temelinJaderné elektrárny Temelín a Dukovany by měly vydržet až 90krát větší otřesy země, než které kdy byly v jejich okolí naměřeny. Ustát mají i pád letadla, nebo dokonce náraz nadzvukové stíhačky. V pátečním vydání o tom informuje Mladá fronta Dnes.

Jejich majitel, elektrárenská firma ČEZ, to zdůraznil jako odpověď na obavy po havárii jaderné elektrárny Fukušima v Japonsku. Stejně argumentuje i Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB), podle nějž české elektrárny patří k nejbezpečnějším na světě. Včera se k nim přidala i vláda, která na rozdíl od některých jiných evropských zemí odmítla změnit svůj přístup k jádru. Premiér Petr Nečas (ODS) zdůraznil, že jeho kabinet v žádném případě nehodlá provoz Temelína či Dukovan nijak omezovat. A nadále počítá i s dostavbou dvou bloků Temelína, na který běží mezinárodní tendr.

Vyloučil tak podobný postup jako v Německu, které se kvůli dění v Japonsku rozhodlo své jaderné zdroje v příštích letech odstavit. V Německu zaznělo, aby totéž udělali Češi s Temelínem. "Česká vláda by musela být skupinka bláznů, aby na něco takového přistoupila," řekl nečas s tím, že jde jen o "ideologické výkřiky".

Šéfka SÚJB Dana Drábová si je jistá, že lidem v tuzemsku nehrozí žádné potíže s radioaktivitou, která by k nám eventuálně mohla "dovát" z Japonska. I kdyby se tak stalo, koncentrace škodlivých látek by vzhledem ke vzdálenosti už byla velice nízká. Drábová proto považuje za nesmyslné, aby si lidé pro jistotu nakupovali jodové tablety.

zdroj: MEDIAFAX
REKLAMA