OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Policejní pyrotechnici v sobotu v Chotěboři likvidovali velmi nebezpečnou munici, nalezenou den předtím v okolí města. Vzhledem k tomu, že se jednalo o částečně odjištěný granát, se kterým v zájmu bezpečnosti již nebylo možné jakkoli manipulovat, bylo nutné explozi provést odborně v prostoru před garáží, kam ho nálezci přinesli. Při likvidaci munice brněnskými pyrotechniky nebyl nikdo zraněn ani nevznikla škoda na majetku.

V pátek 4. prosince odpoledne našli dva mladí lidé v katastru Chotěboře za použití přístroje určeného k vyhledávání kovů podezřelý předmět. Odnesli ho do garáže nedaleko centra města a neodborně s ním zacházeli. Když zjistili, že se pravděpodobně jedná o munici, předmět vynesli před budovu na oplocený dvorek a na místo byli přivolání policisté.

REKLAMA

Policejní hlídka chotěbořského obvodního oddělení rozpoznala, že se jedná o granát. S nebezpečným předmětem policisté již nijak nemanipulovali a přivolali na místo policejní pyrotechniky z Brna. Okolí objektu zajistili proti vstupu nepovolaných osob a místo střežili. Přivolaní pyrotechnici munici identifikovali jako částečně odjištěný aktivovaný velmi nebezpečný útočný granát.

„Jednalo se o ruční útočný granát vzor 34, který používala naše armáda již v době první republiky. Granát byl bohužel částečně odjištěný, byla z něho částečně odstraněna vrhová pojistka, tím byl velice nebezpečný, a proto ho bylo nezbytné zničit výbuchem,“ řekl Milan Doleček z Pyrotechnické služby Policie ČR.

Vzhledem k uvedeným okolnostem nebylo možné předmět přemisťovat. Jediným možným postupem tak byla řízená exploze přímo v prostoru před garáží. Likvidaci granátu však nebylo možné provést za aktuálních nepříznivých klimatických podmínek, navíc v noci.

Místo a bezprostřední okolí granátu zabezpečili vysočinští hasiči pytli s pískem. Jako doba pro bezpečnou likvidaci munice bylo stanoveno sobotní dopoledne. V průběhu noci se při střežení místa střídaly policejní hlídky a policejní psovodi a v rámci zajištění bezpečnosti obyvatelům spolupracovali s policisty také strážníci městské policie.

Policisté uzavřeli celou ulici přilehlou ke garáži. V okolí garáže se nacházejí převážně budovy se skladovacími prostory, dále dva bytové domy a provozovna. Do této ulice nebyli v zájmu zajištění bezpečnosti vpouštěni dnes dopoledne žádní lidé ani vozidla. Policisté také kontaktovali obyvatele dvou blízkých bytových domů a jedné provozovny a všichni byli informováni o situaci. Jednalo se pouze o několik osob. Občané byli citlivě seznámeni s riziky a před tím, než byla exploze spuštěna, odešli do vymezeného bezpečného prostoru na ulici. Rovněž si občané přeparkovali svá vozidla a v bezprostřední blízkosti předmětu byla zakryta okna. Při opatřeních ve vztahu k občanům s policisty spolupracovali také hasiči a strážníci městské policie.

Pyrotechnici pečlivě připravili odbornou likvidaci granátu tak, aby byla pro okolí, zejména lidi, bezpečná a aby byla co nejvíce eliminována rizika poškození okolních objektů. Kolem půl jedenácté byl prostor kolem garáže a ulice vyklizený a pyrotechnici provedli řízenou explozi granátu. Vše proběhlo dle připraveného plánu a bez komplikací. Nikdo nebyl zraněn a rovněž policisté při následné kontrole okolí nezjistili, že by vznikla škoda na majetku.

„Ihned od přijetí oznámení, že se v Chotěboři nachází nebezpečný granát, bylo naším prvořadým cílem zajistit bezpečnost pro občany. Všechna opatření, která jsme přijímali, byla pečlivě vyhodnocována a volena tak, aby nevznikla újma občanům a co nejvíce bylo sníženo riziko vzniku škod na majetku. Nyní po likvidaci munice je naším úkolem prověřit veškeré okolnosti nálezu granátu a následné manipulace s ním,“ řekl vedoucí územního odboru Havlíčkův Brod Pavel Nováček.

Policisté budou zjišťovat, zda nedošlo ke spáchání protiprávního jednání. Zahájili úkony trestního řízení pro podezření ze spáchání přečinu obecného ohrožení z nedbalosti, veškeré okolnosti nálezu granátu, jeho přenášení a následné manipulace s ním prověřují.

„V každém případě doporučuji všem občanům v případě nálezu jakékoli munice nebo výbušniny na tuto nalezenou věc nesahat, nezvedat ji, místo zajistit, střežit z bezpečné vzdálenosti a okamžitě přivolat policisty prostřednictvím tísňové linky 158,“ dodal Milan Doleček.

REKLAMA