V Českých Budějovicích se ve čtvrtek 30. září setkají traumatologové z celé republiky. Vedoucí lékař Traumacentra Nemocnice České Budějovice Pavel Kopačka řekl agentuře Mediafax, že odborníci si vymění zkušenosti a získají informace o nejnovějších technologiích a operačních postupech.
Výměna zkušeností nových odborných poznatků mezi specialisty z jihočeského Traumacentra a lékaři z okresních nemocnic a záchranářů, tedy snaha o další zkvalitnění péče o pacienty zraněné při úrazech je cílem tradičního setkávání traumatologů jihočeského regionu. Letošní ročník tohoto odborného lékařského sympozia se uskuteční ve čtvrtek 30. září v českobudějovickém kulturním centru Bazilika. Chybět nebudou lékaři a záchranáři z celé České republiky.
Právě traumatologové jsou těmi, do jejichž péče se v prvním sledu dostávají lidé s nejrůznějšími typy kombinovaných úrazových defektů často bezprostředně ohrožujících život. „Důležité je, aby se naši kolegové v okresech dozvěděli, jaké spektrum výkonů jsme schopni poskytovat a současně získali informace o vývoji nových technologií a operačních postupů. Zjednodušeně řečeno, aby své pacienty v případě potřeby odesílali včas na naše technicky lépe vybavené pracoviště,“ uvedl primář Kopačka.
Připomněl, že díky pravidelným kontaktům mezi záchranáři, prvosledovými traumatology v okresech a specialisty z jihočeského Traumacentra trvale roste počet pacientů včas dopravených na toto specializované pracoviště. Lékařům se tak daří úspěšně řešit i případy, které by před lety končily smrtí postiženého. Právě budování specializovaných a špičkově technicky vybavených center je v posledních letech celoevropským i celosvětovým trendem v moderní medicíně.
Lékaři Taumacentra Nemocnice České Budějovice ošetří ročně více než 50 tisíc lidí. V porovnání s rokem 1989 jde o pětinásobný nárůst. „Tento obrovský nárůst je způsoben jednak trvale rostoucím počtem úrazů přímo v našem regionu, ať už jde o dopravní nehody nebo sportovní či jiné aktivity, ale také zvyšujícím se počtem pacientů přeložených na naše pracoviště z menších nemocnic. Dalším velmi významným faktorem zůstávají v minulosti zrušené provozy chirurgických ambulancí na poliklinikách ve večerních a nočních hodinách, o sobotách, nedělích a svátcích,“ konstatoval Pavel Kopačka.
Rostoucí počty pacientů vyvolaly potřebu rozšíření a další modernizace takzvaného akutního příjmu – Emergency, včetně prostor přímo navazujícího Anesteziologicko-resuscitačního oddělení. Jednu z klíčových investic posledních let v hodnotě přibližně 180 milionů korun dokončila Nemocnice České Budějovice v loňském roce. Modernizace celého prostoru oddělení ARO a takzvané Emergency, tedy akutního příjmového prostoru, kde jsou soustředěny veškeré úrazové ambulance i veškeré diagnostické a akutní zákrokové místnosti, zahrnovala mimo jiné rozšíření přístrojového vybavení, například nové CT, angiografický komplet a plně digitální skiagrafie.
„Modernizace těchto ambulantních pracovišť přinesla pacientům zkrácení čekacích dob na ošetření. Velkým přínosem oproti minulosti je úzké a logické propojení diagnostických přístrojů, zákrokových sálů a dalších míst akutní a ambulantní medicínské služby včetně nově vybudovaných prostor ARO,“ doplnil Kopačka.
Mezinárodní statistiky celosvětově ukazují zvyšující se počty úrazů, změnu jejich charakteru a narůstání těžkých úrazů. Úmrtnost z důvodu úrazu má u lidí v produktivním věku stoupající tendenci. "Poranění a otravy jsou po nemocích oběhové soustavy a zhoubných novotvarech dle statistických údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky třetí nejčastější příčinou úmrtí v České republice. Ve věkové skupině do 45 let však zaujímají bezkonkurenčně první místo. Na přibývajících traumatech má velký vliv rozvoj motorismu, vyšší razance a agresivita ve sportu, zvyšující se kriminalita a terorismus," dodává Kopačka.
zdroj: MEDIAFAX
V Českých Budějovicích se setkají traumatologové z celé republiky
- Podrobnosti