OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Vysoká - Rodáci, občané a hosté z širokého okolí si 23. června připomněli výročí 710 let od první písemné zmínky o obci Vysoká u Havlíčkova Brodu. Vrcholem celodenní oslavy bylo požehnání novému obecnímu znaku a praporu, kterého se ujal Jakub Jan Med z farnosti ve Svatém Kříži. Nový znak vychází z obecní kroniky, ve které byl vyobrazen symbol holubice a vysokého stromu. Obec se proto obrátila na heraldika Jana Tejkala, který potvrdil, že právě tak vypadal prapůvodní symbol obce vycházející ze staré obecní pečetě uložené v Národním muzeu v Praze.

 

REKLAMA

foto/text zdroj: Aneta Zachová

Vznik nového obecního znaku pak musel potvrdit Parlament ČR. „Teprve poté jsme mohli dát znak do výroby, podobně jako vlajku, smaltované cedule a prapor,“ vysvětlil starosta obce Vysoká Martin Vondrák.

Znak je odrazem historie obce. Zatímco stříbrná holubice v horní části znaku je tradičním vyobrazením míru a pokoje, v dolní části znaku se nachází jehličnatý strom na návrší. Jedná se o symbol vysoké jedle, která dříve stále na vršku kopce v obci Vysoká, kde se nyní nachází lyžařská sjezdovka a chata. Tento strom dal obci i její původní název Hochtánov pocházející z německého spojení „hohe tanne“, což v překladu do češtiny znamená „vysoká jedle“.

„Dříve se jednalo o německou obec. Nacházely se tu totiž zásoby stříbra, které bylo potřeba vytěžit, ale domácí horníci to nezvládali, proto přišli němečtí na pomoc,“ přiblížil starosta Vondrák.

„Poté, co se stříbro vytěžilo, horníci odešli, ale zůstala tu spousta Němců. Začali hospodařit a žili zde až do druhé světové války a pozdějšího odsunu Němců,“ dodal. V 17. století tak obec čítala 307 Němců a pouze 27 Čechů. Alespoň to uvádějí staré kroniky, do kterých mohli zájemci u příležitosti výročí obce nahlédnout.

Po odchodu Němců bylo nutné počeštit název obce. První český název zněl Oblačná, neboť místní vysoký kopec byl často zahalen oblaky. To se však neujalo. Nakonec proto obci zůstal název Vysoká, a to proto, že po druhé světové válce již na kopci původní jedle nestála.

Kromě příběhu o historii obce Vysoké si mohli návštěvníci výroční slavnosti poslechnout také hudební skupinu Mukupruny Band, Rebelku a Fortunu. Program zpestřilo také vystoupení mažoretek z nedaleké obce Šlapanov či havlíčkobrodské aerobik týmy BM Fitness a Fanatic. Sportovní výkon předvedli také mladí hasiči, kteří reprezentují ČR v hasičském sportu na celosvětové úrovni. Jejich trenérem je rodák z Vysoké Zdeněk Prodělal.  

Přestože akci doprovázelo nepříznivé deštivé počasí, zúčastnily se jí zhruba tři stovky lidí „Na tvrdší podmínky jsme tady na Vysoké zvyklý,“ uzavřel starosta Vondrák.

 

REKLAMA