zamek_hluboka_nad_vltavouNárodní památkový ústav připravil na zámku Hluboká krátký cyklus přednášek tématicky se vztahujících k dějinám této památky. Poslední ze série přednášek představí Kříž Záviše z Falkenštejna, letos nově prohlášený národní kulturní památkou.

23. září od 19.00 hodin představí posluchačům ředitel Národního památkového ústavu Mgr. Petr Pavelec legendami opředený Kříž Záviše z Falkenštejna. Spojení Záviše z Falkenštejna s dějinami zámku je tragické, právě na Pokoutní louce pod zámkem byl tento šlechtic popraven. „Závišův kříž byl letos nově prohlášen národní kulturní památkou, i proto jsme se rozhodli přiblížit veřejnosti historii této výjimečné památky a osud charismatického aristokrata,“ dodává ředitel Petr Pavelec. Vstup na přednášku je volný.

Dvouramenný, dnes sedmdesát centimetrů vysoký kříž byzantského původu se řadí mezi deset nejvzácnějších a nejhodnotnějších relikviářů na celém světě. Je v něm údajně ukryt úlomek z kříže, na kterém byl ukřižován Ježíš Kristus. „Právě autentičnost ostatků je zahalena tajemstvím,“ doplňuje Petr Pavelec.

Kříž měl pohnutou historii, na začátku 19. století byla zlatá soška Krista a původní podstavec z kříže sňaty a roztaveny, až v polovině 19. století dostal Závišův kříž dnešní stříbrný pozlacený novo-rokokový podstavec s drahokamy a vltavskými perlami. Během druhé světové války nacisté odvezli kříž do Rakouska. Tam jej ale objevili Američané a kříž vrátili zpět do Česka. Až do roku 1949 byl ve sbírkách kláštera ve Vyšším Brodě, avšak po zestátnění majetku kláštera se kříž stal součástí chrámového pokladu katedrály svatého Víta na Pražském hradě. V roce 1990 se Závišův kříž s řadou dalších uměleckých děl a obrazů navrátil do Vyšebrodského kláštera, kde se nachází dodnes.

Kříž je zhotoven ze stříbra, na němž jsou položeny lístky zlata. Devět emailových medailonů kryjí relikvie. Kříž zdobí soustava drahokamů a obrovských perel poskládaných barevně i rozměrově tak, že tvoří symetrii.

Více informací na www.npu-cb.eu
REKLAMA