krumSezóna na jihočeských památkách ve správě NPÚ v Českých Budějovicích byla ukončena k 31. 10. 2010. V mimosezónním období nabídnou hrady a zámky adventní akce a zimní prohlídkové trasy. Výjimečnou akcí bude zahájení provozu Hradního muzea v Českém Krumlově a odstartování projektu Rožmberský rok 2011.

Rekapitulace uplynulé návštěvnické sezóny
V letošní návštěvnické sezóně, tj. od 1.1. do 31.10., navštívilo památky ve správě NPÚ v Českých Budějovicích 946 183  návštěvníků, to je pouze o 30 912 návštěvníků méně než v loňském roce. „V tíživé ekonomické době tak celková návštěvnost poklesla pouze o 3 procenta. Výnosy ze vstupného dosáhly 84 miliónů korun, z nichž část byla využita na obnovu a restaurování spravovaných památek a část na další činnosti NPÚ,“ uvedl Mgr. Petr Pavelec, ředitel Národního památkového ústavu.

„V roce 2010 jsme dokončili další část interiérů na zámku Kratochvíle v rámci projektu Renesance renesance. Projekt bude završen v roce 2011, kdy získá renesanční vila svoji původní podobu z doby posledních Rožmberků. Na zámku Červená Lhota jsme v říjnu slavnostně otevřeli zámecké divadlo, jeho provoz odstartuje v dubnu 2011,“ představil významné počiny právě uplynulé sezóny PhDr. Zdeněk Troup, náměstek pro správu památkových objektů NPÚ v Českých Budějovicích.

Kromě klasických prohlídkových tras bylo na jihočeských památkách připraveno přes dvě stovky kulturních akcí. V rámci Dnů evropského dědictví ve dnech 11.,18. a 19. října nabídly památky zvýhodněné vstupy, doprovodné akce i běžně nepřístupné prostory. Akce přilákala téměř 18 000 návštěvníků. „Poprvé byla veřejnosti prezentována hotová část Horské zahrady v Českém Krumlově,“ doplnil Zdeněk Troup.

zimni_nabidka
Sezóna na mnoha památkách nekončí, i v zimě mají návštěvníkům co nabídnout
Již potřetí byla zahájena zimní sezóna na zámku Hluboká na trase Soukromé apartmány, zimní prohlídkovou trasu má nově i hrad Rožmberk, slavnostně byla otevřena v březnu a připomíná 19. století a šlechtický rod Buquoyů. Brány obou památek jsou otevřeny od listopadu do března od úterý do neděle s výjimkou vánočních svátků.

V lednu se k Hluboké a Rožmberku přidá i Český Krumlov, kde se připravuje Hradní muzeum v budově tzv. Hrádku s věží. „Jedná se o unikátní projekt, jehož cílem je oživit komplex Hrádku a v jeho interiérech prezentovat vzácné artefakty ze zámeckých depozitářů. Ty připomenou veřejnosti nejvýznamnější události, vztahující se k rožmberským, eggenberským a schwarzenberským vlastníkům krumlovského panství,“ shrnul záměr projektu Petr Pavelec. Muzeum bude otevřeno po celý rok a představí návštěvníkům rozmanitou nabídku - expozice k dějinám hradu, církevní památky, kinematograf s promítáním starých filmů, dobové fotografie, model hradu a mnoho dalších. Nebude chybět ani prostor pro studium a relaxaci. Provoz Hradního muzea bude zahájen 11. ledna 2011. Hradní muzeum bude jednou z prvních akcí projektu Rožmberský rok 2011, který připomene výročí 400 let od úmrtí Rožmberků.

Adventní programy na Nových Hradech a na zámcích v Třeboni a Jindřichově Hradci se staly tradicí.  Na Nových Hradech chystají vánočně laděné prohlídky II. trasy s názvem Advent u pana správce. V Třeboni budou provádět vánočně vyzdobenými schwarzenberskými prostory. „Schwarzenbergové trávili Vánoce na Třeboni, proto chceme návštěvníkům dobu adventu přiblížit právě zde. Navíc se na prohlídkách dozví i o vánočních zvycích a uvidí například i stylizaci nejstaršího doloženého vánočního stromku z 16. století,“ prozradil Pavel Hofman k akci, kterou v Třeboni pořádají již po sedmnácté. Vrcholem adventních akcí v Třeboni bude vánoční mše ve Schwarzenberské hrobce, kterou doplní živý Betlém a zpívaní koled. Velké oblibě se těší také jindřichohradecká adventní akce, která se koná 11. a 12. prosince. Kromě tradičních vánočních trhů, živého Betlému a ukázek řemesel je možné navštívit i Černou kuchyni a ochutnat zde připravené dobové speciality.

Do konce roku vydá NPÚ reprezentativní publikaci mapující dějiny Českého Krumlova
Do konce roku vydá NPÚ reprezentativní publikaci mapující dějiny Českého Krumlova s názvem Český Krumlov. Od rezidenčního města k památce světového kulturního dědictví. „Výjimečnost knihy tkví především v širokém spektru témat, na její tvorbě se podílelo téměř 50 autorů,“ vyzdvihuje význam publikace Mgr. Martin Gaži, editor Národního památkového ústavu v ČB. Ve fázi dokončovacích prací je kniha Rožmberkové. Cestovní průvodce, která mapuje místa spojená s rodem Rožmberků. Kniha je součástí projektu Rožmberský rok 2011. V lednu tohoto roku bude vydána publikace Hradní muzeum Český Krumlov. Historie objektu a katalog exponátů, která prezentuje připravované Hradní muzeum v Českém Krumlově a vystavované exponáty. „Ve fázi příprav je třetí číslo sborníku Památky jižních Čech a česko-anglická publikace o unikátní barokní sbírce kostýmních miniatur,“ doplnil vydavatelské plány Martin Gaži.

NPÚ otevře citlivé téma moderní architektury v historické zástavbě
Odbor památkové péče je zapojen do celorepublikového projektu NPÚ Současná architektura a historické město, který bude probíhat do března. „Cílem tohoto projektu je otevřít a představit mimořádně složité a citlivé téma nové architektury v historické zástavbě,“ uvedla Ing. arch. Naděžda Pálková, která je garantem projektu pro jižní Čechy. Speciálně pro tento projekt byly připraveny webové stránky http://tema.npu.cz/novostavby/, kde budou postupně prezentovány novostavby v historickém prostředí včetně komentáře odborného pracovníka. I v letošním školním roce pokračuje NPÚ ve výuce dvousemestrálního kurzu památkové péče na Filozofické fakultě Jihočeské univerzity. Velkému zájmu veřejnosti se těší již 9. ročník přednáškového cyklu NPÚ.
REKLAMA