OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Svátek svatého Martina se blíží, a tak je právě čas i na tradiční svatomartinské průvody. Nezapomínají na ně ani mateřská centra při Oblastní charitě Havlíčkův Brod, konkrétně Zvoneček v Havlíčkově Brodě a Rolnička ve Světlé nad Sázavou. Účastníci průvodu se ve zmíněných městech sejdou v sobotu 12. listopadu. Vítán je kdokoliv, kdo bude mít čas a chuť užít si společné setkání s jedinečnou atmosférou.

Jak prozradila koordinátorka havlíčkobrodského Mateřského centra Zvoneček Anna Doleželová, svatomartinský průvod v okresním městě je již dlouholetou tradicí. „Zvoneček byl dokonce mezi prvními mateřskými centry v České republice, která tuto tradici zahájila,“ zdůraznila zajímavost Anna Doleželová. O oblíbenosti Svatomartinského lampiónového průvodu, jak se akce nazývá, svědčí vysoká návštěvnost – každý rok dorazí odhadem kolem šesti set lidí. 

REKLAMA

svatomartinsky pruvod havlickuv brod MC ZVONECEK

Začátek je v sedmnáct hodin v havlíčkobrodském parku Budoucnost. „Na úvod si děti ze Zvonečku nacvičily pantomimické představení s obrazy ze života svatého Martina. Přítomní si tak připomenou, kdo svatý Martin vlastně byl,“ vylíčila koordinátorka Zvonečku.

Poté už přijde na řadu zapálení lampiónků a samotný průvod, který půjde kolem rybníka Hastrman. Děti budou navíc rozdávat čerstvé svatomartinské rohlíčky, jež v pátek ráno společně připraví v Mateřském centru Zvoneček. „Na pečení rohlíčků zveme všechny zájemce, každá pomocná ruka přijde vhod. Začínáme už v osm hodin ráno,“ upřesnila Anna Doleželová.

Možná právě neodolatelná vůně rohlíčků je jedním z důvodů, proč svatý Martin v sobotu 12. listopadu dorazí i do Havlíčkova Brodu, a to spolu s družinou heroldů. Setkání ovšem kromě svatomartinských rohlíčků zpříjemní i jiné drobné dobrůtky a teplé alkoholické i nealkoholické nápoje.

Mateřské centrum Rolnička ve Světlé nad Sázavou organizuje také již několik let ku příležitosti svátku svatého Martina lampiónový průvod. „Akce patří k velice oblíbeným, vždy dorazí přes čtyři sta lidí,“ řekla koordinátorka Rolničky Iva Vosyková. Sraz účastníků je naplánován na 17.30 hodin v Pěšinkách. Odtud se půjde po cestě lemované svícemi, až se dorazí do parku, kde budou čekat pohádkové bytosti s odměnou v podobě sladkostí. Vítáni jsou nejen děti, ale i jejich rodiče, prarodiče, tetičky či strýčkové. S sebou je třeba si vzít vlastní lampiónky a hlavně chuť na podvečerní procházku.

lampionovy pruvod svetla nad sazavou MC ROLNICKA

REKLAMA