři miliony korun, Deštná 2,1 milionu korun, Světce 1,7 milionu korun a Pluhův Žďár více než 1,3 milionu korun.

V Plzeňském kraji by se průzkumy týkaly lokality Březový potok na Klatovsku a Čertova na Lounsku. Obce u Březového potoka Chanovice a Velký Bor by mohly získat každá 2,9 milionu korun, Pačejov by mohl dostat 1,7 milionu korun. Maňovičtí se mohou pokusit o státní příspěvek ve výši 1,4 milionu korun. Méně by už získaly, kvůli menší rozloze v lokalitě, Olšany (1,1 milionu korun) a Kvášňovice (0,9 milionu korun).

U Čertovského areálu by mohly získat peníze dvě obce, Tis u Blatna (1,7 milionu korun) a Žihle (s možným příspěvkem v hodnotě více než milionu korun).

Do této lokality spadají i dvě obce z Ústeckého kraje, Blatno může dostat maximální čtyřmilionový příspěvek a Lubenec, kterému může stát pomoci částkou 3,8 milionu korun.

"Zahájení geologického průzkumu není v žádném případě bráno jako souhlas s případným umístěním hlubinného úložiště v dané lokalitě. Musíme však prozkoumat geologické podloží, abychom zjistili vhodnost či nevhodnost území pro potenciální vybudování hlubinného úložiště. O tom proběhnou celospolečenské diskuse až na základě vyhodnocení dat z průzkumů," dodal Prachař.

V Česku má podle vládní koncepce z roku 2002 vzniknout jediné hlubinné úložiště radioaktivních odpadů, a to někdy kolem roku 2065. "Až do té doby bude vyhořelé palivo z jaderných elektráren skladováno v transportně-skladovacích kontejnerech umístěných v samostatných skladech vybudovaných přímo v areálech obou jaderných elektráren," zmiňuje dokument, který vláda schválila.

Zdroj: MEDIAFAX


Úspory energie sledujte na EnergyTV

Praha a okolí plné novinek a aktuálních informací

Facebook i-Vysočina.cz

REKLAMA