Množství fosforu v Orlické přehradě, který způsobuje sinice a tím odliv turistů v posledních letech, chtějí řešit obce na Písecku, ale také Jihočeský kraj. Jak agenturu Mediafax informoval ředitel Krajského úřadu v Českých Budějovicích Luboš Průša, náprava stavu může přijít až na miliardu korun.
Svazek obcí regionu Písecko spolu s krajem se budou snažit napravit současnou neatraktivnost Orlické přehrady a chtějí především snížit zdroje fosforu.
“Proto zadáme studii proveditelnosti omezení zdrojů fosforu z povodí nádrže, která přijde na 15 milionů korun. O peníze se chceme ucházet v operačním programu Životní prostředí,“ uvedl Průša.
Změna stávajícího stavu si vyžádá celou řadu odborných posudků i diskusi se subjekty, které v povodí hospodaří. “Vědecká rada musí vypracovat takové zadání, aby výsledek byl jednoznačný a nemohl být zpochybněn a na základě výsledku navržená opatření přinesla vyčištění přehrady," uvedl ředitel úřadu Luboš Průša.
Kraj i obce v okolí přehrady doufají, že by studie mohla být hotová do čtyř let. Právě toto období navazuje na plánovací období EU 2014 až 2020, vzhledem k získávání financí z operačních programů.
“Věříme, že právě v tomto období budou opět vyhlášeny i programy pro čistotu vod, což by umožnilo uskutečnit rozhodující část opatření na přehradě do roku 2020. Poté už evropské podpory nebudou a začnou platit přísnější směrnice pro čistotu vod,“ dodal Průša.
Bilanční studie zpracována v loňském roce potvrdila, že hlavní zdroje znečištění Orlíku jsou komunální odpadní vody, které se dají řešit modernizací čistíren odpadních vod a kanalizací v okolí Orlické přehrady.
Loni se podařilo uvést do zkušebního provozu čistírny a kanalizace ve Zvíkovském Podhradí a v Putimi. Kostelec nad Vltavou začne s výstavbou v roce 2012, obec Čížová - Nová Ves a Orlík nad Vltavou už o dotaci požádaly. Obce Branice, Vráž, Čimelice, Mirotice a Ražice už mají projektovou dokumentaci a dalších 19 obcí na projektové přípravě pracuje, aby následně mohly o dotace požádat.
Náklady na stavbu a rekonstrukci čističek jsou v řádu desítek až stovek milionů korun.
ZDROJ: MEDIAFAX
Vysočina plná novinek a aktuálních informací
Úspory energie sledujte na EnergyTV
Praha a okolí plné novinek a aktuálních informací