OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

policie_dopravni_nehoda_1Během dvou prázdninových měsíců vyšetřovali policisté na Jihlavsku 81 dopravních nehod, což je o 25 více než za stejné období loňského roku. Při těchto nehodách dva lidé zemřeli, sedm osob bylo těžce zraněno a 64 utrpělo lehké zranění. V šesti případech policisté zjistili, že řidič před jízdou požil alkoholický nápoj. Hmotná škoda na vozidlech a majetku dosáhla částky 5 840 000 korun.

Na silnicích Jihlavska letos za osm měsíců policisté skupiny dopravních nehod vyšetřovali 294 dopravních nehod. V devíti případech se jednalo o nehody s tragickými následky. Osmnáct účastníků bylo těžce zraněno a 203 jich vyvázlo s lehkým zraněním. Způsobená škoda se vyšplhala na necelých 19 milionů korun.  

Na příčinách dopravních nehod se letos v průběhu prvních osmi měsíců nic nezměnilo. Stále zůstává nejčastější příčinou nesprávný způsob jízdy, nepřiměřená rychlost jízdy, nedodržení bezpečné vzdálenosti, a v neposlední řadě nedání přednosti v jízdě a nesprávné předjíždění. Nedodržení bezpečné vzdálenosti bývá většinou záležitostí městského provozu. Co se následků týče, tak nejvíce nebezpečnými jsou nehody z důvodu nedání přednosti v jízdě.
V místě většiny smrtelných dopravních nehod na Jihlavsku byla přijata taková opatření, aby se zabránilo možnému opakování tragédií. Jak uvedl dopravní inženýr Územního odboru Policie ČR v Jihlavě Jiří Kučera, policisté posuzují každé místo, kde dojde k tragické dopravní nehodě a navrhují úpravy a změny dopravního značení. Některá z nich jsou již v praxi realizována.

Jihlavsko:  Dopravní nehody v roce 2010 se smrtelnými následky:

23. ledna: křižovatka silnic II/406 a II/602 nedaleko Kostelce. Po nárazu vozidla do stromu zahynul řidič. Dopravní inženýr opakovaně zaslal podnět vlastníkovi silnic - Krajskému úřadu kraje Vysočina na celkové stavební řešení celé křižovatky. Realizace zatím neproběhla.

5. března:
silnice I/38 nad obcí Stonařov. Řidička – cizí státní občanka -  nezvládla pravotočivou zatáčku a s vozidlem vyletěla ze silnice. Při nehodě zemřelo nezletilé dítě. Technické opatření spočívalo v doplnění svislého dopravního značení. Před zatáčkou ve směru od Znojma na Jihlavu je osazena dopravní značka Zatáčka vpravo a přímo v zatáčce byly umístěny vodící tabule.

19. března:
silnice II/348 Záborná. Řidič narazil s vozidlem do  stromu a zahynul. Opatření – doplnění dopravního značení  - vodící tabule. Návrh na doplnění byl podán správci komunikace - Krajské správě a údržbě silnic kraje Vysočina.

24. března: Křižovatka silnic II/351 a II/353 Lipina. Řidič nedal přednost v jízdě při vjíždění na hlavní silnici. Opatření spočívá v doplnění vodorovného i svislého dopravního značení. Z vedlejší silnice byla dopravní značka Dej přednost v jízdě nahrazena „stopkou“, před křižovatkou je na hlavní silnici osazena dopravní značka zákaz předjíždění a snížena rychlost jízdy na 70 km/h.

6. dubna: Silnice II/112 Nová Říše – Telč, po střetu s osobním autem zemřela mladá cyklistka. Po vyhodnocení situace na místě nebyla navržena žádná opatření. Takovým případům nelze zabránit žádným dopravním značením..

29. května: Arnolec – sražený chodec. Po vyhodnocení situace na místě nebyla ani v tomto případě navržena žádná opatření. Těmto případům nelze účinně zabránit žádným dopravním značením.

4. června: Silnice II/402 u obce Kněžice. Řidička osobního vozidla jela po silnici od Kněžic na Stonařov, dostatečně se nevěnovala  řízení a narazila do stromu. Svým zraněním podlehla. Po vyhodnocení situace na místě nebyla navržena žádná opatření. Takovým případům nelze účinně zabránit žádným dopravním značením

20. července: Silnice I/38 nad obcí Želetava. Devětatřicetiletý řidič osobního vozidla jel ve směru od Znojma na Jihlavu. Při projíždění táhlou pravotočivou zatáčkou nepřizpůsobil rychlost jízdy a nezvládl řízení svého vozidla a havaroval mimo komunikaci. Při nehodě utrpěl těžké zranění, kterému po převozu do nemocnice podlehl. Dané místo se řadí z dlouhodobého hlediska mezi místa častých dopravních nehod, proto zde byla v minulosti provedena opatření – na úseku před příjezdem před zatáčku je osazena dopravní značka – doporučená rychlost 70 km/h a v zatáčce jsou umístěny vodící tabule. Žádná další opatření technická  navržena nebyla. 

15. srpna:  Silnice III/11262 v katastru obce Třeštice. Čtyřiadvacetiletý řidič motocyklu jel se svým spolujezdcem po silnici ve směru od obce Třeštice směrem ke křižovatce se silnicí II/406. Projel levotočivou zatáčku, nezvládl řízení a vyjel vpravo mimo komunikaci, kde narazil  do stromu. Řidič motocyklu utrpěl při havárii těžká zranění, kterým na místě podlehl. Jeho spolujezdec byl zraněn těžce. Po vyhodnocení situace na místě nebyla ani v tomto případě navržena žádná opatření. Těmto případům nelze účinně zabránit žádným dopravním značením. Dopravní inženýr ale vydal správci komunikace upozornění na potřebu odstranění dvou stromů, které rostou v daném místě a jejichž koruny výrazně zasahují nad komunikaci a mohou tak bránit plynulosti provozu. 
REKLAMA