OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

2010-06-01_mahler_montaz004_ikoPark Gustava Mahlera je kompletní. Na žulový podstavec byla usazena poslední zbývající součást parku,  tedy samotná socha dirigenta a skladatele Gustava Mahlera v nadživotní velikosti. Instalaci přihlížela náměstkyně primátora pro oblast kultury Irena Wagnerová, přítomen byl i autor, akademický sochař Jan Koblasa. Celosvětově respektovaný umělec do Jihlavy dorazil z Německa, kde žije a tvoří, a kde dlouhá léta přednášel studentům uměleckých škol. 

 

 

REKLAMA

Montáž sochy probíhá v době, kdy město Jihlava žije Festivalem Gustav Mahler – Hudba tisíců a je jedním z posledních úkonů, které předcházejí slavnostnímu otevření parku. To proběhne 7. července 2010 u příležitosti 150. výročí narození Gustava Mahlera. Do té doby zůstane socha zahalena v ochranné fólii, v které byla do Jihlavy přivezena.

2010-06-01_mahler_montaz_001

2010-06-01_mahler_montaz_002

Park Gustava Mahlera je tvořen podle projektu architektů Martina Laštovičky a Víta Doležala. Socha Gustava Mahlera je centrálním bodem parku, který stojí na místě někdejší židovské synagogy. Park je koncipován jako odpočinková zóna se zelení, vodními prvky a kamennými skulpturami rovněž z dílny Jana Koblasy. Park i zde usazená umělecká díla symbolizují dílo, ale také inspirační zdroje tvorby Gustava Mahlera, tedy krajinu a přírodu Vysočiny. Celkové náklady na vybudování parku jsou cca 33 milionů korun, na 6 milionů přijdou umělecká díla.

2010-06-01_mahler_montaz_003

Gustav Mahler - světově uznávaný hudební skladatel a dirigent. Jeho život a umělecké začátky jsou úzce spjaty s Vysočinou. Narodil se 7. 7. 1860 v Kalištích u Humpolce v německé židovské rodině. Krátce po jeho narození se rodina odstěhovala do Jihlavy. Prvními Mahlerovými učiteli byli jihlavští hudebníci. Jeho tvorba byla ovlivněna českou lidovou tvorbou, krajinou a místem ve kterém v dětství vyrůstal. Oba inspirační zdroje se odrážely v jeho skladatelské dráze. V Jihlavě odehrál i svůj první veřejný koncert, navštěvoval místní gymnázium. Žil zde do roku 1875. Ve dvaceti letech nastoupil dirigentskou dráhu. Byl ředitelem Královské uherské opery v Budapešti, uměleckým ředitelem Dvorní opery ve Vídni, působil v Metropolitní opeře v New Yorku a vedl tamní Filharmonickou společnost. Zkomponoval devět velkých symfonií, je to i autor písní a písňových cyklů.

 

Sledujte další zajímavé informace a zpravodajství z kraje Vysočina

REKLAMA