OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

30032011455Služby města Jihlavy zprovoznily v průběhu září 2010 pro občany města Jihlavy nový sběrný dvůr na ulici Rantířovská. Jenže jen po pár měsících jeho provozu už musí řešit nájezdy zlodějů, kteří sběrný dvůr vykrádají. VÍCE INFORMACÍ PROZRADIL MLUVČÍ SLUŽEB MĚSTA JIHLAVY MARTIN MÁLEK!

Na sběrném dvoře o rozloze 450 m2 je možné odkládat nepotřebný objemný odpad, kovové odpady, pneumatiky, papír, plasty, sklo, televize, lednice a další elektrozařízení. Je zde možnost také ukládat biologické odpady ze zahrad. Sběrný dvůr slouží občanům každý všední den od 9:00 do 17:00 hodin, kromě státních svátků. Sběrný dvůr na Rantířovské ulici je třetím sběrným dvorem ve městě Jihlava. Vznikl ve spolupráci s městskou společností Správa městských lesů s.r.o., která pro tyto účely poskytla část svého areálu. V této lokalitě byl zřízen proto, aby občané sídlišť U Hřbitova, Za Prachárnou, Horní Kosov a Na Dolině měli sběrný dvůr ve své oblasti. Náklady na vybudování a vybavení sběrného dvora dosáhli zhruba 400 tisíc korun. Veškeré finanční prostředky na výstavbu vynaložily Služby města Jihlavy.

"Po šesti měsících provozu můžeme vyhodnotit naše zkušenosti s provozem sběrného dvora. Při zřizování v této lokalitě jsme si byli vědomi složení obyvatelstva v dostupné vzdálenosti od sběrného dvora. Přesto jsme byli přesvědčeni, že dvůr bude sloužit pro občany, kteří se budou chtít zbavit nepotřebných věcí. Události poslední doby nás ovšem nutí realizovat poměrně nákladná opatření, abychom zamezili častému vykrádání sběrného dvora. Po několika měsících provozu došlo k pokusům o krádeže vysloužilých elektrospotřebičů a železa během provozní doby," říká o prvních měsících provozu mluvčí Služeb města Jihlavy Martin Málek.


Bylo nutné do typové buňky obsluhy nechat vyrobit nové okno. Montáž a nová úprava konstrukce buňky stála 20 tisíc Kč. K dalšímu vykrádání začalo docházet i mimo provozní dobu, což pro Služby města Jihlavy znamenalo zakoupení velkoobjemového kontejneru za 45 tisíc korun. Do té doby leželo volně elektrozařízení v oploceném areálu. Po několika dnech musel být kontejner opatřen visacím zámkem, protože zloději neměli zábrany uzavřený kontejner otevřít a odcizit, co se jim líbilo. Dopadem těchto krádeží je i vznik černých skládek. Zloději z ukradených lednic otrhali všechny plechy a takto znehodnocené lednice pohodili tam, kde se jim to zrovna hodilo. Dalším cílem zlodějů jsou odevzdané kovy, a proto museli SMJ na stávající oplocení umístit ostnatý drát.

Dalšího opatření se sběrný dvůr na Rantířovské ulici dočká nejdéle v červenci, kdy do objektu bude nainstalován kamerový systém včetně nočního vidění se záznamem. Toto další bezpečnostní opatření vyjde přibližně na 100 tisíc korun. Zvýšeného dohledu se v této lokalitě už se chopila městská policie. Všechna následná technická opatření proti vykradačům znamenají pro SMJ dodatečné náklady ve výši zhruba 200 tisíc korun.

Přes všechny tyto problémy po půl roce provozu sběrného dvoru statistická čísla ukázala, že občané tuto službu využívají:
  • Návštěvnost: 1.469 zákazníků
  • Elektrozařízení: 832 ks
  • Pneumatiky: 536 ks
  • Objemný odpad: 65,5 tuny
  • Bioodpady: 6,48 tuny
  • Kovy: 4,68 tuny
  • Papír: 2,295 tuny
  • Plasty: 0,582 tuny
  • Sklo: 0,282 tuny
REKLAMA