OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Přípravný výbor referenda v Jihlavě ve středu podal další žalobu. Opět žádá soud, aby referendum vyhlásil sám, a to současně s komunálními volbami. Tisková zpráva iniciátorů referenda je navíc doplněna o návrh usnesení, které by soud podle nich měl vydat. Je v něm obsaženo i znění otázek, na které by obyvatelé Jihlavy v referendu odpovídali. AKTUALIZOVÁNO O REAKCI MAGISTRÁTU.

 

REKLAMA

Tisková zpráva přípravného výboru referenda a Společně pro Vysočinu ze dne 17. 9. 2014

Magistrát fatálně selhal. Přípravný výbor znovu žádá o vyhlášení referenda soud

JIHLAVA – Zastupitelé na pondělním jednání odmítli vyhlásit referendum. Většina jich hlasovala přímo proti jeho vyhlášení. Přitom návrh přípravného výboru byl předán včas, bezvadně a se všemi náležitostmi. Přípravný výbor se proto již podruhé obrací na soud a žádá jej o vyhlášení referenda společně s podzimními volbami. Dnes byla podána žaloba k brněnskému soudu na pobočce v Jihlavě.

Návrh na vyhlášení referenda měla dle zákona předat zastupitelům k projednání rada města. Rada však v rozporu se zákonem návrh neprojednala a zastupitelům nepředala. Zastupitelstvo však jednohlasně odsouhlasilo uvolnění 2 milionů Kč na konání referenda z městského rozpočtu. „Postup magistrátu je jednoznačně protizákonný. Rada města jde proti více než 4.000 signatářů návrhu, proti zákonu o referendu i proti rozsudku soudu. Je to neskutečná drzost a pošlapání občanských práv a svobod,“ komentuje výsledek pondělního zastupitelstva Matěj Man, předseda sdružení Společně pro Vysočinu.

Některým zastupitelům se postup rady města také nelíbil, a proto trvali na hlasování o konání referenda již v pondělí, čímž chtěli učinit nápravu protizákonného jednání rady města. Návrh byl proto podán přímo na jednání tzv. „na stůl“. Většina přítomných zastupitelů však hlasovala proti vyhlášení referenda. „Zastupitelstvo může hlasovat proti vyhlášení referenda, ale pouze v případě, že jsou navržené otázky v rozporu se zákonem. Navržené otázky však soud již jednou uznal jako přípustné. Velmi nemile mě překvapuje, že se mnoho zastupitelů napříč partajemi rozhodlo upřít občanům právo na přímou demokracii,“ doplňuje Michaela Vodová z iniciativy referenda.   

Odmítavé argumenty magistrátu a agresivní rétorika tiskového mluvčího Radka Tulise není v tuto chvíli na místě. Přípravný výbor splnil veškeré zákonné podmínky. Bezvadný návrh byl podán včas. Soud jeho bezvadnost navíc potvrdil 10 dní před konáním zastupitelstva. Magistrát měl tedy dostatek času návrh zpracovat. Pokud soud nyní vyhlásí referendum v termínu s podzimními volbami, což měli učinit již zastupitelé, bude to pro magistrát znamenat připravit celou akci ve značném spěchu. Za vzniklou situaci však nese plnou vinu a zodpovědnost v první řadě Rada města Jihlavy, které nepostupovala správně, ve druhé řadě pak úsek tajemníka, který neprávem vyžadoval doplnění bezchybného návrhu a tím celý proces zdržel.

 

Jaké usnesení soudu iniciátoři referenda navrhují, včetně otázek, které by učastníci referenda měli zodpovídat, si přečtěte níže:

referendum zaloba navrh usneseni 17092014

Celá žaloba proti nevyhlášení referenda je ke stažení zde.

 

MAGISTRÁT: Reakce na nepřesnosti TZ přípravného výboru referenda a Společně pro Vysočinu ze dne 17. 9. 2014

Zastupitelé se vyhlášení referenda nemohli věnovat ze zákona

Proces přípravy referenda je dán zákonem a nelze jej obcházet. Podle zákona návrh referenda předkládá zastupitelstvu městská rada. Návrh na „obejití“ tohoto postupu podaný zastupitelem byl proto nehlasovatelný. První řádná rada od rozhodnutí soudu proběhne 18. září a je její povinností předložit návrh ke schválení zastupitelstvu. K zajištění referenda se zastupitelé postavili kladně, uvolnili na jeho uspořádání dva miliony korun z rozpočtové rezervy města.

Jihlavští občané by v referendu měli rozhodnout o mimořádně vážné věci, která bude mít v budoucnu dalekosáhlý dopad na odpadové hospodářství města, životní prostředí a rozpočet domácností. Pro kvalifikované rozhodnutí by měla veřejnost s dostatečným předstihem dostat maximum informací, k čemuž bude po komunálních volbách i mnohem více času a prostoru. Referendum by nemělo proběhnout jen proto, aby se naplnil něčí politický záměr, ale jeho výsledek by měl být pro město přínosem. Jelikož se jedná o pro veřejnost důležité téma, není na místě se obávat nízké účasti hlasujících.

Město Jihlava myšlenku referenda nikdy neodmítalo, nicméně od počátku poukazuje na nevhodnost rozhodování o budoucnosti odpadového hospodářství v situaci, kdy chybí patřičná legislativa a nejsou k předložení komplexní varianty, z nichž by jihlavská veřejnost mohla svobodně vybrat dle dopadů na životní prostředí a vlastní peněženky. Jihlava od počátku otevření tématu referenda dává důraz na nutnost podávání dostatku nezkreslených informací k rozhodování veřejnosti. Někteří iniciátoři navíc do tématu vnáší zmatek, kdy nejprve rezolutně odmítali jakékoliv zařízení, které dokáže z odpadu získat energie, nyní říkají, že některá zařízení jsou pro ně přijatelná, nebo dokonce výstavbu spalovny sami navrhují.


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

Praha a okolí plné novinek a aktuálních informací

REKLAMA