OTAZNIKY hotnews

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

PRÁVĚ VYSÍLÁME – SLEDUJTE ŽIVĚ TELEVIZNÍ STANICI i-Vysočina.cz – INFORMUJEME O VŠEM  

Na začátku týdne se policisté zaměřili na kontrolu vodní nádrže Švihov, která je důležitým chráněným vodním zdrojem, neboť se jedná o zásobárnu pitné vody pro Prahu, část středních Čech i Vysočinu. Turistům, kteří se i přes zákaz v pondělí u přehrady vyskytovali, pouze domluvili.

„Vodní nádrž Švihov je v ochranném pásmu prvního stupně, kam nesmí nikdo kromě kompetentních osob z Povodí Vltavy a policie,“ přiblížil vedoucí obvodního oddělení ve Světlé nad Sázavou Roman Krecl. Jak dále dodal, do oblasti je zakázán vjezd vozidel a vstup pro lidi, kteří by chtěli k přehradě za jakýmkoli účelem, ať už by se jednalo o koupání, kempování, rybaření, turistiku či jakékoli další aktivity.

REKLAMA

Foto: Policie ČR

Policisté mají k dispozici policejní člun Ryds, se kterým kontrolují přehradu již několik let. Aktuálně využívají ještě zcela nový prám, který měl v pondělí na přehradě svoji premiéru. „Člun je rychlejší, má motor s větším výkonem a může jet až šedesátikilometrovou rychlostí. Výhody prámu tkví hlavně v možnosti větší kreativity při jeho využití, navíc je úspornější. Kombinace využívání obou je ideální,“ řekl komisař Roman Krecl.

V době od devíti hodin dopoledne do tří odpoledne kontrolovala dodržování zákona na přehradě více než desítka policistů se dvěma čluny a dvěma policejními vozidly. Do kontrol se zapojili policisté světelského obvodního oddělení a policejní stanice v Ledči nad Sázavou. Tam mají výcvik na motorový člun všichni policisté, ve Světlé nad Sázavou je to přibližně polovina.

Z policejního přístaviště v blízkosti Budče vyrazily na přehradu po deváté ráno dvě hlídky. Jedna ve člunu mířila na jih proti proudu Želivky. Prám jel ke hrázi a k torzům nedostavěných dálničních mostů poblíž Hulic. Hlídky ve vozidlech vodní nádrž postupně objížděly a policisté obcházeli a kontrolovali břehy v místech, která jsou přístupná. Zároveň spolu byli policisté ve člunech a ve vozidlech v kontaktu, předávali si informace a v případě potřeby spolupracovali.

Policisté nalezli a zkontrolovali během akce v ochranném pásmu celkem dvanáct osob, jednalo se převážně o turisty, přestupková jednání se všemi řešili domluvou.

„V minulosti vyjížděl člun na přehradu jen zřídka, to bychom chtěli změnit. Nyní chceme provádět kontroly alespoň dvakrát do týdne,“ dodal Roman Krecl.


Vysočina plná novinek a aktuálních informací

REKLAMA