OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Účastníci jihlavských výročních oslav vzniku Klubu českých turistů se mohou těšit na komentované prohlídky i naučné trasy v okolí města.

U příležitosti 130. výročí vzniku Klubu českých turistů a 100. výročí vzniku republiky se v Jihlavě v sobotu 17. března uskuteční již 27. ročník Zahájení jarní turistické sezony na Vysočině. Své brány tak řádně registrovaným členům KČT otevře nejen jihlavská radnice, ale i Brána Matky Boží, Dům Gustava Mahlera nebo jihlavské podzemí.

REKLAMA

Připraveny budou komentované prohlídky historické části města s průvodcem i delší trasy se zaměřením na hornickou minulost města, jako je Hornická naučná stezka okolo vrchu Rudný. Další cesty zájemce dovedou i na méně známá místa se stopami po důlní činnosti v okolí Hybrálce. Na nejdelší trase, která měří přibližně 30 kilometrů, je možno navštívit i méně známé kutiště na Rounku.

Klub českých turistů byl založen v roce 1888 skupinou vlastenců kolem Vojty Náprstka a již od počátku byl velice aktivní – vyrostla síť turistických ubytoven, vznikla hustá síť značených cest. Dnes KČT sdružuje téměř 40 tisíc turistů po celém Česku. „Hlavní pro mě je, že tato pospolitost zapaluje v mnoha srdcích plamínky, které je vedou k aktivnímu životu, a ač je velká část organizovaných turistů v seniorském věku, životní energií a duševní čilostí mohou být příkladem pro mnohé mladší,“ uvedl místopředseda KČT Vysočina Stanislav Balík.

Jak dále řekl, klub připravil a realizuje projekt „100 let republiky, 130 let v pohybu“ a tím nabízí ideální příležitost obě významná výročí stylově oslavit. „V nabídce je 100 pochodů, 100 výletů, 100 kulturních zážitků, do projektu je zapojena také oblast Vysočina. Na vybraných turistických akcích si zájemci mohou zakoupit sběratelské brožury, do nichž lze získat z každého pochodu speciální razítko a samolepku," přiblížil místopředseda.

REKLAMA