OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

dopravni_nehody_jihlavskoV loňském roce vyjížděli policisté na Jihlavsku celkem k 945 dopravním nehodám. Z tohoto počtu jich evidujeme 512 jako události v silničním provozu, což jsou havárie a střety vozidel, na něž se nevztahuje povinnost nehodu policii oznámit. V roce 2009 policisté řešili celkem 877 dopravních nehod, z toho se v 619 případech jednalo o událost v silničním provozu.

V roce 2010 zemřelo při nehodách jedenáct lidí, 24 osob bylo zraněno těžce a 293 lehce. V roce 2009 zemřelo sedm osob, 27 utrpělo těžké zranění a 235 lehké.

Jihlavští dopravní policisté vyjeli od začátku letošního roku již k 200 dopravním nehodám, z tohoto počtu bylo 103 událostí v silničním provozu.
Vloni se v porovnání s rokem 2009 zvýšil počet dopravních nehod i lidí, kteří při nich přišli o život nebo byli zraněni. Tento smutný trend pokračuje i v letošním roce.

„Naší snahou je bezpečnost na silnicích Jihlavska co nejvíce zvýšit. Posilujeme dohled nad silničním provozem, policisté dohlíží na bezpečnost dětí při přecházení vozovky v blízkosti škol a zvyšujeme počet a frekvenci silničních kontrol. Mezi priority Územního odboru Jihlava patří odhalování řidičů, kteří překračují nejvyšší povolenou rychlost jízdy, jezdí pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek, nerespektují světelné signalizační zařízení a telefonují při jízdě. Tito řidiči jsou nebezpeční sobě i ostatním účastníkům silničního provozu“, řekl zástupce vedoucího Územního odboru Jihlava plk. Mgr. Petr Hnízdil.  Jak dále dodal, policisté se v neposlední řadě při kontrolách zaměřují i na používání bezpečnostních pásů a zádržných systémů, které jsou nenahraditelným prvkem pasivní ochrany osádky vozidla.

Od začátku letošního roku policisté Dopravního inspektorátu Jihlava odhalili 947 přestupků proti bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích, za které uložili řidičům blokové pokuty v celkové výši 414 200 korun. Dalších 61 přestupků oznámili k projednání správnímu orgánu. 
„V 42 případech řidiči překročili nejvyšší povolenou rychlost, 32 řidičů nerespektovalo přednost v jízdě, 55 přestupků spáchaly osoby, které nebyly za jízdy připoutány bezpečnostním pásem, 19 řidičů drželo při jízdě v ruce telefonní přístroj, v 439 případech zjistili policisté při kontrole špatný technický stav vozidla“, upřesnil nejčastější přestupky, kterých se řidiči dopustili, vedoucí Dopravního inspektorátu Jihlava npor. Radek Hamža. V letošním roce už policisté dopravního inspektorátu sdělili pěti řidičům podezření ze spáchání přečinu ohrožení pod vlivem návykové látky a dvěma ze spáchání přečinu maření výkonu úředního rozhodnutí. Do současné doby policisté na Jihlavsku realizovali šest dopravně bezpečnostních akcí.


dopravni_nehody_jihlavsko_1
Víte, které nehody oznamovat policii a které nikoli?

„Od začátku roku 2009 nemají řidiči povinnost v řadě případů dopravní nehodu policii oznamovat. Na místě lze vyplnit pouze záznam o dopravní nehodě tzv. euro-formulář a nehodu řešit prostřednictvím pojišťoven“, řekl vedoucí Dopravního inspektorátu Jihlava npor. Radek Hamža. Ačkoli je tato změna zákona platná již více než dva roky, je stále řada řidičů, kteří si nejsou jisti, zda mají k nehodě, jíž jsou účastníkem, policisty přivolat. Během necelých tří měsíců už policisté na Jihlavsku vyjížděli k 103 nehodám, na které se povinnost dopravní nehodu oznámit nevztahuje. Proto bychom chtěli řidičům zákonné podmínky více přiblížit a poradit jim jak postupovat.

Dopravní nehoda, kterou řidiči nemusí oznamovat policii, je:

REKLAMA
  • nedošlo při ní ke zranění nebo usmrcení osob
  • škoda na poškozených vozidlech a nákladu nepřesáhla zřejmě částku sto tisíc korun
  • účastníci dopravní nehody mohou sami bez vynaložení nepřiměřeného úsilí zabezpečit obnovení provozu
  • při nehodě nedošlo k poškození nebo zničení komunikace, obecně prospěšného zařízení nebo životního prostředí  

„V zákoně je dále stanoveno, že řidič musí oznámit dopravní nehodu, při které je způsobena škoda na majetku třetí osoby. To znamená, pokud dojde například ke škodě na nemovitosti či oplocení. Je důležité upozornit na skutečnost, že se nejedná o případy, kdy by byl třetí osobou myšlen majitel vozidla, které mělo na nehodě účast. Když je při nehodě poškozeno firemní vozidlo, ještě to nutně neznamená, že dopravní nehodu musí řidič oznamovat policii“, dodal npor. Hamža.

Pokud je policii oznámena nehoda, na níž se nevztahuje povinnost dopravní nehodu oznámit, policisté ji šetří jako událost v silničním provozu. Policisté skupiny dopravních nehod vyjedou na místo, provedou šetření a zadokumentování. U účastníků nehody provedou dechovou zkoušku, zda nejsou pod vlivem alkoholu. Dále zjistí viníka nehody a za spáchaný přestupek mu uloží blokovou pokutu nebo přestupek oznámí k projednání správnímu orgánu.


Rady řidičům jak postupovat při nehodě, kterou není nutné oznamovat

Řidiči mají povinnost prokázat si navzájem svoji totožnost a sdělit údaje o vozidle, které mělo účast na dopravní nehodě. Dále řidiči sepíší společný záznam o dopravní nehodě (euro-formulář). Tento záznam musí obsahovat identifikaci místa dopravní nehody, čas, kdy k ní došlo, údaje o účastnících a vozidlech. Musí zde být popsána příčina, průběh a následky nehody. Doporučujeme do záznamu uvést i svědky a telefonický kontakt na ostatní řidiče. Každý z účastníků si poté ponechá jedno vyhotovení formuláře, které podepíší všichni účastníci dopravní nehody. Tento záznam poté neprodleně předají pojistiteli.
Formulář je vhodné vozit ve vozidle, lze si jej opatřit na kterékoliv pojišťovně nebo na internetu. Pokud jeden z řidičů odmítne prokázat svoji totožnost nebo odmítne podepsat záznam o nehodě tzv. euro-formulář, dopouští se přestupku proti bezpečnosti a plynulosti provozu na pozemních komunikacích. Za tento přestupek lze uložit blokovou pokutu do dvou tisíc korun, ve správním řízení hrozí pokuta až 2 500 korun. Je nutné zmínit, že podpisem na záznamu se řidič nedoznává k vině na dopravní nehodě, ale potvrzuje, že veškeré údaje, které v záznamu uvedl, jsou pravdivé.


Rady řidičům jak postupovat při vážnějších dopravních nehodách (nehody, které mají řidiči povinnost oznámit)

„Je nutné nepropadnout panice. Bezprostředně po střetu je téměř každý řidič a případná osádka vozidla ve velkém stresu. Je důležité se co možná nejrychleji zklidnit“, řekl policista skupiny dopravních nehod.  Po dopravní nehodě je řidič povinen vozidlo neprodleně zastavit. Dále je nutné označit a zajistit místo nehody, aby nebyla ohrožena bezpečnost dalších osob a zabezpečit havarovaná vozidla proti požáru, převrácení nebo nekontrolovanému pohybu. „Mezi důležitou povinnost všech účastníků dopravní nehody patří v případě zranění osoby poskytnout jí podle svých schopností první pomoc a přivolat zdravotnickou záchrannou službu“, dodal dopravní policista. Pokud to nevyžaduje bezpečnost silničního provozu nepřemísťovat vozidla, která měla na nehodě účast. Když má k přemístění těchto vozidel v zájmu bezpečnosti silničního provozu dojít, musí účastník nehody původní situaci vyznačit. Řidič nesmí do příjezdu policistů požívat alkohol a jiné návykové látky. Dále má povinnost na místě nehody setrvat a spolupracovat při zjišťování skutkového stavu, pokud tomu nebrání jiné odůvodněné skutečnosti.


Pokud mají řidiči pochybnosti, mohou o radu zavolat policistům

V případě, že mají řidiči pochybnost o tom jak při dopravní nehodě postupovat nebo zda nehodu, které jsou účastníkem, oznamovat, můžou zatelefonovat na linku 158, kde jim informaci poskytne policista.



REKLAMA